NamazSorularınız

Ergenlik Çağından Bu Yaşıma Kadar Kılmadığım Namazları Nasıl Kaza Ederim?

Selamın aleyküm, bir süredir merak ettiğim fakat karmaşadan dolayı kafam gerçekten çok karışık. 21 yaşında hanefi bir erkeğim. Ergenlik çağımdan itibaren kılmadığım namazları kaza etmek istiyorum. Ergenliği 15 yaş olarak kabul edersem 6 yıllık bir namaz eksiğim var.

Bu süre zarfında da namaz kıldım fakat ortalama bir rakam çıkarmakta zorlanıyorum. Esas konuya gelecek olursam bu namazların kazasını nasıl kılmalıyım ve ergenlik öncesi kıldığım namazlardan minimum bir rakam düşebilir miyim? Bu konu benim için gerçekten çok önemli. Konuyu araştırdım fakat kullanılan dillerden herhangi bir sonuç çıkaramadım. Sizlerden ricam bu konuyu detaylı bir şekilde ve güncel bir dille anlatırsanız çok sevinirim. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Kılmadığım Namazları Nasıl Kaza Ederim?

Değerli ziyaretçimiz bu gayretinizi taktir ediyoruz, inşaallah en kısa zaman içerisinde kaza namazlarınızı tamamlarsınız. Kaza namazı konusunda az rakamdan yola çıkarak hareket etmelisiniz. Örneğin bahsettiğiniz altı senede en çok 1 sene en az ise 6 ay namaz kıldığınızı aşağı yukarı tahmin ediyorsunuz. Bu durumda 6 aylık namazınızı kaza etmeniz gerekmemektedir.

Konu ergenlik dönemi öncesi namazlarınıza gelince ise ergenlik öncesi kıldığınız namazları ergenlik sonrası kılmadığınız namazlardan düşüremezsiniz. Zira ergenlik öncesi namaz size farz değildi ve kılmış olduğunuz namazlar nafile olarak amel defterinize yazılmaktadır. Aslında bu konu bu kadar net ve basittir.

Fakat bazı hocalar ve kişiler bu konuyu dünya meselesine çevirmektedir ve farkında olmadan karmaşık bir hale getirmektedirler. Bu konuda daha geniş bilgiler için sitemizde bulunan Kaza Namazı başlıklı konuları ziyaret edebilirsiniz..

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu