Oruç

Epilepsi Hastası Oruç Tutabilir mi?

Hocam ben 21 yaşındayım ve epilepsi hastasıyım sabah akşam yüksek dozda ilaç kullanıyorum. Ama bu yaşıma kadar hiç oruç yemedim bu ramazan ayında baş dönmesi oldu bende uzun süreli tuttuğumuz için. Sadece 1 hafta tuttum daha sonra tutamadım Vicdanen çok huzursuzum ne yapacağımı bilmiyorum kefaret gerekir mi acaba?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, normal şartlarda epilepsi hastaları dinen oruç tutmalıdır. Genel hüküm budur. Lakin siz zaten oruç tutmak istediğinizi fakat bunun mümkün olmadığını söylüyorsunuz. Bu durumda bizim hüküm vermemiz pek sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken oruç tutan ve orucun ehemmiyetinin bilincinde olan bir doktora muayene olmaktır.

Muayene olduğunuz doktorun vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda ancak net bir şey söylemek mümkün olacaktır. Yüce Mevla’mız size şifa nasip eylesin ve oruç tutmanızı kolaylaştırsın inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu