Kadın

Epilasyona Gitmek Haram mıdır?

Epilasyona gitmek haram mıdır? Bikini yeri için gitmek bayanda olsa görmemesi lazımmış ama mecbur kaldığımızda bu durum değişebilir mi? Ayrı bir konu ise epilasyonun kanser riski olduğunu yapılan araştırmalarda kimsede böyle bir durumla karşılaşılmadığı ancak karşılaşılmaz bir durum olmayacağını göstermez diyor doktorlar. Arkadaşlarım hep gidiyor haram ve böyle sağlık sorunu olduğundan dolayı gitmedim ama mecbur kalıyor insan affınıza sığınarak böyle bir durumda. Gençlere tavsiyeniz nedir? Tavsiyeniz  için şimdiden teşekkür ederiz hocam selametle.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde tüy temizliği vardır ve bu gereklidir. Ancak bir kadının örneğin plajda bikini giyeceğim veya mini etek giyiyorum bacaklarım güzel görünsün diyerek epilasyon yapması veya yaptırması caiz değildir. “Bununla birlikte bir kadının bikini giymesi veya mini etek giymesi de caiz değildir ve büyük günahtır”. İslam dininde temizlik ve bakım çok önemlidir. Ancak bir Müslüman bakımını insanların şehvetini çekmek için değil kendi için yapmalıdır. Sizinde bahsettiğiniz gibi bir kadının avret yerlerini bir kadına dahi göstermesi caiz değildir. Ancak bir kadında gerçekten ciddi manada tüy sorunu var ise ve eşi bu konuda ciddi şekilde rahatsız ise bu kadının epilasyon yaptırmasında bir mahsur yoktur.

Kanser konusunda ise şunları söyleyebiliriz. Bir Müslümanın epilasyon gibi keyfi bir durum için kanser tehlikesi olan bir uygulamaya kendini tabi tutması caiz değildir. Hiç bir kimse kansere yakalanmamış olabilir. Ancak bu riskten doktorlar bahsediyor ise bu konu ciddi bir konudur ve bu konuda insanların geneli baz alınarak karar vermek çok büyük bir hata olacaktır. Zira epilasyonu daha doğrusu tüy temizliğini her kadın bunu kendi başınada yapabilmektedir.

Özetle, bir kadın epilasyonu insanları etkilemek için yapıyorsa ve daha doğrusu daha açık giyinebilmek için yapıyor ise haramdır ve büyük bir günahtır. Ancak bir kadın tesettürüne dikkat ediyor ise ve tüy konusunda sorun yaşıyor ve eşinden bu konuda şikayet alıyor ise epilasyon yapması ve yaptırması caizdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

      1. Eğer kişi bekarsa ve sağlık açık bir zarar hep caiz değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu