İsimler

Ensar İsminin Anlamı

Bilindiği üzere Ensar ismi İslam toplumunda önemli bir yere sahip isimlerdendir. Ensar isminin anlamı genel itibari ile şu şekildedir:

  • Yardım edenler
  • Muavinler
  • Müdafiler
  • Koruyucular

İman eden Müslümanlar müşriklerin zulmünden Medine’ye hicret etmişlerdir. Hicretin bir sonucu olarak Müslümanlar Mekke’den gelen Müslümanlara muhacir demişlerdir. Muhacirlere yardım eden Medine’li Müslümanlara ise Ensar denilmiştir. Kuran-ı Kerim’de çok geçen isimlerden biri olan Ensar ismi İslam toplumunda büyük önem teşkil etmektedir.

Ensar İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Bu çok değerli isim yüce kitabımız Kuranı Kerimde geçmektedir. Örnek bir ayeti kerimeyi şöyle zikredebiliriz:

– İslam’ı ilk önce kabul eden muhacirler ve ensar ile, iyilikle onlara uyanlar var ya, Allah onlardan razı olmuş; onlar da O’ndan razı olmuşlardır. Allah, onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük başarıdır.

(Bakara 9.100)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. ISLAM isim leri koyuyorlar ama iSLAM I yaşamiyorlar, bu nasil bir Müslüman liktir dikkatinizi çekerim

  2. benim kardeşimin ismi ENSAR benim adımda ELANUR kardeşimi çok seviyorum canım kardeşimm

  3. Ensar benim en sevdiğim isimlerden biridir. Söylerken bile hoş bir isimdir. Kelime anlamlarını tam anlamı ile bilmiyordum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu