İsimler

Emin İsminin Anlamı

Arapça kökenli bir erkek ismi olan Emin ismi İslam aleminde büyük bir önem ve yer teşkil etmektedir. Şüphe yok ki böyle olmasının en büyük nedeni ise daha İslam dini gelmeden Peygamber Efendimize “Muhammedül Emin” denilmesidir. Peygamber Efendimiz dünya hayatı boyunca bir insanın bu ismi taşıyabileceği en mükemmel bir şekilde taşımıştır. Dolayısı ile Emin ismi Peygamberimiz ile daha bir anlam kazanmıştır. Bu nedenle İslam aleminde Emin isminin ayrı bir yeri vardır. Emin isminin anlamını ise şöyle ifade etmemiz mümkündür.

Bu çok değerli isim genel manada inanan ve inanılan, güvenen ve güvenilir olan, emniyette olan, Rabbinden gayrısından korkmayan, şüpheye düşmeyen kimse gibi anlamlara gelmektedir.

Kuran ı Kerimde emin ismi şöyle geçmektedir:

– O, şöyle demişti: “Allah’ın kullarını (esaret altındaki İsrailoğullarını) bana teslim edin. Çünkü ben güvenilir (Emin) bir peygamberim.” (Duhan, 44.18)

Bu anlamlar ile birlikte Emin ismi Ruhul Emin olarak Kuran ı Kerimde zikredilmiştir. Burada ise bu isim Hazreti Cebrail’i işaret etmektedir. İlgili ayeti kerime şöyledir.

– Onu Ruhı emîn indirdi (Şuara, 26.193)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Emin ismi Arapça kökenli olup, Peygamberimizin ve Hz. Cebrail a.s ismidir. Arapça diye korkma emin kardeşim.

  2. Emin ismi turk ismidir.Arap kokenli diyil.Unlu turklerden Emin Olcay(Kurtlar Vadisindeki Omer baba)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu