Yazarlar

Elif Gibi Dimdik Durmak Müslüman Olana Yakışır, Kur’an Ve Sünnet İle Amel Edene Yakışır.

elif laleİnsan gönlü ile iman etmesi ile secdeye durması kul olması ile insan, gönüllere neşe içinde akması ile insan, gülümsemesi güldürmesi ile insan, topluma faydalı olması ile insandır… İnsanları katl edenlere yardım etmesi ile insanlıktan çıkan kendi fikrinden başkasını kabul etmeyen, baskı ile kendi fikrini kabul etme zorla kabul etme peşinde zulüm ile olması ile insanlıktan çıkan, toplumun geleceğini tehlikeye atması ile insanlıktan çıkan aşağıların aşağısı olan bir yaratık olur ancak…
 
Tertemiz duyguları ile yaşayan ve yaşatan insan ile olmak insana mutluluk verir, saygısı ile sevgisi ile gönüllerde sevilmesi yerleşmesi, edep ile olması gurur kaynağıdır. Zor kazanması ile alın teri dökerek az kazanması ve kazandığını paylaşması ile insanÇabuk kazanması helali değil, haram ile anında kazanması ile insanlıktan çıkan, diğer insanların hakkını gasp eden korsan zalim insan olmayan mahlûk olur… Elif gibi dimdik durmak Müslüman olana yakışır, Kur’an ve sünnet ile amel edene yakışır, secde ile hayatını devam edene yakışırElif gibi dimdik olmak vicdanı ile olana namusu koruyana, namusa yan göz dikenin gözünü edebi takmaya çalışana yakışır. İradesine sahip vicdanın nöbetçisi, gönüllerin takipçisi, ağlayanı güldürmenin tabibi olanlar elif gibi dimdik durabilir. Kur’an ile Sünnet ile olursan cevher bulursun, bunu bu âlemde arayanlar pek nadirdir her arayan o yolu bulur bu yolda sabır ile gidenler elbet bir gün arif olur, huzur ile geçer bahar olur ayları letafet bulur diyerek, gecesini gündüzünü insanlığa adayanlar elif gibi dimdik ayakta durur.
 
Yüreğimize kara kışı yerleştirenlere, kara kışı yaşatmak ne imiş diye dersini veren, ülkemde her zaman bahar vardır diyerek baharların yaşanması için, gönlünü toplumun yaşamında baharlar olması için feda etmeden harcayandır Elif gibi dimdik duranlar. Merhametle ördük bu ülkeye imanımız ile kardeşliği el ele gönül gönüle onu size böldürtmeyiz, imanımız vardır ona sen müdahale ederek gönlümüzde silemezsin diyerek direnen, haddini bildiren Elif gibi dimdik yaşar ve yaşatır. Kolay değil elif gibi dimdik yaşamak ve yaşatmak. Hücrelerimizin her zerresinde ecdadın duası var, her karış toprağımın zerresinde ecdadımın emeği var, sana bu toprakları çiğnetmem iman ile kanı ile işlenmiş alınmış toprağımın her karışı sana bu nefretinle kininle hayat yoktur diye göğüs gerenler, elif gibi dimdik duranlardır. Düşen her damla gözyaşında şahlanır imanım, sabırla bekler yere düşmeden avuçlarla ben gözyaşlarını toplarım, nefretini kinini İmanımızla ezer geçeriz zor yaşarsın, ancak sen yaşarsın hezimeti, burası Türkiye, ecdadımızın kanıyla sulanmış her karışı diye bilenler, elif gibi dimdik yaşar ve yaşatırlar. Gönlümüzde vatanımızda imanım kardeşliğimizi kardelen çiçeklerini kopardığın anda, ülkemde insanımın dinine imanına söz ettiğin o anda yakıp yıkmaya çalıştığında, karşında beni bulursun diyenler, elif gibi dimdik yaşar ve yaşatırlar vatanı, kardeşliği, imanı sevgiyi, merhameti… Elif gibi dimdik yaşayanlar keşke ömrümüz nur namaz da secde ile son bulsa, ya da ağlayan gönülleri güldürür iken son bulsa diye yaşayan ve yaşatanlardır.

İmanım sen gönlümde iken kardeşliği kim alır benden, Nur Kuran Nur Sünnet ben senin gönlünde isem sen benim gönlümde isen kim koparır beni senden, sen bana gülümser isen ben seni candan sever isem, ayrılığa kapımızı kapatmış iken Kuran sahilinde gezer iken el ele ölümden başka ne ayıra bilir ki bizi ey kardeşim? Sonsuz aşk ı yazan ilahi aşk peşinde secde ile gülelim, hayatın son deminde ecel gelir iken ölüme gülelim. Rahman’a Resule kavuşmanın neşesi ile dirilelim. Yanaklarımızda pişmanlığın gözyaşları akmasın, kul hakkı haram kokma yemenin pişman’sızlığı olmasın. Gönlümüzde Kur’an Gül kokan Resul iman’ın filizleri açsın, bize bunlar yeter tebessümü ile gönlümüzden cümle gönüllere saçılsın. Gurur ve şeref duymaz mıydın Rahmanın huzurunda gülümsemeyi, Gül kokan Resule komşu olmayı? Öyle ise gözlerimiz sözlerimiz gönüllerimiz adımlarımız… Kur’an Gül kokan Resul iman ile olsun gönlümüzün yayından hep bu okları gönüllere atalım, elif gibi dimdik olalım, duralım… Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu