SorularınızYazarlar

Elden gittikten sonra geri döndürülmesi imkânsız olan şeyler dörttür. Nedir bunlar?

Yaşanılan hayatın içinde, insanın anlaması için büyük sırlar ve yaşamanın gayesi vardır. Zaman akar gider, yaşam zamanın içinde peşinde akar gider kulu da beraberinde sürükler götürür. Bu geçip giden zaman içinde kul zamanı ve ömrü anlaması, hayatın sırlarına vakıf olması için bazı şeyleri bilmesi gerekir. Hayatın zamanın bir saniyelik anını kaçıran neler istediğini bilmeyenler için zaman ha varmış ha yokmuş, hayat ha varmış yokmuş önemli değildir, sadece kendisi vardır önemli olan, bunlar dışında önemli olan hiçbir şey yoktur. Ama zaman ve hayatın önemli olduğu kendisi ve diğer insanlar için çok önemli olan insan için zaman ve hayat önce diğer yaşadığı insanlar ve kendisi için çok önemlidir, hayat ve zaman kendisinde neler istediğini önemseyen ve ona göre yaşamak için bu Âleme gelirken kendisini gönderen Yüce Allah (c.c.)’ın emri, önerdiği yaşama şekli çok önemlidir.

İnsan tek başına yaşayan değil toplum içinde beraber yaşayan ve toplum ile yaşamanın belli kurallarına daha doğrusu hayatı yaratan ve zaman içinde kendisine belirli bir süre veren Yüce Allah’ın koymuş olduğu sınırlara riayet eden edenlerden olmak ve ona göre yaşamak gerektiğini bilen insandır. Yüce Allah’ın emrine uymayanın zamanını ve ömründeki güzellikleri çaldığını bilen kul, bunlardan kaçarak hayatını yaşarken çok dikkat edendir. Yoksa nefis ve şeytan ve diğer kendi fikri ile kendi arzularının yapılmasını isteyen fikirsizler zalimler, kendi arzuları için kandırarak ömrünü kendisi yolunda harcamasını isteyerek bir sürü günah ve boş işler peşinde koşturarak, kulun dünya ve ahiretini yok etmesini sağlamaktan başka bir şey yapmadığını bilendir Müslüman.

Âlemlere Rahmet Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:

”Âdem oğluna kıyamet günü şunlar sorulmadıkça asla yerinden ayrılmaz:
Ömrünü nerede ve ne şekilde geçirdiğinden
İlmi ile ne yaptığından
Malını nerede kazanıp nereye harcadığından ve
Bedenini nerede yıprattığından”

“İki günü eşit olan ziyandadır”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Beş şeyden önce beş şeyi ganimet bil: İhtiyarlığından önce gençliğini hastalığından önce sağlığını fakirliğinden önce zenginliğini meşguliyetinden önce boş zamanını ve ölümünden önce hayatını.” buyurmaktadır.
Yüce Allah(.c.c.) ise biz kullarına şöyle buyurmaktadır:
Bizim sizi boşuna yarattığımızı ve tekrar huzurumuza döndürülüp hesap vermeyeceğinizi mi sandınız?” (el-Mü’minûn, 115) buyrulmaktadır.

 Müslüman günlük hayatın ve zamanın içinde karlı olan hissesini payını alan, onun için her saniye ve her adım çok kıymetlidir, bu zaman ve hayat dilimi geçip gitmeden karlı olanı kazanmak arzusundadır, insanların yaşama çizgisine müdahale etmeden, onlarında hakkını koruyarak hayatın zamanın değerini bilendir. İşte bu nedenle elden gittikten sonra geri döndürülmesi imkânsız olan şeyler dörttür nedir bunlar derseniz.

1.Ağızdan çıkan söz.

İnsan olarak bedenimizde olan iletişim için kullandığımız ağzımızdan çıkan her sözden dolayı mesul olduğumuzu bileceğiz insan kalbini onurunu rencide etmeyen sözler kullanacağız, gönülleri okşayan sözler çıkmasına dikkat edeceğiz, dikkat etmez isek, yarın ahiret hayatında bizi hüsrana uğratacaktır.

2.Yayından çıkan ok.

Aynı söz gibi atılan okların aynı söz gibi kullanırken nereye atıldığı ne için atıldığı çok önemlidir. İnsan hayatını yok eden sözler gibi buna da çok dikkat edeceğiz. Ağızdan çıkan değersiz kötü kırıcı söz aynı yaydan çıkmış ok gibi insan kalbine saplanarak onu üze bilir, kırabilir.

3.Vuku bulmuş bir kaza.

Elimiz de olmadan başımıza gelmiş bir kaza ve sonucunda canımız sağ ile kaza mala gelmiş ise üzülmeye gerek yok, mal tekrara yerine gelir ama yitirilmiş can yerine getirilmez diyerek yüce Allah(c.c.)tevekkül etmeli, sadaka vermeliyiz

4.Boşa harcanılan ömür.

Allah (c.c.) rızası dışında yaşanılan hayat, boş kazançlar peşinde koşarak nefis ve şeytan ve diğer kendi fikri ile kendi arzularının yapılmasını isteyen fikirsizler zalimler, kendi arzuları için kandırarak ömrünü kendisi yolunda harcamasını ile ömrünü heba edenler, bu ömür boşadır, gerisin geriye başa dönerek tövbe ederek, Allah (c.c.) peşinde onun razı olacağı şekilde ömrünü harcamalıdır. Bu dört şey elden gittikten sonra geri döndürülmesi imkânsız olan şeylerden olan dört şeydir aman dikkat edelim, bazı fikirsizler için mana ve anlam ifade etmeye bilir ama biz Müslümanlar için çok önemlidir.

İnsan zaman içinde kendi aklınca ince plan kurar ama boşa giden planlar yerine, hayatı değerli ve anlamlı kılan ve kıldıran Yüce Allah’ın emri hepsinden önemlidir, kurulan plan ve projelerin en güzeli ve en doğrusudur, yaşadığı anın değerini bilerek değerli olmak var, yaşadığı anın sadece kendisi için anlamı var olduğunu bilen gibi değersiz olmayalım, değersiz olanların peşinde hayatımızı sürüklemeyelim kardeşlerim. Değerli olan ne varsa onun peşinde gidelim değerli olalım, değerli kılınalım, kardeşlerim. Çünkü herkesle her şey değerli olmayınca değer verilmeyince konuşulmuyor herkese her şey güzel şey anlatılmıyor, güzelliği tek başına yaşam bencilliğinden dolayı. Aslında gönlümüz güzellik ile beraber olduğunda anlayacağız ki karşımızdaki  senin anladığın gibi kimse anlamıyor gerçeği ile karşı karşıya olacağız ve bir birimizi anlayarak hep mutlu olacağız. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu