CamilerResimler

El Fetih Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Arapça’da tam karşılığı El Fetih Mescidi olan ve El Fetih İslam Merkezi olarak ta bilinen büyük El Fetih Camii, dünyanın en geniş camilerinden biridir ve tek seferde 6500-7000 kişi alabilmektedir. Büyük El Fetih Camii, Bahreyn’i ele geçiren ve Bahreyn Fatihi olarak bilinen Şeyh Salman Bin El Halife tarafından 1987 yılında yaptırılmıştır.

2006 yılında ise Büyük El Fetih Camii, Bahreyn Ulusal Kütüphanesinin bir bölümü olmuştur. Büyük El Fetih Camii, Bahreyn’de bulunan en büyük camidir. Camii, Manama’nın başkentinde bir kasaba olan Kral Faysal karayolunun yanında yer almaktadır. Camii’nin büyük kubbesi tamamen fiberglastan yapılmıştır ve kubbenin yapımında kullanılan fiberglasın toplamı 60 000 kg’dır. Bundan dolayı da El Fetih Camii’nin kubbesi bu güne kadar yapılan en büyük fiberglas kubbedir. Camii’nin zemininde kullanılan mermer İtalya’dan, aydınlatma için kullanılan avizeler ise Avusturya’dan getirilmiştir. El Fetih Camiinin kapıları ise Hint ağacı odunundan yapılmış ve Hindistan’dan getirilmiştir. Caminin iç kısımlarında eski stille yazılmış hat yazıları mevcuttur. Büyük El Fetih Camii, Bahreyn’de yer alan en büyük camidir.

Ahmet El Fetih Camiini kütüphanesinde 100 yıllık ve 100 yıldan daha da eski olan 7000 civarında yazma eser bulunmaktadır. Bu yazma eserler genel olarak Efendimiz Muhammed Sallallahu Aleyhivessellem’in Müslümanlara öğretmiş olduğu bilgiler, hadisler, Arap Ansiklopedileri, İslam Hukuku, 100 yıllık ya da daha eski El Ezher Üniversitesi notları ve eski ve daha eski ders notlarıdır. El Fetih Camii, Müslümanların ibadet ettiği kutsal bir mekân olmanın yanı sıra, turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden biridir ve El Fetih Camii’ne düzenlenen turlar, sabah saat 9’dan öğleden sonra saat 5’e kadar devam etmektedir.

El Fetih Camii Resimleri

 

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu