Sözlük

Ecel nedir?

Sözlük içerisinde Ecel kelimesi “bazen bir cansız için kullanıla bilse de asıl olarak bir canlı için önceden tesbit edilmiş zaman, vakit ve süre” gibi anlamlara gelmektedir. İslam dininde ecel kelimesi, bir terim olarak ise gerek insan hayatı, gerekse can taşıyan diğer bütün canlılar için belirlenmiş süreyi ve bu sürenin sonunu gerçekleşecek olan ölümü ifade etmektedir.

İslam dini inancında her şeyin bir eceli vardır. Zira eceli olmayan yalnızca yüce Mevlamızdır. Yüce Mevlamız Kuran ı Kerimde her bireyin ve milletin bir eceli olduğunu bildirmektedir. Var olan bütün canlıları yaratan, rızıklandıran ve belirlemiş olduğu ecelin vakti geldiği taktirde öldüren yüce Mevlamızdır. Yüce Mevlamız bu hakikati şu ayeti kerime ile bizlere bildirmektedir. “Aranızda ölümü takdir eden biziz…” (el-Vâkıa 56/60)

İslam dini inancında ecel önceden yüce Mevlamız tarafından belirlenmiştir ve bu belirlenen süre asla erkene alınmamakta vede geciktirilmemektedir. Bu konular ile alakalı Kuran ı Kerimde şöyle buyrulmuştur. “Her ümmetin bir eceli vardır. Ecelleri gelince ne bir an geri kalırlar, ne de bir an ileri gidebilirler” (el-Arâf 7/34; Yûnus 10/49). “Allah eceli geldiğinde hiçbir kimse için erteleme yapmaz…” (Münâfikun 63/11).

Bu sebeplerle “Ecel” herhangi bir nedenle değişmemektedir. Tabi şu da bir gerçek ki hadis i şeriflerde de yer aldığı üzere bazı ibadet ve güzel davranışlar ömrü uzatmaktadır. (bk. Süyûtî, el-Câmiu’s-sagr, II, 44) Bu amellerden biride sadakadır. Zira bu nedenle sadaka ömrü uzatır denilmiştir.

Tabi bu noktada şöyle bir soru akla gelebilmektedir. Madem ecel önceden bellidir o halde nasıl olur da uzaya bilir? Yüce Mevlamız ezeli ilmi ile her şeyi daha olmadan önce bilmektedir. Bu yüce ilmi ile Mevlamız kulunun bu hayırları işleyeceğini bildiğinden ecelini bu nispette eğer kulu için daha hayırlı olacak ise uzun tutmuştur. Ehl-i sünnet alimlerinin ortak görüşüne göre, ölen yani eceli gelen bir kimse başka bir kimse tarafından öldürülmüş olsa dahi o ölen kimse eceli ile ölmüştür. Zira İslam dininde ecel hayatın sona erdiği anı ifade etmektedir. Bununla birlikte tabi ki örneğin öldürülerek ölen kimse masum değildir, zira bu farklı bir konudur.

Fakat bir kimse her ne şekilde ölür ise eceli ile ölmektedir ve kişinin ölüm nedeni her ne olur ise olsun sadece bir sebepten ibarettir. Ölüm anını belirleyen yalnızca Yüce Mevlamızdır. Zira yüce Mevlamız bir kimsenin öldürüleceğini veya hayatına kastedeceğini ezeli ilmi ile önceden bilmektedir ve bu ilmi ile vermiş olduğu hayatlara bir ecel tayn etmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Teşekkürler bilgileriniz çok işime yaradı . Aradığım bütün soruların cevabı burda :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu