Ahlak

Ebu Dücane (r.anh)’ın Takvası

Sahabe-i kiram efendilerimizin en çok hassasiyet gösterdiği meselelerin başında kul hakkı gelirdi. Buna örnek olacak yüzlerce kıssadan dikkat çekici bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ebû Dücâne (r.anh), seher vakti gelir gelmez evinden çıkıyor, Mescid-i Nebevî’nin yolunu tutuyor ve sabah namazlarını devamlı olarak Peygamber Efendimiz (sav) ile beraber kılıyordu. Fakat namazı kılar kılmaz tesbihat ve duâyı beklemeden süratle camiden çıkıp gidiyordu.

Ebu Dücane (r.anh)’ın Hurma Bahçesi Kıssası

Bu davranışı Peygamber Efendimiz (sav)’in dikkatini çekmiş olacak ki bir gün Ebu Dücâne’yi durdurdu ve kendisine;

-Ya Ebu Dücane, senin Allah’a ihtiyacın yok mudur? (ki dua etmeden aceleyle çıkıp gidiyorsun) Ebu Dücâne;

-Anam babam sana feda olsun Ya Rasûlallah! Allah’a olan ihtiyacım o kadar fazladır ki bir an bile Allah’ı unutmuyorum! dedi. Allah Rasûlu (sav):

-O halde niçin namazı bitirdikten sonra Allah’a dua edinceye kadar bizimle kalmadan çekip gidiyorsun? diye sorunca Ebu Dücâne (r.anh) hepimize ibret olacak şu cevabı verdi;

“Ey Allah’ın Rasulü, benim Yahudi bir komşum var, bahçesindeki hurma ağacının dalları bizim evin avlusuna sarkıyor. Gece rüzgar esince, hurmaları bahçeme düşüyor. Küçük çocuklarım aç olarak uyanıp o hurmaları bilmeden yemesinler diye bir an önce gidip onları topluyor ve sahibi olan Yahudi’ye veriyorum ki, yavrularımın midelerine haram lokma girmesin.

Hatta bir gün sabah namazından sonra eve biraz geç gidince, yeni uyanan bir çocuğumun o hurmalardan birini ağzına koyup çiğnediğini gördüm. Parmağımı ağzına sokup dışarı atmasını sağlayınca çocuk ağlamaya başladı.

–Ben de ona, “Yarın ahirette Allah’ın huzuruna benim Yahudi’nin hurmasını çalan bir hırsız olarak çıkmamdan utanmıyor musun ki hurmasını yiyiyorsun?” dedim.

Dolayısıyla bu durumun bir daha tekrarlanmaması için namazdan hemen sonra çıkıp evime gidiyorum.”

Hz. Ebu Bekir’in Hurma Bahçesini Satın Alması

Değerli dostlar! Anlatıldığına göre durumdan haberdar olan Hz. Ebu Bekir (r.anh) Yahudi’ye gitti, o hurma ağacını satın alarak Ebu Dücâne ve çocuklarına hediye etti.

Daha sonra Yahudi, Hz. Ebu Bekir’in kendi ağacını satın almasının sebebini öğrenince bütün ailesini de yanına alarak Rasûlullah (as)’ın huzuruna çıktılar ve ailece Müslüman oldular.

Kısa sürede İslam’ın bütün Arap Yarımadası’na ve kıtalara yayılmasının ve insanların ‘bölük-bölük’ İslam’a girmelerinin sebebi, o günkü Müslümanların İslam’ı hakkıyla yaşamalarıydı.

Onlar İslam’ı az konuşup, çok yaşıyorlardı, biz ise maalesef çok konuşmaktan dinimizi yaşamaya zaman bulamıyoruz.

Takva Konusunda İbretlik Bir Bakış Açısı

Bakın Çinli bir iş adamının şu sözleri aslında bugünkü üzücü halimizi çok çarpıcı bir şekilde özetliyor, diyor ki:

“Müslüman iş adamları bize gelip, almak istedikleri ürünlerin üzerine, dünya çapında ünlü markaların isimlerini yazmamızı istiyorlar. Ancak onları yemeğe götürdüğümüzde bize, sunduğumuz yemeklerin helal olup olmadığını soruyorlar. Merak ediyorum, İslam Dininde sahtekârlık yapmak ve taklit ürün satmak helal mi?”

Asr-ı saadet dönemindeki gayr-ı müslimler, Müslümanlara, Müslümanların ahlakına gıpta ile bakıyor, İslâm’a özeniyordu. Günümüzde ise gayr-ı müslimleri geçtim, Müslüman kardeşlerimiz dahi bizim ahlakımıza ve davranışlarımıza bakıp dinimizden soğuyor.

Söylenecek çok şey var ancak bizler sohbetimizi Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK’in bir sözüyle bitirelim.

“Kâfirler, Müslümanlığı bizim bu halimiz sanıyor, fakat biz Müslümanlığı kendi halimiz sanırsak Allah’a ve Rasûlü’ne iftira etmiş oluruz.“

Allah Teâlâ Hazretleri, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in örnekliği ve rehberliğinde İslâm’ı hakkıyla yaşabilmeyi cümlemize nasip eylesin. Âmin

Ebû Dücâne (r.anh)’ın Takvası Video

Sitemizde yer alan Kurban, Takva ve Teslimiyet başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu