İsimler

Ebrar isminin anlamı

.

Arapça kökenli bir isim olan Ebrar ismi İslam toplumunda her ne kadar erkeklere verilen bir isim olsa da genellikle kız çocuklarına verilen bir isimdir. Bu güzel ismin anlamı ise iyi huyları barındıran ve bunun ile birlikte sağlam bir itikad ile inancını yaşayan, özü, sözü doğru olan ve yapmış olduğu ibadetlerde gayretli, samimi olan kimse anlamlarına gelmektedir. Kuran ı kerimde Ebrar ismi çeşitli ayetlerde yer almaktadır. Bir örnek verecek olur isek şu ayeti kerimeyi örnek olarak zikretmemiz mümkün.

82.13 – Şüphesiz, Ebrar (olan iyiler) Naim cennetindedirler. (İnfitar, 13

Bu ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere Ebrar cenneti hak eden anlamına ve cenneti hak eden kimselerin ahlakına sahip kimselere de denilmektedir.

İslam eserlerinde Ebrar olan kimselere örnek olarak zikredilen salih kulları şöyle zikredebiliriz.

Etiketler
.

14 Yorum

  1. Yeni doğan kızımın adını ebrar koydum allahıma milyonlar kere şükürler olsun bana evlat hissini tatdırdığı için ona bana eşime layık biri olur inşallah

  2. merhaba ebrar ve taha çok güzel isimler taha da dini bir isimdir.hayırlı olsun adlarıyla yalasınlar inşaALLAH Allaha layık kullar,Anne ve Babasına hayırlı evlatlar olsunlar inşaALLAH……..

  3. Benim adım da Ebrar Türkan bu ismimi çok seviyorum anlamı da çok iyi bu ismi bana veren aileme çok teşekkür ediyorum.

  4. İkiz cocuklarim için isim ararştriyom kizimi ebrar koymak istiyom ona uyum sağliya bilecek bi erkek ismi ne ola bilir acba eşim taha olsun diyom bnde ebrar ismine biraz daha yakin dini bi isim olsun diyom önriniz bedr acba

  5. Yeni doğacak olan oğlumun ismini Ebrar koymak istiyorum çevremde kiler kız ismi deseler de niyet ettim bı kere çok sevdim bu ismi araştırmalarım hem erkek hem kız ismi oldugunuda söylüyor..

  6. Kızımın ismini ebrar koydum çok mutluyum bana böyle bir isim koyma nasip olduğu için ALLAH’A şükürler olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı