İsimler

Ebrar İsminin Anlamı Nedir? Ebrar Ne Demek?

Halk arasında genellikle kız çocuğu ismi olarak kullanılan Ebrar isminin anlamı hakkında bilgilere yer verelim. Arapça kökenli bir isim olan Ebrar ismi İslam toplumunda her ne kadar erkeklere verilen bir isim olsa da genellikle kız çocuklarına verilen bir isimdir.

Ebrar İsminin Anlamı

Bu güzel ismin anlamı ise iyi huyları barındıran ve bunun ile birlikte sağlam bir itikad ile inancını yaşayan, özü, sözü doğru olan ve yapmış olduğu ibadetlerde gayretli, samimi olan kimse anlamlarına gelmektedir.

 • İyi huylu
 • İnancı sağlam
 • Doğru ve güvenilir kimse
 • İbadete önem veren

Ebrar İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Kuran ı kerimde Ebrar ismi çeşitli ayetlerde yer almaktadır. Bir örnek verecek olur isek şu ayeti kerimeyi örnek olarak zikretmemiz mümkün.

82.13 – Şüphesiz, Ebrar (olan iyiler) Naim cennetin dedirler.

(İnfitar, 13)
Ebrar İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Bu ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere Ebrar cenneti hak eden anlamına ve cenneti hak eden kimselerin ahlakına sahip kimselere de denilmektedir.

İslam eserlerinde Ebrar olan kimselere örnek olarak zikredilen salih kulları şöyle zikredebiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Bende kızıma buğlem koymak istedim ama uygun değildir dediler doğru mudur.değilse bunlardan hangisi uygundur cevap verirseniz seviniriz.
  Eslem esila ikra ebrar

 2. kızımın ismini ebrar koydum 7 yaşında şuan oğlumun ismini de cemil koydum oda babamın ismi ve Kuranda geçiyor.

 3. Selamünaleyküm BEN OĞLUMA MUHAMMED EMİR KİZİMADA FATMA NEHİR KOYMAK İSTİYORUM SİZCE UYGUNMUDUR. SUAN HAMİLEYİM CİNSİYET BELLİ DEGİl

 4. Yeni doğan kızımın adını ebrar koydum allahıma milyonlar kere şükürler olsun bana evlat hissini tatdırdığı için ona bana eşime layık biri olur inşallah

 5. merhaba ebrar ve taha çok güzel isimler taha da dini bir isimdir.hayırlı olsun adlarıyla yalasınlar inşaALLAH Allaha layık kullar,Anne ve Babasına hayırlı evlatlar olsunlar inşaALLAH……..

 6. Benim adım da Ebrar Türkan bu ismimi çok seviyorum anlamı da çok iyi bu ismi bana veren aileme çok teşekkür ediyorum.

 7. İkiz cocuklarim için isim ararştriyom kizimi ebrar koymak istiyom ona uyum sağliya bilecek bi erkek ismi ne ola bilir acba eşim taha olsun diyom bnde ebrar ismine biraz daha yakin dini bi isim olsun diyom önriniz bedr acba

 8. Yeni doğacak olan oğlumun ismini Ebrar koymak istiyorum çevremde kiler kız ismi deseler de niyet ettim bı kere çok sevdim bu ismi araştırmalarım hem erkek hem kız ismi oldugunuda söylüyor..

 9. Kızımın ismini ebrar koydum çok mutluyum bana böyle bir isim koyma nasip olduğu için ALLAH’A şükürler olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu