Sözlük

Ebabil

Ebabil Kelimesi sürü halinde ve bölük, grup, peş peşe gelen manalarına gelmektir. Ebabil kelimesi Fil Suresinde kuşların sıfatı olarak kullanılmıştır. Vakti zamanında henüz peygamber efendimiz dünyaya teşrif etmeden kısa bire süre önce o devrin Yemen Valisi Ebrehe, ordusu ve filleri ile Kabeyi yıkmak amacıyla Mekke’ye gelerek Beytullahı kuşatınca yüce Allah, Ebrehe ve ordusunun üzerine sürü sürü, ardı ardına gelen kuşlar göndermiştir. Bu kuşlar Kuran ı Kerimde “tayran ebabil” olarak zikredilmiştir. Bu ayetlerin geçtiği Fil Suresinin Türkçe mealine aşağıda yer verilmiştir.

Bahsi geçen sürü sürü kuşlardan, yani Ebabillerden her biri; biri ağızlarına ve ikisi de ayaklarında olmak üzere mercimek, nohut ve fındık büyüklüğünde üçer taş atarak Ebrehe’nin ordusunu zelil, perişan etmiştir. Kuran’ın Kerimin tabiri ile Ebrehe’nin ordusu yenilmiş, çiğnenmiş, ezilmiş, taze ekin yaprağı gibi delik deşik olmuştur ve işe yaramaz hale gelmiştir.

Fil Suresi

Rahman ve Rahim (olan) Allah’ın adıyla.
1. Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?
2. Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?
3. Onların üstüne ebabil kuşlarını gönderdi.
4. O kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu.
5. Böylece Allah c.c onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.

Fil Suresi Konulu Video

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu