Sorularınız

Dünyadaki Adaletsizlikten Dolayı Ümit Kesmek Günah mıdır?

Dualarımın karşılığını bulamayınca ilahi adalete inancım kalmadı. Bir ümitsizlik içindeyim. Gerek Ülkem için gerek dünyadaki savaşlar için, kendim için çok dua ediyorum. Ne savaşlar , zulümler bitiyor nede Ülkem deki kara bulutlar gidiyor yada kendi hayatımdaki problemler bitiyor. Filistinli bir çocuğa işkence edilirken döktüğüm gözyaşı, o sabi çocuğun o andaki çektiği acı korku… O anda ilahi adaleti sorgulamaya başladım. Allah’ın merhameti insandan 1000 katlı ise neden o çocuğun işkence görmesine izin verdi diye sormaktan kendimi alıkoyamıyorum.
Bu nedenlerden dolayı ümit kesmek günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aynı kaygıları bizde yaşıyoruz ve sizin gibi dualar ediyoruz. Size önemle Kuran ı Kerimde geçmekte olan Hazreti Musa ile Hızır aleyhisselamın kıssasını okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu fani dünya hayatında Peygamberler bile çeşitli büyük sıkıntılara maruz kalmışlardır ki bunların hepsi ilahi bir hikmettir. O filistinli çocuğun durumu dünyevi olarak büyük bir sıkıntıdır. Fakat inşaallah şu anda şehitler arasında ki yerini almıştır ve o kadar güzel nimetler ile karşı karşıyadır ki dünya hayatının bütün sıkıntılarını unutmuştur. Şöyle düşünün eğer şehit olan çocuk şehit olmayan bir çocukla ahirette eşit tutulacak olsa idi bu bir adaletsizlik olabilir ve bir ümitsizliğe vesile olabilirdi. Fakat sizinde bildiğiniz üzere böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu nedenlerle ümidinizi asla yitirmemelisiniz. Peygamberimizde ve Ashabı kiramı sayısız fitne ile karşılaştılar ve asla ümitsizliğe düşmediler, pes etmediler. Bu nedenle ülkemizde olanlardan dolayı pes etmemeliyiz, dua ile hayatımıza devam etmeli ve insanların bilinçlenmesi için çalışmalıyız. Ülkemizde çok ciddi fitneler söz konusu. Fitne çok tehlikeli bir şeydir ve karşısında sağlam bir irade ile durulmalıdır. Ümitsiz bir kimsenin ise iradeli sağlam durması mümkün değildir. Yüce Mevla’mızın elbet bir bildiği var sabredelim inşaallah her şey güzel olacaktır.

Allah, iman edenlerin dostudur. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Kâfirlerin velileri ise tâğûttur. (O da) onları aydınlıktan karanlıklara (sürükleyip) çıkarır. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalırlar.(Bakara Suresi 257)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu