HacYazarlar

Dünya’da İlk İbadet Yeri Olan Kabe-i Muazzama’nın İnşası

İlk İbadet yeri Kabe Nasıl İnşa edildi? 

Dünya’da ilk bina olan kabe-i muazzama gökler ile yerin yaratıldığı zamanda bir zübde-i beyza (bembeyaz, seçkin bir varlık) olarak su üzerinde melekler tarafından meydana getirilmiş sonra da yer yüzü bunun altında teşkil etmiştir.

Hazreti Adem ağlayarak Hz. Allah’a şöyle yalvardı: “Ya Rab! ben cennette iken arşu alayı ve beyti mamuru tavaf eden meleklerin tesbihlerini, zikirlerini ve güzel seslerini duyarak lezzetleniyordum. Şimdi ise bu nimetlerden mahrumum ve bundan dolayı çok müteessirim.”

Hz.Allah: “Ya Adem benim yer yüzünde bir haremim var. Oraya git benim için bir ev bina et.  Meleklerin, beyt-i mamurun etrafını tavaf ettikleri gibi sende tavaf et ki meleklerin tesbihlerini, zikirlerini ve güzel seslerini duyabilesin. O mekanda senin ve evlatlarından benim emrim üzere olanların dualarını kabul, günahlarını da af ederim.” diye vahyetti.

Beytullah’ın inşası ve tavaf ile emredilen Hz. Adem (a.s.) musahhar bir rüzgar ile bir meleğin refakatında haremi şerifin bulunduğu yere geldi. ayak bastığı her yer eninde sonunda şehir oldu. Cibril-i emin ile Kabe’nin temellerini açtı. Kendisine yardım eden diğer melekler, otuz kişinin kaldıramayacağı büyüklükteki taşları temele yerleştirdiler. Hz. adem beş dağ ( Turi sina, Lübnan, Turi zeytun, Cudi ve Hira )’dan getirilen taşlarla Beytullah’ı inşa etti.

Cebrail (a.s.) Hz. Adem’i Arafat’a götürüp menasiki haccı (haccın yapılışını) gösterdi. Bu sırada Havva validemizle Arafat’ta buluştular. Beraberce Müzdelife’ye geldiler. Mekke-i Mükerreme’ye geldiler, Kabe-i Muazzama’yı tavaf ederken melekler ile karşılaştılar.

Melekler: “Ey Adem Hz. Allah haccını mebrur, sa’yini meşkur eylesin. Bizler zatı alinizden iki bin sene önce bu beyti şerifi tavaf etmiştik” dediler.

Hz. Adem: “Sizler bu beyti tavaf ederken ne okuyordunuz?” diye sordu. Onlarda: “Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber diye tavaf ederdik.” dediler. Hz. Adem onlara: “Bundan sonra ki tavaflarınız da (Ve la Havle ve la kuvvete illa billah) kelimelerini de okuyunuz.” buyurdu.

Kendisine af müjdesi gelen Hz. Adem (a.s.) Mevlaya şöyle nazlandı: “Ya Rab her iş yapana bir ücret  ihsan edersin. Adem kulun Kabe’yi tavaf etti. Acaba ona ne ihsan edersin?” 

Cenab-ı Hak: “Ya Adem seni af ettim yeter mi?” 

Hz. Adem (a.s.): “Ya Rabbi senin hazinen geniştir, biraz ziyade et.” buyurdu.

Cenab-ı Hak: “Ya Adem senin evlatlarından bu beytimi ziyaret edenleri de af ettim bu yeter mi?” buyurdu.

Hz. Adem: “Ya Rabbi senin rahmetin bol, biraz daha ziyade et.” buyurdu.

Mevlamız da: “Ya Adem senin evlatlarından bu beytime ziyarete gelenler, gelemeyenlere dua ederse onları da af ettim yeter mi?” buyurdu.

Memnun olan Hz. Adem (a.s.): “Bu bana kafi Ya Rabbi” dedi.

İşte değerli dostlar, Cenab-ı Hak bizlere Kabe-i Muazzama gibi bir rahmet ve af nimeti ihsan etmiş bu nimetin kadr-i kıymetini bilmeliyiz. Daha bir çok mucizeyi içinde barındıran Kabe-i Muazzamanın inşası her mü’min insanı hayretler içinde bırakarak duygusal bir atmosfer yaratır gönüllerimizde.

Yüce Rabbim cümle ümmet-i Muhammedi Kabe’ye gidebilmeyi nasip ederek, günahlarından arındırılarak tertemiz olan kullarından olmayı nasip etsin.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu