Genel

Dünyada Her İstediğimiz Niçin Olmaz?

Dünyada her istediğimiz niçin olmuyor? Bu imtihanın mı bir parçası bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bilmemiz gerekir ki her istediği olan sadece yüce Mevla’mızdır. Yüce Mevla’mız bu sıfata tek sahip olandır. Kul ise kulluğunu bilmeli ve ihtiyacı için Rabbine yönelmelidir. Sonra ise dileğine hemen kavuşmaz ise sabredip rıza göstermelidir. Bunu sınayan Mevla’mız bu hikmetle kulun her istediğini hemen vermez. Dünya ve cennet arasında ki farklı bilinmelidir ki kula her istediğinin verilmemesinin hikmetlerinden de biride budur. Cennet ise kulun her istediğinin verildiği bir yerdir , bu dünyada her istenilenin hemen verilmemesi dünya ile cenneti ayıran en büyük özelliklerdendir.

Kul bu dünyada dileğinin olmasını ister, fakat kulun istediği konuda yüce Mevlanın da bir isteği vardır. Bu nedenle kulun isteği Mevlamızın isteğine ters düşmez ise nasip olur. Kul ise bu durumda iki şeyden birini yapar. Ya Rabbinin verdiğine razı olur rahat eder yada itiraz eder ki bu ise kulun daha çok sıkıntılar yaşamasına neden olur ve bunun yanı sıra bu sıkıntılar bu dünya ile kalmaz yarın ahirette de sıkıntılar yaşar.

Şüphesiz bu dünya mutluluğu kulun elinde ki ile sevinebilmesi ve yetine bilmesi, yani kanaat sahibi olmasıyla mümkündür. Bu yüce Mevlamızın taktirine razı olmak demektir. Kul bu durum da belli bazı isteklerine hemen ulaşamaz, fakat göstermiş olduğu rızanın bir sonucu olarak yarın ahirette dileğine kavuşabilir. Kısaca şunu diye biliriz ki bu dünya bir imtihan yeridir ve bu imtihanın her imtihanda olduğu gibi bazı kuralları vardır. Bu nedenle isteklerimiz her zaman hemen olmaya bilir zira hayrın ve şerrin nede olduğunu da bilen yüce Mevla’mızdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu