Sorularınız

Dünya Sınavda Adalet Var mı Yok mu?

Dünya sınav yeri böyle kabul ettik inançımıza göre. Hayır ve şer Allah’tan gelir diye inandık. Ama ya size yazılan kader artık ağır geliyorsa, bıkmışsanız. Ölümü arzulayacak kadar bıktırmışsa bu dünya işleri sizi. Siz hayal kırıklığı nedir bilir misiniz? Her seferinde istediğiniz bir konuda elinizin boşta kalmasını, her seferinde bocalamayı. Her gün düşünsel olarak yıpranmayı. Her gün aynı düşüncelerle boğuşmayı. Hayat bazılarına zor bazılarına da çok daha zor. Siz hiç sizin hatanız olmayan, elinizde olmayan nedenler ötürü acı çektiniz mi ?

Ben bunu yıllardır yaşıyorum. Aşk çoğu insanın yaşadığı bir duygu. O duygu sana gelip yapışıyor. Senin isteğinle olan bir şey değil. Herkes evlenmeden önce ya birbirini sevmiştir yada aşık olmuştur. İnsanların neslinin devamı, birbirine yaklaşmaları için içlerine koymuştur belki de Allah. Benimde içime düştü bu duygu elimde olan bir şey değil. Adım da attım bunun için karşılaştığım cevap ise cevap bile alamamak sebebi ise işimin olmaması. Para yani. Kaç yıldır uğraşıyorum bir iş sahibi olayım diye, olmuyor.

Kaç kere özel sektör denedim olmadı. Her defasında bir umut bir ton hayal kırıklığı. Kpss’ye çalışıyorum aklım sanki kilit vurulmuş gibi hiç bir şeyi almıyor içine. Sonra onda da ayrı bir hayal kırıklığı. Bunun yanında da kaç yıldır sağlık sorunları. İnsanlardan uzaklaştım bu sorun sebebiyle, asosyal biri oldum. Arkadaş çevrem neredeyse yok sayılır. Yani Allah sanki bir çerçeve çizmiş hayatımda onu aşmaya çalışsam her defasında çerçevenin akımı bana çarpıyor gibi. Ne zaman umutlansam her seferinde başka hayal kırıklığı. Bu sınav da adalet var mı gerçekten diye merak ediyorum. İnançsız biri olduğumdan değil bıktığımdan dolayı. Başkalarının hayatlarına bakıyorum ne güzel. Benim ise her dönemim ayrı bir sıkıntı.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu hayatta öğrendiğimiz önemli bir şey varsa oda hiç bir şeyin dışarıdan görünmediği gibi olmasıdır. Herkes kendi çektiğini bilir ve en zorunun kendisininki olduğunu iddia etmektedir. Bununla birlikte öğrendiğimiz bir diğer konu birinin başına bir şey geliyorsa bunun mutlaka, ama mutlaka hayırlı bir nedeni vardır. Kul elindekini görmeyince ve elini boş zannedince başkalarına bakmaya başlar bu ise huzursuzluktan başka hiç bir şey getirmemektedir. Durumunuzu küçümsemiyoruz, yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Ancak dünya hayatı bir imtihan ve her kul kendi ölçüsüne göre adaletli bir şekilde imtihan olmaktadır. Sorunuzdan anladığımız kadarı ile siz akıllı ve inançlı birisiniz ve bu sıkıntıları aşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken inancınızı kaybetmemek olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu