Sorularınız

Dünya Nasıl Kuruldu? Allah Olmasaydı Biz Olmayacak mıydık ?

Dünya nasıl kuruduğunu çok merak ediyorum. Şüphesiz Allah doğurmadı ve doğrulmadı bunu biliyorum fakat yinede aklıma sorular geliyor dünyada o kadar çok insan var trilyonlarca ve her an her saniye aklımızdan geçen her şeyi bile biliyor.

Allah olmasaydı yani biz olmayacak mıydık ? Şimdi yaşıyor olmayacak mıydık ? Bu hayat sadece bir imtihan mı ? Ve şuan yasadığımız bu dünya mı mesela cennet veya cehennem olacak ? Yani cennet ve cehennem neresi bunu bilmek mümkün mü ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, içerisinde bulunduğumuz bu dünya Yüce Mevla’mızın emri ile kurulmuştur. Bu konuda ayeti kerimeler vardır. Ancak bunun ayrıntısını ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Duyduğumuz diğer şeylerin hepsi insanların var sayımlarıdır. Sizin sorularınızın hepsinin cevabı aslında şudur. İnsan sonradan yaratılan bir kuldur. Bu sonradan yaratılmış ifadesi çok önemlidir. Yani biz sonradan var olduğumuz için ve bir annenin vesilesi ile dünyaya geldiğimiz için Yüce Mevla’mızın varlığı anlamamız mümkün değildir. Zira sorunuzda da yer aldığı gibi bizim kulaklarımız yanımızda on kişi bir anda konuşsa onların dahi ayrı ayrı ne dediğini anlayamıyoruz ve kafamız karışıyor.

Hal böyle olunca yüce Mevla’mız nasıl oluyorsa dünyanın çeşitli yerlerinde ki insanların akıllarında geçenleri biliyor. Bunu ne biz anlatabiliriz nede siz anlayabilirsiniz. Zira bizler aciz kullarız, bizi yoktan var eden yüce Mevla’mız Rahman ve Rahimdir. Özetle, biz kullar olarak bu konuların bizi aştığı bilmeliyiz ve Kuran ı kerimde yer aldığı şekliyle kabul etmeliyiz. Bununla birlikte yüce Mevla’mıza sanki kendimiz gibi bir yaratılmış olarak değil varlığın yaratıcısı olduğunu bilerek ibadet etmeliyiz. Bunu yapar ise aklımız bir çok konuda rahatlayacaktır.

Allah olmasaydı yani biz olmayacak mıydık? Evet Allah (c.c.) olmasaydı biz var olmayacaktık. Ancak Allah’ın (c.c.) var olmaması gibi bir durum yoktur. Yüce Mevla’mız bir yaratık değildir ki var olsun. Yüce Mevla’mız yaratıcıdır ve bu nedenle varlığın kaynağıdır.

Bu hayat sadece bir imtihan mı? Bu hayat ikramlar içeren bir imtihandır. İnsan dünya için değil cennet için yaratılmıştır. Ancak cehennem için çalışanlar cehenneme, cennet için çalışanlar cennete gidecektir.

Yani cennet ve cehennem neresi bunu bilmek mümkün mü ? Bu dünyanın Cennet veya Cehennemle alakası yoktur. Cennette, Cehennemde şu anda hazırdır ve misafirlerini beklemektedirler. Zira Miraçta Peygamber Efendimizde Cennet ve Cehennemi görmüştür.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu