İslam Alimi

Duanın Şekli Nasıl Olmalıdır?

Duanın şekli konusunda ki şu hadis i şerif bizlere çok güzel bir yok çizmektedir. Şimdi bahsettiğimiz hadis i şerifi nakledelim. Konumuza dua ile alakalı şu güzel hadisi şerifle başlayalım…

” Allah katında duadan daha şerefli bir şey yoktur.” (Tirmizî, Daavat,1; İbn Mace, Dua,1)

Duanın şekli konusunda ki şu hadis i şerif bizlere çok güzel bir yok çizmektedir. Şimdi bahsettiğimiz hadis i şerifi nakledelim. Fadale ibni Ubeyd (r.a) anlatıyor. “Resulullah dua eden bir adamın dua sırasında efendimize salat ve selam okumadığını görmüştü. Hemen. “Bu kimse acele etti.” buyurdu. Sonra adamı çağırarak: “Biriniz dua ederken, Allah’u Tealaya hamd u sena ederek başlasın, sonra Hz. Peygambere salat okusun, sonrada dilediğini istesin “ buyurdu. Tirmizi Daavat 66. Ebu Davut Salat 358(1481)

Bu hadisi şerif hem duanın olması gereken şeklinden bir parça tarif buyurmakta, hemde duanın kabulü noktasında bir tarif buyurmaktadır. Duanın Şekli Nasıl Olmalıdır. Öncelikle duaya abdestli olarak başlanmalıdır. Sonra duaya başlamadan önce yüce Mevla’mıza hamd ve şükür ile yönelmeli sonra ise Ya Rahman , Ya Rahim , Ya Kerim gibi güzel isimlerle münacatta bulunulmalıdır. Duanın başında ve sonunda sevgili Peygamber Efendimize selatü selam getirilmelidir. Dua esnasında kıbleye yönelmeli, eller ise semaya kaldırılmalıdır. Bunlardan sonra duaya önce mümin kardeşlerimize dua ederek başlanmalıdır. Duayı yaparken vakitlere de dikkat edilmelidir. Örneğin seher vakti veya teveccüh namazı vakti tercih edilmelidir. Dua ederken istekte bulunurken sadece kendi isteğimizi değil kendi isteğimiz doğrultusunda yüce Mevla’mızın rızasını da gözetmeliyiz. Şüphesiz böyle yapılan dualar hem sünnete daha uygun, hemde yüce Mevla’mız katında daha değerli olacaktır .

Ebu Hureyye anlatıyor. Efendimiz şöyle buyurdu: (Allah’ın kabul ettiği) üç müstecap dua vardır, bunların kabule şayan oldukları hususunda hiç bir şüphe yoktur.
1. Mazlumun duası
2. Misafirin duası.
3. Babanın evladı için yapmış olduğu dua.
Kaynak: Tirmizi,birr 7: Ebu Davut ,sakat 364(1536) Bu hadisi şeriften şunu da anlaya biliriz ki mazlum bir halde dua etmeliyiz.Misafir iken ev sahiplerine dua etmeliyiz ve evlatlarımıza hayır dualarda bulunmalıyız.

Gizli yapılan amellerde riya korkusu yoktur ki bu nedenle duaların gizli yapılması da güzeldir. Tabi ki eğer bir cemaat içindeysek toplu dualara da iştirak etmelidir ki bunda da büyük rahmet vardır. Bir Müslümanın ezberlemiş olduğu bir duayı okumasından sa el açarak içinden geldiği gibi dua etmesi de daha faziletli olacaktır.Fakat kişi ezberden bildiği duaları da okuya bilir veya bu tür dualar ezberleyerek duada bulunabilir. Burada ki en önemli nokta dua eden kişinin nasıl kendini samimi ve rahat hissettiğidir. Yüce Mevla’mız hayır dualarımızı kabul eylesin.

Yüce Mevla’mız Bir Şeyi Dilediği Taktirde (Dualarımızın) Olacağını Unutmayalım

Dualarımızın kabulü ve şekli noktasında önemli faktörlerden birisi de istenen şeyde ısrarlı,yani tam niyetli ve azimli olmaktır. Herhangi bir konuda bir iki defa dua ettikten sonra arkasını bırakarak umutsuzluğa düşmek son derece yanlıştır.

Dua ettiğimiz konuda ısrarlı olmalıyız. İstediğimiz şeyin olabildiğince ölüm ötesi hayatımıza dönük,yani ebedi hayatımıza yönelik ve yararlı ,hayırlı şeyler olmasına dikkat edilmeliyiz.Çünkü yapmış olduğumuz yanlış bir isteklerle yani dualarla kendi kendimizi büyük ölçüde yaralamış olabiliriz. Örnek olarak: Evimizdeki Elektriği, çok yararlı şekillerde kullanabildiğimiz gibi, kendimizi yaralamak ve hatta öldürmek içinde yanlış bir şekilde kullanmak mümkündür.Bu nedenle yüce Mevlamızın isteğinin her an olduğunu ve istediğimiz şeyin sadece bizim samimiyetimize bağlı olduğunu ve istediğimiz büyük şeylerin dahi Mevlamıza bir güçlük vermeyeceğini unutmamalıyız.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ