Dua

Duanın Kabul Olacağı Vakitler, Mekanlar Nelerdir?

Duaların kabul olacağı belli vakitler ve mekanlar var mıdır? Var ise bu vakitler ve mekanlar nelerdir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Tabi ki bir kul dilediği vakitte dua edebilir ve bilinmelidir ki yüce Mevlâmız hiç bir kulununu yapmış olduğu duayı geri çevirmemektedir. Fakat bazı vakitlerde ve mekanlarda edilen dua diğerlerine nazaran daha etkili ve kabulü çabuktur. Şimdi kısaca bu konudan bahsedelim. Örneğin her hafta olan Cuma gecesi ve yılda bir kez olan Kadir gecesi, Regaib gecesi, Berat gecesi, kurban bayramı geceleridir.

Bunun yanı sıra seher vakitleride yani sabah namazı vakitleride duanın kabulü noktasında etkili zamanlardır. Bunlarla birlikte sene içerisinde arefe günü ki bu arife günü kurban bayramından bir önceki olan arefe günüdür. On iki ay içerisinden aylardan Ramazan ayı, bir haftanın yedi günü içerisinden Cuma günü, efendimizin hadis i şerifte de belirttiği üzere Cuma günü olan önemli bir vakit vardır ki bu vakitte denk gelen dualar kabul okunmaktadır.

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem Aleyhisselam o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verirbuyurdu.” (Kaynak:Müslim 854/1717, Ebu Davud 1046, Tirmizi 491,)

Sahih rivayetlere göre Ezan ve kamet arasında da yapılan dualar red olunmamaktadır. Kısaca duanın kabul olduğu vakitleri böylece sayabiliriz.

Duanın Kabul Olacağı Mekanlar

Birde duaların kabul olduğu mekanlar vardır ki bu mekanların en başı Kabe i Muazzama yani Kabe’dir. Beytullah olan Kabe bütün müslümanların topladığı kutsal mekan olması hasebiyle yüce Mevlâmız Kabede yapılan dualara diğer yerlere nazaran çok daha önem vermektedir. Kabe gibi Mescidi Nebevi ve Mescidi Aksada kutsal ve duaların daha makbul ve kabul olduğu mekanlardır.

Şimdi maddeler halinde rivayetlerden istifade ederek bazı mekanları zikredelim…

1. Beytullah’ta Yapılan Dualar

Buhari’nin bir diğer rivayetinde şöyle denmiştir: “Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Kabe’ye girdi. İçeride altı direk vardı. Her bir direğin yanında bir miktar durdu, dua etti, ama namaz kılmadı.”(Kütübü Sitte Hadisleri, 1378)

2. Safa Tepesinde Yapılan Dualar

Safa tepesi Hacda hacıların say yaptığı tepelerdir. Abdullah İbnu Sâib anlatıyor: “Safâ ile Merve arasındaki tavaf sırasında Rasûlullah’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle dua ettiğini işittim: “Rabbimiz bize dünyada hayır ver, ahirette de hayır ver ve bizi ateş azabından koru.” (Ebu Dâvud, Menâsik 52, (1892).)

3. Arafat’ta Yapılan Dualar

Arafat tepeside Hacda hacıların çıktıkları bir tepedir.Birbirlerinden ayrı Hz. Adem ile Hz. Havva dualarının kabul olmasıyla bu tepede buluşmuşlardır.

Hazreti Üsâme Radıyallahu Anh anlatıyor: “Arafat’da, Rasûlullah’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem devesinin terkisinde idim. Bir ara dua için ellerini kaldırmıştı. (O esnada) deve, Rasûlullah’ı Sallallahu Aleyhi ve Sellem eğdi. Derken yuları düştü. Hazreti Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem yuları elinin biriyle tutup, diğer elini kaldırarak duasına devam etti.” Nesâî, Hacc 202, (5, 254).

4. Halktan Uzak Yerlerde Yapılan Dualar

Rabiâ b. Vakkas’tan rivayete göre Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Üç yerde kulun duası geri çevrilmez: Bir sahrada tek başına bulunup, Allah’tan başka kendisini kimsenin göremediği kişinin duası, yanında bir cemaat olarak bulunan arkadaşları kendisinden kaçtığı halde, sebat edip duran kimsenin yaptığı dua. Bir de gecenin sonunda kalkıp ibadet ve niyazla uğraşan kimsenin duası.

Bu hadis gösteriyor ki:

1. Kimsenin göremediği kişinin duası.
2. Arkadaşları kaçtığı halde, sebat edip duran kimsenin yaptığı dua.
3. Gecenin sonunda kalkıp ibadet ve niyazla uğraşan kimsenin duası.
Kabul olmaktadır.

5. Fetih Mescidi’nde Yapılan Dualar

Cabir bin Abdullah’tan rivayete göre demiştir ki: “Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem bu mescidde dua etti. Fetih Mescidi’nde Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri dua ederdi. Onun duasına Çarşamba günü iki namaz arasında icabet olunurdu.”

6. Mültezem’de Yapılan Dualar

Abdullah bin Abbas’dan (a) rivayetle Efemdimiz şöyle buyurmuştur: “Rükn ile Makam arası Mültezem’dir. Herhangi bir salgına (ya da musibete) duçar olan bir kimse burada dua etmesi halinde derhal iyileşir.” Taberanî

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu