Dua

Duanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle çok iyi bilmeliyiz ki dua insana önce şeref kazandırmaktadır.Zira asıl şeref insanın kul olduğunun farkına varmasıdır ki dua bunu en iyi şekilde sağlamaktadır. Bu konuyla ilgili şu hadisi şerifi nakle de biliriz.

” Allah katında duadan daha şerefli bir şey yoktur.” (Tirmizî, Daavat,1; İbn Mace, Dua,1)

Duanın bir çok yararlarından biride kulun dua ederken ibadet halinde olmasıdır. Çünkü dua kulun ibadetinin ta kendisidir.

“Dua ibadetin ta kendisidir.” (Tirmizî, el-Bakara Sûresi Tefsiri, 16)

Duanın bir başka yararı bir müslümanın koruyucusu olmasıdır.Zira insan zor durumda ve bir işin içinden çıkamadığı taktirde duaya sarılmaktadır.Bu hikmetle hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur: “Dua, müminin silahıdır.”

İmam-ı Rabbani hazretleri şöyle buyurmuştur: Kulun Duası, kazayı, belayı defeder. Hadis-i şerifte (Kaza, ancak ve yalnız dua ile durdurulur) buyruldu. (Tirmizi)

İşte bu sözde gösteriyor ki yüce Mevlamızı dua vesilesiyle bir çok işi kulunun duası doğrultusunda değiştirmektedir. Duanın başka bir yararı ise kişinin amel defterinin kapanmamasına vesiledir. Çünkü duayı seven bir nesil yetiştiği taktirde, evladlar atalarına daima duacı olacaktır ve bu nedenle ölmüşlerimizin amel defteri kapanmayacaktır.

Dua Etmenin Sağlık ve Manevi Açıdan Faydaları

Yapılmış olan bir araştırmanın sonuçlarına göre insanların % 36’sı tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanmakta ama bu bilginin içine ibadet girince bu rakam neredeyse ikiye katlanmaktadır. Yapılmış olan araştırmaya katılımcılar, kendi sağlıklarına ve başkalarına yardım etmek için dua ettiklerini söylemişlerdir. Sağlık nedenlerinden ötürü dua ettiklerini söyleyenlerin %70 ise yapmış oldukları duanın işe yaradığını söylemişlerdir.

Dua Rahatlatıyor

Dua eden ve Rabbiyle adeta muhabbet eden insanın nefes alması ve beyin faaliyetleri yavaşlar, kalp atışının hızı ve tansiyonu düzenler.

Dua Pozitif Bir Enerji Verir

Çünkü insan ibadet bittiğinde,yani bir manada duası bittiğinde birine vurma isteğiyle kesinlikle duymamaktadır. Huzur, keyif ve tebrik kartlarına yazılacak kadar güzel duygularla dolarak taşmaktadır. Bu duyguların vücut genelinde pozitif fizyolojik etkilere sebep olduğuna dair bazı kanıtlar da bulunuyor. İnsan bünyesinde Stres hormonu seviyesi huzurlu bir yaşama hazırlanır. Daha da önemlisi huzurlu bir insanın bağışıklık sistemi daha telaşsız hale gelmektedir.Yani daha sakin, daha güzel bir yaşam için dua etmeliyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu