Dua

Dualarımız Neden Kabul Olmuyor?

Kuran’ı Kerimde Tüm dualara cevap verileceği belirtiliyor. O halde dualarımızın neden kabul olmuyor? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Bu konu hakkında Üstad Bediüzzaman şöyle buyurmuştur: “Eğer ki dersen: “Ben çok dua ediyorum, kabul olmuyor. Halbuki ayet umumîdir… Her duaya cevap var ifade ediyor.

Misal: Hasta olan bir çocuk şöyle çağırır: “Ey Hekim! Bana bak.” Hekim: “Lebbeyk” der… “Ne istersin?” cevap verir. Çocuk: “Şu ilâcı ver bana” der. Hekim ise; ya aynen istediğini verir yahut onun isteğine göre ondan daha iyisini verir yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez. İşte Cenab-ı Mevla, Hakîm-i Mutlak hazır, nâzır olduğu için, kulun duasına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini, huzuruyla ve cevabıyla ünsiyete çevirir. Fakat insanın hevaperestane ve heveskârane tahakkümüyle değil, belki hikmet-i Rabbaniyenin iktizasıyla ya matlubunu veya daha iyisini verir veya hiç vermez.”

Ayrıca bu konuda şöyle hadisi şerifler de vardır ki, Ebû Hüreyre (r.a)’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte, Peygamber efendimiz (s.a.v)’in şöyle buyurduğu bildirilmektedir:

“Acele etmediği müddetçe her birinizin duasına icabet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: “Ben Rabbime dua ettim duamı kabul etmedi.” Müslim’in diğer bir rivayeti şöyledir: “Kul, günah talep etmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe duası icabet görmeye (kabul edilmeye) devam eder.”

Yine Tirmizi’nin rivayetinde ise şöyledir: “Allah’a dua eden her kişiye Allah icabet eder. Bu icabet, ya dünyada peşin olur veya ahirete saklanır yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur, yeter ki günah talep etmemiş veya sıla-ı rahmin (Akrabalığın) kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.”

Hadisten de anlaşılacağı üzere, insan günah ve haram sayılan şeyleri istemedikçe mutlaka duası kabul olunur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Ben dulum ve birini seviyorum bekar ben vazgeçsem de o geçmiyor ailesi dulum diye beni istemiyor ve onu bu yüzden dövdüler bana ben pes etmiceğim sende etme diyor seni ömrümün sonuna kadar bekliyeceğim diyor ne yapalım lütfen yardımcı olun ve oda doğulu olduğu için istemiyor beni.

  2. Selam Aleykum, ben hep dua ediyorum, sevdiyim kisi i Allahdan benim icin en hayirlisinu etmesini diliyorum, hayirli deyilse bile hakkimda en hayirlisi etmesini istyorum, cunki Allahin mumkunsuzleri mumkun edebilecek bi guce sahip olduguna inaniyorum, dogrumu dua ediyorum ? Allah herkesin duasini kabul etsin,

  3. Selamun aleykum hayırlı gunler benim bi sorum olacakta Ben Birini Seviyorum 1.5yıldır Ben Onu cok Severken Oda Bi Başkasını Seviyo Ama Ben Duami Ediyorum ona kavusmak icin Dogru yapiyor muyum acaba

  4. 8 aydır kulağımda sorun var…yüksek seslerde cızırtı ediyor. Çok acı çekiyorum. :( Her gün dua ediyorum. İsyan etmiyorum Duam kabul olmuyor demek istemiyorum ama artık ne yapacağımı bilmiyorum.

    1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. İnşaalah eski sağlığınıza kavuşursunuz. Ancak duayı elden bırakmamalısınız. Dünya hayatı bir imtihandır. Unutmayın ki beterin beteri vardır. Bunu durumunuzu küçümsemek için söylemiyoruz. Ancak sizde biliyorsunuz ki buda bir hakikat. Yüce Mevla’mız hakkınızda her şeyin hayırlısını nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu