Dua

Dualarımın Kabul Olmuyor Diye Vesvese Yapıyorum, Ne Tavsiye Edersiniz?

İyi çalışmalar Hocam. Acaba yanlış mı dua ediyorum. Bir işi yapmadan önce her zaman dua ederim. Allah’tan daima hayırlısını isterim. Ama dua etmeme rağmen işlerim hep olumsuz gitti. Bu da beni ister istemez vesveseye yönlendiriyor. Bu şüpheyi bu vesveseyi üzerimden bir türlü atamıyorum. Dua ederken kendi cümlelerimiz ve kendi düşüncelerimizle dua etsek daha mantıklı değil mi? Bir çok dua var onları ezberlemek ve öğrenmek mi gerekir. Hocam hangi vakitlerde dua daha makbule geçer. İnanın Allah inancım tam ve sağlam ama dualar kabul da olmuyor demiyorum belki şüphesiz bizleri sınıyor ama yeri geldiğinde ufaktan isyanlar oluyor ve hemen arkasından kendi kendime diyorum ki ben ne yaptım ve tövbe ediyorum. Lütfen bir yol gösterin. Kısacası vesveseden kurtulmak ve sağlıklı bir şekilde nasıl dua edebilirim. Saygılarımla…

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bu samimi sorunuz için teşekkür ederiz. Vesvese aslında manevi bir rahatsızlıktır. Tabi vesvese her insanda mevcut olan bir hal ama bazı insanlar bazı konularda daha çok vesvese ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bunun en etkili ilacı esi vesveseye yüz vermemektir. Yani iç dünyamıza gelen vesveseleri tabiri caizse duymamazlıktan gelmektir ve vesvese ile gelen olumsuzlukların aksine her işte bir hayır olduğunu düşünmektedir.

Tabi ki kendi dilimizden gönlümüzden geldiğince dua etmemiz çok güzel bir şey ki biz bunu devamlı tavsiye ediyoruz. Lakin kendi gönlümüzden gelen duaları örneği Peygamber Efendimizin duaları ile süslemeniz de güzel olacaktır. Tabi ki bütün duaları ezberleyemezsiniz, siz en sevdiklerinizi tercih edin. Dualarınızı teheccüd vakti, sabah namazı sonrası ve cuma günleri sabah namazı ile cuma namazı arasında yapmanız da fayda var. Bunlar ile birlikte dualarınızda vesveseden kurtulabilmek içinde dua etmelisiniz. Siz şu duayı tavsiye ediyoruz:

Deki:Ya Rabbi,Şeytanların vesveselerinden,onların yanımda bulunmalarından sana sığınırım! (mü’minun,23/97-98)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam iyi çalışmalar. Bu vesvese yüzünden uzun zamandır namazımı terk etmiştim tekrar başlamak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Kendimi suçlu hissediyorum vicdan azabı çekiyorum. Allah rızası için yardım edin ne olursunuz

    1. Değerli kardeşim kendinize gelin tövbe edin namazlarınızı kılın dua edin Rabbimiz sizi kendi yolundan ayırmasın.(Amin)

  2. Ben namaz kılıyorum ama bazen içimden gelmediği halde kızıyorum ama sanki namazın kabul olmuyor gibi geliyor bana

  3. Selamaleküm hocam bir sorum olacaktı hocam ben anne olmak istiyorum çok istiyorum hocam bende eşimde çok dua ediyoruz kabul olmuyor ne yapabiliriz hocam lütfen cevap verin çok çaresizim lütfen cevap yazın.

    1. Dua yolunda ayrılmayın tabi ki tıbbi yardım almaktada fayda var. Fakat unutmayın ki her şeyin hayırlısını istemeliyiz. Yüce Mevla’mız sizin için hayırlı olanı istemektedir, belki zamanı gelmemiştir. İnşaallah yüce Mevla’mız hayırlı bir evlat nasip eder.

    2. Kardeşim, yorumunu tesadüf ki 1 sene yi aşkın bir süre sonra gördüm. Bir kissa var hz.hızır ile yolculuk diye. Dinle ve hz hızır’ in ( Tabi rabbimin musadesi ile )bir çocuğunu ne amaç ile öldürdüğünü duyacaksın. Demem o ki. Herşey Allah’ dan. Belki sizin için sonu şer olan bir olay olacağı için müsaade edilmiyordur. Ama Rabbim insallah sizlere cennete yetiştirmeyi nasip edeceği bir bebek nasip etsin (Amin). Fakar merak ediyorum bebegini z oldu mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu