DuaSorularınız

Duada Israrcı Olmak Doğru mu? (Birini Çok Seviyorum)

Hayırlı günler hocam, birini çok seviyorum hislerimiz karşılıklı ama göze alamadığımız nedenlerden dolayı birbirimize bu halimizi itiraf edemedik. Zaman geçti ve o başkasıyla evlendi. Bu arada o kişiyle hiçbir şekilde iletişim kurmuyorum, ortak arkadaşlardan mutlu olmadığını ve beni hala çok sevdiğini duyuyorum. Bunu duyduktan sonra gönlüme söz geçiremez oldum ve Allah’tan onu kendime eş olarak istemeye başladım. Normalde her şeyin hayırlısını isteyen biriyim lakin bu konuda hayırlıca olsun diye sürekli dua ediyorum. Şüphesiz Allah kalpleri en iyi bilendir ve ben ümidvârım.Hocam bu duamda ısrarcı olmam doğru mu?  Allah kalplerimizi dinî üzere sabit kılsın inşallah, selâmetle…

cevapDeğerli ziyaretçimiz, kul duasında ısrarcı olmalıdır. Zira bu kulun gerçekten istediğinin göstergesidir aynı zamanda. Bu uygulamayı Peygamber Efendimizin hayatında görmekteyiz. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şöyledir:

Hazreti İbnu Mes’ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) duayı üç kere yapmaktan, istiğfarı üç kere yapmaktan hoşlanırdı.” (Ebû Dâvud, Salât 361, (1524).

Bu hadis i şeriften anlıyoruz ki duayı tekrarlamak iyi bir şeydir. Bu konu ile alakalı olan Hacet duası başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.,

Sizin sorunuza cevap verecek olur isek şunları söyleyebiliriz. Sevdiğiniz birini istemeniz onun için dua etmeniz doğru bir şeydir. Fakat unutmayın ki sevdiğiniz kişi her ne kadar mutsuz olsada sonuç itibari ile şu anda evli biridir ve bir yuva sahibidir. Dolayısı ile sizin gibi aklı başında ve inançlı birine evli biri ile evlenmek için dua etmek yanlış olacaktır. Zira sizin duanızın kabulu demek bir yuvanın yıkılması demek anlamına geliyor. Tabi siz bu noktada mutsuzlar diyebilirsiniz. Fakat bir yuvanın dışında ki birinin o yuva hakkında neyin iyi, neyin kötü olacağına karar vermesi doğru olmayacaktır. Çünkü onlar evliliği sonlandıracak kadar mutsuz olurlarsa zaten evliliklerini sonlandıracaklardır. Özetle size tavsiyemiz kendi hayatınıza devam etmeniz ve kendiniz için hayırlı bir eş bulmak için dua etmenizdir. Aksi taktirde ileride çok daha mutsuz olabilirsiniz. Yüce Mevla’mıza emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam ben bi kızı çok seviyorum ayrıldık aylar oldu ama ben hala onu çok seviyorum onunla evlenmek istiyorum onun için her gün dua ediyorum ondan başkasını düşünmek istemiyorum o olmazsa evlenmeyi de düşünmüyorum Allah’a büyük konuşmak istemiyorum belki de başka biriyle evlenirim ben bilemem Allah bilir ben şuan ki düşünce ve hislerimi söylüyorum ondan başkasının olmamasını ve ısrarla onun olmasını istemek günahmı aşk günah bişey mi o kızı cok seviyo olmam yanlış bi durum mu

 2. Kolay gelsin öncelikle hocam.Biz 5 yıllık evliyiz.Son üç yıldır ikimizde de tıbben bir sorun olmamasına rağmen çocuğumuz olmuyor.Öncelikle eşimle bir çok doğal ve manevi yolları denedik.Artık tıbbi yollara başvurmayı düşünüyorum. Ancak eşim tüp bebek gibi bir yöntemin çok ta doğal olmadığını ve bunun zorla istemek olduğunu ve Allahın vermediğinde de mutlaka bir hikmet olduğunu söylüyor.Bir alimde bu konuda böyle bir düşüncesini bildiriyor.Ne yapmalıyım bu konuda sizce..

  1. Bu birazda size kalmış bir durum. Ancak tüp bebek caiz görülmüştür. Eğer eşlerden biri ısrarla bir an önce istemiyorsa biraz daha sabretmek daha hayırlı olacaktır.

 3. Hayırlı cumalar hocam
  Ben eşimle imtihanım ve hep hayırlısıyla doğru yola döndür Allah’ım onu hayirsizsa çeksin gitsin diyorum çoğu zaman sabrım bitiyor brakicam diyorum sonra icimden bir ses sabretmeye devam et diyor duruyorum doğru yola dönse bile ben onu kabul edemem diyorum haklı olarak iki arada bir derede kaldım napcagimi bilmiyorum ne dusunucegim nasıl adım atacağım şaştım kaldim

 4. Hocam ben bir erkeğe karsi yogun duygular hissedemedim.Hep bir huzursuzdum asker olacak diye korkuyordum.Allah ölümü yazdiysa Nerede olursak olalım kaçış yok bilemedim kırdım onu da hatalar yaptım.Şimdi kendimi affettirmek istiyorum yalnız acaba hayırlı mi değildi ayrıldı benden diye düşünüyorum çok ısrarcı davranıyorum diye korkuyorum.

 5. hocam ben hergün karşıma iyi biri çıksın diye dua ediyorum,yaklaşık 1 yıldır nerdeyse. Mutluluğu bulamadım,ve hala kimseyle bulamıyorum.duamda Allahım beni onunla tesadüfen karşılaştır diyorum, olmuyor, rüyalarımın anlamında yeni bir kısmet çıktı kaç defa,fakat olmuyor. Bu yüzden umudumu kaybettim olmuyor dedim. dualarım kabul olmuyor dedim, kaç kez şanssızım dedim etrafımdakilere,günah işledim mi?

  1. Bu gibi konularda sabırlı olunmalıdır. Hayırlısını isteyin büyüklerimizin çok güzel bir sözü vardır geç olsun güç olmasın. Güzel şeyler kolay elde edilmez. Sabır ve samimiyetle dua etmeye devam etmelisiniz.

 6. Hocam benim sevdiğim vardı evlenecektik sonra beni terkedip gitti birşey söylemeden ben çok üzüldüm acı çektim yıllar sonra çıkıp ben hala seni seviyorum bana şans ver evlenelim diyor böyle birine güven olur mu kaderimde var mı bu durumda Nasıl davranmalıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu