DuaSorularınız

Dua İle Sevdiğim Kişi Kaderim Olur mu?

Merhaba hayırlı günler benim bir sorum olacaktı, örneğin ben birisini çok seviyorum ve o kişiyle evlenmek istiyorum. Onun için dua ediyorum, bu duam onunla evlenmem için, acaba o kişi kaderim olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz gibi sevdiğiniz insanın dua ile sizi sevmesi mümkün olmasa idi dua etmenin bir anlamı olmazdı. Fakat bu konuya kader konusu ile yaklaşmak veya daha doğrusu dua kaderimi değiştirir mi demek aslında pek doğru olmayacaktır. Zira kaderimiz Yüce Mevla’mız tarafından bilinmektedir ve kader konusu değişen bir şey değildir. Tabi siz bu noktada da eğer dua kaderimi değiştirmeyecekse o halde kaderim bellidir. Yani o kişi ile ya evleneceğim yada evlenmeyeceğim, şimdi neden dua edeyim diye bilirsiniz.

Seven Kul Duayı Terk Etmemelidir

Bilmelisiniz ki İslam inancına göre bu düşüncede yanlıştır. Zira biz insanlar kul olarak kader konusuna gereğinden fazla kafa yormamız ve her işe kader olarak (kader çerçevesinde) bakmamız yanlış olacaktır. Çünkü kader yüce Mevla’mızın bir hükmüdür. Bizim yapmamız gereken kul olarak elimizden geleni en doğru ve samimi bir şekilde yapmamızdır. Zira Yüce Mevla’mız adalet ve hikmet sahibidir. Dolayısı ile Yüce Mevla’mızın bize nasip etmiş olduğu kader bizim için en doğru kaderdir. Bu nedenle kaderi değiştirme düşüncesi aslında İslam inancına uymayan ve gereksiz bir çabadır. Kul sadece hayatını kendine yakışır bir şekilde yaşamaya çalışmalıdır.

Özetle, bizler kul olarak bir isteğimiz var ise samimiyet ile dua etmeliyiz. Zira dualar bizim kulluğumuzun bir göstergesidir. Eğer isteğimiz bizim için hayırlı ise bunu bilen Yüce Mevla’mız önceden bizim bu duayı edeceğimizi bidiğinden dolayı bizim için hayırlı ise bu isteğimizi kaderimize yazmıştır. Bu nedenler ile sevdiğiniz ile evlenmek için samimiyetle dua etmelisiniz. Şüpheniz olmasın ki eğer bu evlilik sizin için gerçekten hayırlı ise size nasip olacaktır. Tabi ki bu evliliğin sizin için hayırlı olup olmadığı öğrenebilmeniz için samimiyet ile dua etmelisiniz. Daha sonra Yüce Mevla’mızın size nasip edeceği en hayırlı olan sonucu görebilmeniz için sabretmelisiniz. Yüce Mevla’mız dualarınızı kabul eylesin. Mevla’ya emanet olun.

Sorular & Yorumlar

 1. Müslümanları sürekli bir ödül-mükafat veren , kimi zaman süfli sayılabilecek ihtiyaçlarını güya manevi vesilelerle giderebilecek bir din ve Cenab ı Hakkı da bizim bu “dandik”ihtiyaçlarımızi gidermek ile sanki yükümlü imiş gibi algılama hastalığından Rabbimiz kurtarsın.

  Hareketlerimizin saiklerini düşünmeliyiz; insan kolay kolay bir duvara bir buluta bir bibloya aşık olmayıp da karşı cinsinden birine aşık oluyorsa bunun temelinde cinsiyet temelli ihtiyaçlar yatar başka bazı ihtiyaçlar ile birleşince aşk denen şey ortaya çıkar bunlar da ilgi sevgi, güzeli ele geçirme gibi yine çok da yüksek seviyede olan ihtiyaçlardır aslında. Genç kardeşlerim sevsinler sevilsinler eyvallah da kalplerini zihinlerini sadece bunlarla meşgul etmesinler , yazık çünkü. Sevgi isteyecekseniz Allah ve resulünün sevgisini isteyin , Leyla leyla derken mevlayı bulsak daha evla değil mi?

 2. Dua edersin istersin.. tamam.. kaderde yazılmamışsa bu dünyada evlenemezsin.. ama inşaallah cennette ebedi hayatta garanti evlenirsin.. kişi sevdiği ile beraber olacaktır..

 3. Hocam, hangi konular değişmeyen kaderdir hangileri değişen kaderdir? Rabbim kullarına irade de verdi, evleneceğimiz kişi irade sonucu kader midir yoksa değişmeyen kader mi?

  1. Nebi sallallahu aleyhi vesellem’e birisi gelmiş ‘Yâ Resûlellah.. ben filan kadını çom seviyorum.. onunla evlenmem için bana dua eder misiniz’ Nebi sallallahu aleyhi vesellem buyumuş ki ‘Azrail.. Cebrâil.. Mikâil.. İsrafil başta olmak üzere(hamelei arş) arşı sırtında taşıyan melekler de dahil heppimiz dua etsek sen yine de kaderinde olan kadın ile evlenirsin’ çünkü evlilik KOSKOCCA bir imtihandır.. evli olanların illâ da ahiret hayatında da birbiri ile evlenecekler diye birşey yok.. işte orada yani CENNET HAYATINDA kişi bu dünyada sevmiş.. alamamış.. hah orada bu HAKİKAT olacak.. ebbediii beraber sonu olmayan bir hayat yaşayacaklar.. inşaallah.. Rabbî hepimize CENNETİ KAZANACAK AMÂLLER nasip eylesin

 4. Esselamü aleyküm, Bu hadisi şerif sanırım bizim için bir referans olur.

  Peygamber efendimiz (aleyhisselam) şöyle buyurur:

  ‘Kaderden sakınmak kaderi def etmez.
  Lâkin sâlihlerin duâsı, nüzûl etmiş ve edecek olan elem ve musîbeti def etmeğe ve kaldırmağa medâr olur. İş böyle olunca ey Allah’ın kulları, duâ ediniz.”

  (Tirmizî Deavât, 101; ıbn Hanbel, Müsned, 5/224.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu