İslam Alimi

Dua İle Hayırsız İş Hayra Çevrilir mi?

Hocam diyelim ki bir muradımız var vede o iş hayırsız olsa bile çok istiyoruz. Hayırsızdan kastım kaderimde kısmetimde yokmuş. Günaha sürükleyecek yada sıla i rahimin kopmasına neden olacak bir dilek değil. Sorum şu bu kaderimizde kısmetimizde olmayan yada hayırlı olmayan dileği dua ile hayra çevirmek mümkün mü ? Şimdi den teşekkürler Allah Razı olsun..

Cevap: Değerli ziyaretçimiz aslında çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Zira Müslümanlar böylesi istemedikleri veya onlar için hayırsız olan durumlarda dua etmek yerine karamsarlığa, moral bozukluğuna, hatta bir çok günaha düşebilmekteler. Oysa ki dua müminin silahıdır. Bununla birlikte kader dahil her şey yüce Mevla’mızın kudretine bağlıdır ve Mevla’mızın gücü hiç şüphe yok ki her şeye yetmektedir.

Örneğin bir şeyin olmasını çok istiyorsunuz ve bir yandan da olur ise bazı sıkıntılar çıkacağını da biliyorsunuz. Bu durumda duaya sarılmalı ve samimiyet ile Mevla’mızdan yardım istemeliyiz. Bu dua “Ya Rabbi şüphe yok ki sen her şeye gücü yetensin. Sen bu işi hakkımda hayırlı eyle ve bana nasip eyle” şeklinde olabilir.

Bu noktada önemli olan şudur, bu duayı ettikten sonra eğer duamızın kabul olmadığı görür isek sıkıntıya girmemeliyiz. Zira her şeyi hakkı ile bilen Mevla’mız bizim bilmediğimiz ve anlayamayacağımız derecede bir sonsuz bilgiye sahiptir ve istediğimiz şeyi nasip etmeyişinde mutlaka çok önemli nedenler vardır. Zira durum bu kadar mühim olmasa yüce Mevla’mız hiç bir kulunun duasını geri çevirmeyecek kadar büyük bir Rahmet sahibidir. Özetle, sorunuza cevap verecek olur isek samimiyet ile yapılan bir dua ile hayırsız şeyleri hayra çevirmek mümkündür.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Ceylan dedi ki:

  Buna benzemesede bende ayni durumdayim bende işime geri dönmek istiyorum. Duanizda banada yer verin bende size edeceğim. Rabbim dualarimizi hayirlara cevirip bize nasip etsin.

 2. Eee dedi ki:

  Bende birini çok seviyorum 4 Ay önce ayrıldık ve şuan biri ile birlikteymiş bana çok sıkıntılı zamanlar yaşattı ama şuan hayatına devam ediyor belki mutlu bilmiyorum ben pek iyi değilim ama çok üzülüyorum ve sıkıntı ediyorum o dört Ay boyunca hep sabır ettim bekledim onu dua ettim bi öğrendim ki yeni biri var,ama hala dua ediyorum hatta o kadar çok dua ediyorum ki yoruluyorum dua etmek istemiyorum hani çünkü zaten olmucak diyorum ama kendimi dua ederken onu isterken buluyorum lütfen bana yardım edin o bana ben ona hayırlı olalım Allahın izniyle ve tez vakittte olsun kavuşmamız, dua ederken çok adakta bulunuyorum hani duam kabul olsun bunları yapcam diye ve gerçekten yapmak istiyorum sabırsızlanıyorum hiç bu kadar çok ve güzel dua etmemiştim bundan sonra da edemem çok güzel bir şekil de istiyorum onu Allah rızası için sizde dua edin bana duamın kabülüne vesile olun beni de geçirin kalbinizden bu yazdıklarımı hani belki de sizin vesileniz ile olur Allah razı olsun şimdiden? öneriniz varsa da yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ceydaa dedi ki:

   Bu yazini okudugunda canim benle ayni kaderi paylasiyorsun inşallah mutlu olursun duan kabul olur sende benim icin dua et olur mu ??

  2. Burak dedi ki:

   Ben de sizinle aynı kaderi paylaşıyorum, aynı sıkıntıları şu anda yaşıyorum o yüzden sizi çok iyi anlıyorum.
   İnşallah hepimizin duası kabul olur. Siz de bizim için dua ederseniz çok sevinirim.

  3. Ayşe dedi ki:

   Rabbim isallah kabul eder aynı sıkıntı bndede var

 3. Abdullah dedi ki:

  Biz iki kişi bir birimizi çok seviyoruz ama sevdiyim kızın ailesi beni istemiyor ben istağreye yatdim imam nikâhı evlilik yapiyorduk bir kaç defadaha istağreye yatdim ama hiç bi gelişme yok

  1. Abdullah dedi ki:

   İstağrede hep olumlu hayırlısini gördüm

  2. islamalimi dedi ki:

   Size tavsiyemiz biraz sabır göstermeniz ve sevdiğiniz kimsenin Daha doğrusu evlenmek istediğiniz kimsenin ailesinin sizin ciddiyetinizi anlamalarını sağlamanız Eğer sabır gösterirseniz anladığımız kadarıyla istiharenin hayırlı gözükmektedir.

 4. ceren dedi ki:

  S.a
  Birisi var ve onu çok seviyorum istihare yaptık ve Hayırsız çıktı hatta ondan kurtulduğum için sadaka ver bile dediler istihareden sonra.ama ben ne yaptıysam onu kalbimden cıkaramadım aklım onda. Sizce bu kişi için dua etsem o benim için hayır olur mu?nasıl dua etmeliyim bildiğiniz bir dilek duası herhangi bir şey var mı yardım edin ne olur.

  1. ebru dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben naçizane fikrimi söylemek isterim. Ben de benzerini yaşadım hayırlı değil diye görüşmedim istihareden dolayı. Yıllarca haber almadık birbirimizden. Ama unutamadım. Bir arkadasımın Allahtan ümit kesneyin konulu bir hikayesine istinaden istedim onu utana sıkıla. Nasip etti. Şuan nişanlıyız.
   bir büyüğüm dediki istihare size yol başlarını gösterir yolda nasıl gideceğiniz sizin işinizdir.
   benimki dini bir cevap değil nefsi olan sıradan bir insanın yasam tecrübesi. Ama Allah dostu oşdugunu düşündüğüm bir zat zamanında bize hayırlı işlerde önce istişare sonra istihare yapın demişti. Yani araştırın soruşturun ailesini kendisini. Her şeyi düzgünse istihareye gecin düzgün değilse istihareye kadar gitmeden unutmak gerekir

 5. Sengin dedi ki:

  Sevdiğim biri var hakkımda hayirsizsa hayirliya cevir demek allah a sirk kosmak değil mi çünkü allah sen doğmadan kaderini belirler sen kaderini değiştirmeye çalışıyorsun bunu biri bana aciklasin

  1. islamalimi dedi ki:

   şirk değildir nitekim ömrümüzde belirlenmiştir fakat sadaka ömrü uzatır diye hadis vardır.Kişi sevdiği istediği işi hayırsızsa hayırlı olsun inşallah diye dua edebilir bunda bir sakınca yoktur.

  2. ebru dedi ki:

   Eğer kader diyip her şeyde işin içinden sıyrılabiliyor olsaydık, Kuran da insana irade verdiğinden bahsetmezdi.
   Hem kader öyle bir şey değilki. Sen çabalarsın didinirsin. Olmadıgı yer, artık seni aşan yer kaderdir. Önce aklımızı kullanmalıyız.

   1. Didem dedi ki:

    Ebrucum birşey merak ettim o kişi senin için hayırsız oldugunu bile bile nişanlandın mı. Yani korkmuyomusun evlendiginde yaşıycagın sorumlardan Allah sana hayırsız diye gösterdi sonuçta. Aynı durumu bende yaşıyorum da acaba hayırlı olsun diyemi dua ettin de nişan oldu ?

 6. ahmet yasin dedi ki:

  aslında bu soru alimler tarafından bilinen bir konu bence evet çevrilir

BİR YORUM YAZ