DuaSorularınız

Dua Ederken Ağlamak Duamın Kabul Olduğuna mı İşarettir?

Ben bir kızı çok seviyorum fakat o beni tanımıyor. Onun için dualar ediyorum, onun için dua ederken ağlamak arzusu geliyor ve bazen ağlıyorum. Hocam sorum şu; dua ederken ağlamam ve ağlama isteğimin gelmesi duamın kabulüne mi işarettir? Cevaplarsanız sevinirim.

Dua Ederken Ağlarsam Dualarım Kabul Olur mu?

Dua ederken ağlamak duamın kabul olduğuna mı işarettir? Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, şimdi sizin sorunuzdan yola çıkarak bu konuda genel bir cevap verelim. Bir insanın dua ederken ağlaması çok güzel bir şeydir. Bu aslında kulluğun bir gereğidir. Ağlayan bir kul dua ederken acziyetini ve samimiyetini yüce Mevla’ya göstermektedir. Bakın Peygamber Efendimiz bu konuda ne buyuruyor.

“Allah’tan korkarak ağlayan kimse, sağılmış süt memeye geri dönmedikçe cehenneme girmez. Cihad tozu ile cehennem tozu ( yani dumanı) nefes alan bir burunda asla bir araya gelmez.”

Buharî, Ezan, 36; Müslim, Zekat, 92

Şu çok önemlidir. Dua eden bir kul Mevla’mızın azabından çok Mevla’mızı incitmekten korkmalıdır.

Dua Ederken Ağlamak Kadar Samimiyette Önemlidir

Fakat dua ederken ağlamam geliyor diye bir Müslümanın benim duam kesin kabul edilecek inancına düşmesi yanlış olacaktır.

Zira duaların kabul oluşunun ve olmayışının bir çok hikmeti vardır. Fakat şu da bir gerçek ki gerçekten hayırlı bir şey isteyen bir kulun samimiyet ile ağlayarak dua etmesi çok daha tesirli olacaktır. Bir kulun sevdiği için ağlaması anlaşılabilir bir durumdur ve bunun için duada edebilir. Ancak unutmamalıyız ki bunu yaparken yüce Mevla’mızın hakkınıda vermeliyiz.

Yani bir kul günahları için hiç ağlamamışken konu daha çok nefsani olan bir istek için devamlı ağlayarak dua etmesi çok hoş bir durum olmayacaktır. Zira kullarını çok seven yüce Mevla’mız aynı samimiyeti kendi rızası içinde görmek isteyecektir. Bu noktada dua nasıl yapılır? konusu da önem arz etmektedir.

Duamızın Kabul Olması İçin Duamız Doğru Olmalıdır

Dua ederken ne için ve ne niyetle dua ettiğimiz çok önemlidir. Öncelikle istediğimiz şeyin Yüce Mevla’mızın rızası dışında bir şey olmadığından emin olmalıyız. Her Müslüman yapmış olduğu duanın bilincinde olmalıdır. Dinimizce helal olmayan bir konuda dua etmek kişiyi günahkar dahi yapabilir. Bu nedenle dualarımızda daima hayırlısını istemek çok önemlidir.

Bu bilgiler ile birlikte bilmemiz gereken başka bir konu dua etmenin usulü ve gereklilikleri olduğudur. Bunları yaptığımız taktirde dualarımızın kabulü artabilmektedir. Bu konu ile alakalı olan Dualarımız neden kabul olmuyor? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Dualarımız Neden Bazen Kabul Oluyor, Bazense Kabul Olmuyor?

Soru: Hocam dualar ediyoruz ama bazen ettiğimiz dualar kabul oluyor. Bazen ise daha iyi bir şekilde kabul oluyor. Böyle olmasının nedeni nedir? Bazı dualarımızın kabul olmayışı hayırlı olmamasından mı kaynaklanmaktadır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz duaların kabul oluşunun veya olmayışının bir çok hikmeti vardır. Bizim için neyin hayırlı ve neyin hayırsız olduğunu en iyi bilen Yüce Mevla’mızdır. Bizler bu konuda Mevla’mıza güvenmeliyiz. Şükürler olsun ki bizim için her şeyin en iyisini isteyen bir Rabbimiz var. Bizler kullar olarak samimiyet ile dua etmeye devam etmeliyiz.

Dua Ederken Ağlamak » Sıkça Sorulan Sorular

Benim İki Gözümde Yaşarıyor Bu Ne Demek?

İki gözünüzün yaşarması kalbinizin yumuşaklığını ve Yüce Mevla’mıza olan özleminizi göstermektedir. Bu durum sizi sevindirmelidir. Zira dua ederken göz yaşı dökebilmek her kula nasip olmamaktadır.

Ne zaman Kuran okunsa veya okusam hep ağlıyorum bunun nedeni nedir?

Bu göz yaşlarının nedeni ilahi muhabbettir. Kuran okuyan bir kimse Mevla’m ile konuşuyorum dese bu yalan olmaz. Kuran dinleyen bir kimse Mevla’mı dinliyorum dese bu yalan olmaz. Mevla’nız ile muhabbet ederken döktüğünüz göz yaşları sizin Mevla’nıza özleminizi göstermektedir. Bu haliniz için ne kadar şükretseniz azdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam ben ne zaman istediğim şey olmasa ağlıyorum özelliklede çok kıskanç biriyim birinde olan şey bende olmayınca 5 6 saat ağlamışlığım var ne duası okusam geçer

  1. Durumunuzun farkında olmanız çözüme yakın olduğunuzu göstermektedir. Size tavsiyemiz Nisâ Suresi – 147’ci ayetini ezberleyip okumanızdır.

 2. Hocam ne zaman sohbette hatim duası okunsa yada ben Kuran süreleri okusam hatim duası yapsam çok ağlıyorum okurken kendime hakim olamıyorum çocukluğumdan beri böyle nedendir hocam bu

 3. Hocam merhaba. Benim bir sorum olacak. Bazı sebeplerden ötürü namaz kılamıyorum. Oruç tutabiliyorum sadece. Günah işlediğimin farkına vardım. Geceleyin ellerimi açıp yalvardım Mevla Teala’ya.” Lütfen beni, ailemi ve benim gibi olanları kurtar, affet Yarabbi” diye ve daha da çok yalvardım. Bunu yaparken de her Allah ve ahiret aklıma geldikçe içten içe ağlamaya başladım. Duanın başında ve sonunda peygamber efendimize ve ehline salavat getirdim. Sonra 1 gulfü 1 elham okudum. Bu sırada ezan okunmaya başladı. Sorum şu: 1- Allah beni affeder mi? 2- Affederse affettiğini nasıl anlayacağım?

  1. Yüce Mevla mız sizi affetmeye bahane arıyor ki kalbinize bu derdi vermiş. Ancak ger ne olursa olsun namazınızı kılmalısınız. Dünyada namaz kılmaya engel olacak bir mazeret yoktur.

 4. Bundan 7 ay önce allaha ellerimi açıp yalvardım ağlıyarak hemde 6 ay sonunda istediğim oldu şükür ama 1 ay sürdü istediğim şey elimden kayıp gitti buda benim için imtihan oldu

 5. 3 senedir biriyle sevgiliyiz ve bunu tüm sulalem babam da dahi gerkez biliyor ve evlilik yoluna girecekken birden aramıza soğukluk girdi ve ne yapsam beni umursamıyor çok üzülüyorum çok ağlıyorum sizce ne yapmalıyım rabbbime her gün dua ediyorum.

 6. Allah tealanın kabul etmeyeceği hiç bir dua yoktur eğer kulu içten ve samimi bir şekil”de yalvarıyor ise edilen duaları hiç bir zaman geri çevirmez fakat her şeyin başı sabır dostlarım unutmayın”ki sabır”da bir imtihandır ben aylardır maddi sıkıntılar içerisinde boğuşup duruyorum ve ağır bir imtihanın içerisin”de olduğumun farkındayım zaman zaman istemesem”de bazen şeytanın verdiği vesveseye kapılıp yanlışa düştüğüm oldu haşa şüphesiz isyanım Allah”a değildi başıma gelen buhran ve sıkıntılardan dolayı yanlışa düştüm ama şu an hatamı geçte olsa anladım hiç bir zaman Allah”tan ümidi asla kesmeyin bu Allaha şirktir küfürdür şeytanın verdiği vesveselerden Allaha sığınırım.

 7. Sevdiğim adam beni çok üzüyor ve benimle gönül eglendirmis onu çok seviyorum ona söyleyemiyorum eskisi kadar samimi değiliz çok uzak benden ben babamda gormedigim sevgiyi aşkı herşeyi onda ogrenmistim Babamı da sevdiğim adamı da asla affetmeyeceğim birde hep sevdiğim adamı rüyamda görüyorum ne anlama geliyor hocam?

  1. Yaşadığınız çok ağır birşey. Rüyanın ne anlama geldiğini bilmem ama bence Onu fazla düşündüğünüz için olabilir. Benimde sevdiğim adam beni üzüyor. Hatta bir kere aşağılamıştı. Yaradandan başka yar yok.

   1. Hocam ben boyumun uzaması için dua ediyorum yani yaşıtlarım benden uzun onları gördükçe üzülüyorum bide sevdiğim kız benden uzun boyum uzun olsa beni daha çok sever diye de istiyorum boyumun uzamasını sırf böyle düşünüyorum diye kötü dua anlamına gelirmi yani kız sevsin diye de istediğim için kötü dua anlamına gelirmi

 8. Yav kusura bakmayın da siz islamalimi.com adminleri ve sahipleri hatalısınız insanların Ümit’lerini kurtlar gibi kemiriyorsunuz dua eden bir kişi nasıl olurda duam kesin kabul oldu diye düşünmemeli ağlayan ve dua ederken kalbine manevi haller olan kardeşlerim sevinin duanız kesin kabuldur zamanını bekleyin MEVLAMIZ KABUL ETMİŞ ELHAMDULİLLAH hatta bir müsliman duası kesin kabul olacak diye düşünerek duasına başlayacak böyle düşünmezse problem var kendini duaya adapte etmesi için samimi olması İçin kesin olacak gözüyle bakmalı duasına inşaallah

 9. Hocam ben sözluyum ama istemiyorum karşı taraftaki nişanlmda istemiyor artk beni bu nişanin bozulmasi icin gece gündüz dua ediyorum zikir çekiyorum kuran okuyom gece gündüz dua ediyorum Türbelere gidiyorum hayr dağıtıyorum bozulmasi icn sizce ALLAH kaderimde o nişanlım olani değiştirir mi bi engel çıkarıp bozar mi çünkü anlayamıyoruz istemiyorum onu.

 10. Hocam sevdiğim için dua ediyorum her gece ağlıyorum sabah namazimi kılıyorum zikir ediyorum salavat çekip dua ediyorum 3 kere mesaj geldi ondan yüzümü güldüren Dualarım kabul oluyor mu? Ve sınıfta kalmak üzereyim onun için dua ederken tutamadım kendimi ağladım.

 11. Hocam benimde size bir sorum olacak. Benim 8-9 aydır yurtdişında babama kavuşma hayallerim var. Birkaç defa denedik ama olmadı. Şuan birkez daha başvuruda bulunduk. Fakat bu sorunlardan çok yorulduģum için dün cuma sabahı ezan okuduģu zaman dizlerimin üzerine düşüp Allah’ıma yalvararak ağladım. Sizce Allah’ım beni duymuşmudur:(

  1. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Ancak unutmayın ki Yüce Mevla’mız bir duayı kabul etmezse bu bizim için daha hayırlıdır.

 12. Selamlar uzakta olan sevgiliye kavuşmak icin
  Hangi duayi tafsiye edersiniz
  Şimdiden teşekkürler

 13. hocam ben namazlarımı kılıyorum istihareye yattım çünkü hayırsız ve bana nasip olmayacak bir şey istemek istemedim dualarımda, Allah’ım hayırsız ise kalbimden al diyerek 2 gün istihareye yattım ancak kalbime sorduğumda hayırsız hissedemedim ben düşünmemek için çok uğraştım hep olumsuz düşündüm ama sanki kalbim onun için dua etmemi istiyor hem nasip olmayacaksa al kalbimden diyorum hem o istek geçmiyor bu rahmani olabilir mi yoksa benim takıntım mıdır ?

 14. Bir işimin sonucu su anda olumsuz . Ama kalpleri değiştiren ALLAH’tır diyerek ben dua ediyorum.Fakat ya rabbimin bu konuda izni yoksa diye düşünüyorum. Neticeyi öğrenemem belki ama o kisiyle bir araya tekrar gelebilmek için dua etmem hayirli mi hayirsiz mi diye istihare yapsam .Bu konuda doğru yapmış olur muyum ?

   1. Son bir sorum daha olacaktı mazur görün beni hocam,istihare de ben bir sey göremiyorum bu konuda 6-7 gce boyle oldu uyanıyorum tekrar uyuduğumda rüya görüyorum bunu istihare olarak değerlendirmeli miyim.Simdiden Allah razı olsun.Teşekkürler.

 15. Ben dua ederken duygulaniyorum ve ağlamaya başlıyorum. Duamda mavi gözlü olmak istediğimi söylüyorum gözlerim kahverengi ve Allahtan mavi yaoması istiyorum evet biraz zor ama Allah ol deyimce herşey oluverir o yüzden hiç bişey imkansız değil. Bu sebebele işte gözlerimin mavi olup olmayacağını bilmiyorum ve cok ruya goruyorum gordugum ruyalari arastirdigimda %90 iyi şeyler söylüyo bazen hiç bisi anlamiyorum bu ruyalardan kafam karisiyo

  1. Gözleriniz Yüce Mevla’mız dilerse tabi ki mavi olur. Ancak bu sizin için hayırlı değilse Yüce Mevla’mız bu duanızı kabul etmeyecektir. Unutmayı mavi gözler daha değerli olsaydı Mutlaka Peygamber Efendimizinde gözleri mavi olurdu.

 16. Selamunaleykum hocam bu yorumuma cvp yazarsaniz cok sevinirim ben nisanlimi kendimden üstün gördüm onu layık olmadığımı düşündüm biliyorum yanlıştı Allah ıma beni unutsun sogusun diye çok dua ediyordum Allahım onu hak etmiyorum o çok iyi diyordum eğer onu hak etmiyosam başka biriyle mutlu olsun diyordum ve birgün ayrılmak istedi çok üzüldüm resmen evimden cenaze çıkardım gbi oldu hep kendimi suçladim yanlışmş dua ettim diyee ama bir duydumki benimle nisanliyken baskasiyla konuşuyormuş hocam duam hayırmı şermi oldu yoksa benim duamla olan birsey eyil Allah benimi korudu.

  1. Konuya şu açıdan bakmalısınız hem Yüce Mevla’mız sizi korumuş hemde duanız kabul olmuş. Bu konuyu kapatarak hayatınıza devam etmeniz en doğrusu olacaktır.

 17. Selamun aleykum Hocam benim kollarımda jilet izleri var ya çok büyük cahillik yaptım o an ki çocukluk özentilikti tibben hiç bir çaresi yok ama ben bi umutla geçmesi için namazlardan sonra Allah’a dua ediyorum hep de ağlıyorum af diliyorum ondan sizce tibben mümkün olmayan birşey dua ile kabul olur mu imkânsız birşey mi bu? Ne olur yardımcı olun çaresizim selametle

  1. Önemli olan pişman olmanız ve tövbe etmenizdir Yüce mevlamız af sahibidir ve hiçbir kulunu cahillik ile yaptığı ve pişman olduğu bir şeyden dolayı sorumlu tutmamaktadır.

 18. Ben özel harekat polisi olmak istiyorum ve onun icin dua ederken icten bir aglamak geliyor gun icinde durup durup aniden Allahim sen bana polisligi nasip et diyorum onu derken de agliyorum ve surekli ruyalarima hayalime geliyor. Sizce hocam sebebi nedir bunun

 19. Hocam bu gün bir şey oldu. Ben son zamanlar çok kötüyüm. Acılarım geçsin diye hep dua ederim bide Allah’la dertleşirim. İnsanlar beni anlamıyo o yüzden her şeyi Rabbimle paylaşıyorum. Bu günde hem dua edip hemde dertlerimi anlatırken birden bir baykuş önümden geçip az irelide sol tarafımda yere kondu. Sonra bana bakıb az durup uçtu gitti. Acaba bu ne demektir?

  1. En doğru işi yapıp Mevlamıza dua ediyorsunuz ve halinizi ona arz ediyorsunuz.Baykuşa gelince Yorumunu yapamıyoruz Rabbimiz hayr eylesin.

  2. kardes sende bndensin. ayni durumlari bnde yasiorum. herseyden herkesten skıldm. rabbimden baska.kimimiz var. bu yorumu ayni fikirde oldgmu belirtmek icin yazdim hakkını helal et. ?

 20. Hocam birşeyi merak ediyorum birşey için gerektiğinden fazla üzülmemiz günahmıdır

 21. Hocam ilk ve tek bi kişiyle konuştum uzakta olduğu icin de asla yüz yüze görüşmedik elini bile tutmadm sevdim ama sevgili olduk sadece konuştum çok yakn iki eş gibi aradan yıllar geçti asla kimseyi almadm günah die bin pismanm onunlq konustuguma ilk ve son hiç olmasaydı keşke asiri üzüldüm rabbim beni affetmez die korkuyorum ve yaşamam hayırlı diilse ölümü hayırlı ise o olsun dedim pismanm çok kötü oldum çünkü başım donuo başımın ağrısı üzüntüden gecmio olucek gibi oldum hissettim sanki hocam dokunmadim ilk ve son ama pismanm affedermi rabbim tertemizdm bn evlennce eşim olcak kişiye kimseyle konusmadm demekti bnm hayalm aşırı kötü ve pismanm ağlamak üzülmek sagligima zarar verio artık lütfen gonlumun ferahlamasi için yol gösterin selametle

  1. Kendinizi harap etmenin size bir hayrı olmayacaktır. Kendinize şöyle demelisiniz ben aciz bir kulun bir hata yaptım inşaallah bir daha yapmayacağım. Bu noktada önemli olan aynı yanlışa bir daha düşmemenizdir. İbadetlerinize önem verin ve hayatınıza devam edin ve kendinize zulüm etmeyin.

 22. Hocam benm 1 yıldir sevdiğim adam için ettiğim bir duam var ve bu sevdiğim adam için he rbes vakitimden snra 2 rekatlık namaz kılar dua ederim elimde olmadan gözlerimden yaş geliyor her duayı ettiğim an sozlendik ama aramız çok kötü içimde bir sıkıntı var geçmeyen ama hala duamdan vazgeçmiyorum 2 rekatlık namazımı duam için kılıyorum onunla evlenmek için çok dua ediyorm sizce 2 rekatlık namazimin duam için faydası nedir ?

  1. Namazdan sonra yapılan dualar daha etkili olmaktadır. Bu nedenle namazlarınızdan sonra dua etmenizi tavsiye ediyoruz.

 23. hocam ben sinirlendiğimde öfkemi cok kontrol edemiyorum sürekli aynı olayın üstüne gidiyorum bazen sinirden beddua bile ediyorum sinirden söylenmiş bedduanın hükmü nedir.Ben iyi insan olmak için cabaliyorum ve elimden geldigi kadar günahtan sakınmaya calisiyorum.kur’an okumaya basladım şimdi, okurken yoğun duygularla agladım.ve bu aglama bana huzur ve mutluluk verdi Rabbimi cok seviyorum günah isledigimde kalbimde pismanlik duygusu olusuyo bu duygu benim imanim dan mi yoksa Allah’mı veriyo bu duyguyu bana imanimin kuvvetli olması icin ne yapmalıyım

 24. hocam ben engelliyim dua ediyorum iyileşmem mucize tabi Rabbim isterse olur hangi duaları etmeliyim ve benim için din kardeşlerim dua ederse mutlu olurum Allah razı olsun.

 25. Selamün aleyküm hocam ,ben Allahı çok seviyorum ve ona olan sevgimi yeterli bulmuyorum ne yapmalıyım? Bide sevgilimle evlenmek için dua ediyorum zina yapmamak için kendisi helalim olsun diye Nasıl bir şekilde dua etmeliyim ?sizce bu doğrumu ??

 26. Hocam ben geçen hafta borsada büyük bir miktar para kaybettim. Sonrası çok üzüldüm ve hergün ağlıyorum. Kaybettiğim için değil, kaybettiğim miktarı uzun süre çalışarak bir günde kaybolmasından ötürü ve o kazandığım paranın eşimin ve çocuklarımın rızkıydı diye düşündükçe kendimi alamıyor hep ağlıyorum. Eşime de söyleyemiyorum. Sadece biraz daha kazanıp bir ev parası olunca ailemle mutlu huzurlu yaşamak için bir ev alabileceğimizi düşünerek borsada altın alıp satıyordum. Ama olmadı. Giden geri de gelmiyor. Şu an işsizim. Dayanacak gücüm kalmadı. Artık dünyadan birşey istemek ve yapmak isteği de gelmiyor elden. O parayla bir araba alsaydım da araba çalınsaydı en azından o kadar üzülmezdim diye düşünüyorum. Şu mübarek ramazan gününde her teravih namazından sonra dua ediyorum Allah’ım bana bol kazançlı işler nasip eyle ki kaybettiklerimi en kısa sürede yerine koyayım. Kendim böle bir hata nasıl yapabildim anlayamıyorum. bir anlık daha fazla kazanma hırsı gözümü kör etmiş olsa gerek ki riski bile algılayamamışım. Aklıma çocuklarım geldikçe o para da onların da hakları vardı diye düşünüp ağlamak normal midir? Her namazın sonunda ağlamak geliyor ve içim hep sessiz bir şekilde ağlıyor. Sanki eşime söylesem beni terkedecek belki de çocuklarıma mama parası bulamayacağım, onlar benim yüzümden aç kalacaklar sıkıntı çekecekler diye düşünmek beni çok yıpratıyor. Benim aptallığım yüzünden tekrar sıfırdan başlamak ve aileme zor günler yaşatacakmış gibi düşünmek beni bitiriyor. Sıkıntılarımdan kurtulamıyorum. Allahım bana güç ver diyorum. Bazen veren Allah Alır yada kaderimde yazılıymış başıma geldi diye düşünüyorum. Rabbim bir kapıyı kapatır bir kapıyı açar diye düşünmek de bazen iyi geliyor bana.Her şerde bir hayır her hayırda ise bir şer demek mi benim ki bilemiyorum. Dualarınızı bekliyorum. Allaha emanet olun…

 27. Selamun Aleykum Hocam.. Ben bu Ramazan ayının hürmetine sürekli dua ediyorum o da sevdiğim çocuk için. Sıkıntıları var Mahkemleri falan. Onlardan kurtulması için 4-5 tane yasin okudum o niyetle. Rabbim kabul eder mi?

 28. Hocam ben ve sevdiğim birbirimize kavuşmak için günlerce durmadan dua ediyoruz sizce duamız kabul olurmu?

 29. Selamü aleyküm ben bir şeyin olması için çok dua ediyorum ve bir seferinde tesphi çektimde an hapşırdım ve duamdan sonra ayak parmaklarıma ceyran çarmış gibi oldum onun peşine kulağım ugultu geldi insallah Allah duamı kabul etmiş midir bu bir işaret miydi acaba?

 30. Selamun aleykum hocam ben ayrı ev yüzünden yani eşimin ailesiyle kalmamk için eşimle çok tartıştım ve bir gün eşime bu yüzden döktüğüm göz yaşları haram olsun dedim iki cihandada yüzün gülmesin dedim her bir göz yaşım zehir olsun dedim ve çok pişmanım hocam o şekilde söylediğim için ve şimdi kafama takiliyor bazı şeyler yine ayrı eve çıkma isteğim var susuyorum artık ağlıyorum sadece kendimi tutamadığım işin acaba eşime günah olarak yazılıyormu lütfen cevap verin hocam.

  1. Yüce Mevla’mız bu nedenlede her duamızı kabul etmemektedir. Ellerinizi açarak bu konuda pişmanlığınızı yüce Mevla’mıza arz edin. Bahsettiğiniz aynı ev sorununu 7 sene yaşayan biri olarak sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer sabır gösterirseniz mutlaka hayırlı sonuçlarını görürsünüz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 31. Hocam ben şafak vaktine doğru sevdiğim kişiyi allah bana nasip etsin diye ağlıyarak dua ediyordum ve dua ederken uyuyakalmışım bu ne demek oluyor acaba

 32. Selamun aleyküm hocam ben 15 yaşındayım. Namazdan sonra dua ederken ağladım bunun içinde en büyük etken günahlarımın affolması içindi ama okul sınavlarımdan yüksek almam içinde ağladım yani abdestim bozulmuş mudur yeniden almalımıyım ?

  1. Ağlamak abdestinizi bozmamaktadır, bununla birlikte sınavlarınızdan yüksek not almayı istemenizdede bir mahsur yoktur. Yüce Mevla’mız dualarınızı kabul eylesin.

 33. Selamün aleyküm Hocam hayirli günler bir sorum olucakti NamazDan sonra dua ederken hayirlisi ile sevdigime kavusuyum diye dua ediyorum her dua ettigimde veya namz kildigimda aliyorum neyi isaret ediyor Hocam ??? Esselamün aleyküm rabbime emanet olun

  1. Aleyküm Selam bir insanın dua ederken ağlaması çok güzel bir şeydir. Bu aslında kulluğun bir gereğidir. Ağlayan bir kul dua ederken aciziyetini ve samimiyetini yüce Mevla’ya göstermektedir. Rabbimiz hayırlı eş nasip eylesin size inşaallah.

 34. hocam ben ve ailemin başka bir şehre gitme ihtimali var oraya benim gitmem kötü olucak bir gün allaha dua ederken hıçkırarak ağladm yani duamın kabul olma ihtimali yüksekmi ?

  1. Mevlamız bilir Bu durumda bir işarettir.Fakat dua ederken ağlamam geliyor diye bir Müslümanın benim duam kesin kabul edilecek inancına düşmesi yanlış olacaktır.

 35. Hocam s.a ben 12 yıldır evliyim 2 çocuğumuz var bazı ailevi nedenlerden dolayı eşim benden ayrıldı ve bende namaza başladım sürekli dua ediyorum gerek ağlayarak gerek normal Rabbim bana yeniden sevdiğim kadının kalbini verirmi sürekli aynı duayı ediyorum

  1. Aleyküm Selam:
   Hakkınızda hayırlısı olsun diye dua edin hayırlı ise Mevlamız duanızı kabul eder inşallah.

 36. Hocam bir kişi başka birine güven verip umut verip hayel kudursa sonrasında onu terk etse günah olur mu

 37. Selamunaleykum hocam ben bi günah işledim ve her aklıma geldiğinde agliyarak allaha yakararak tövbe ediyorum kabul olur mu

  1. Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse, huşûdan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte:
   “Cenâb-ı Hakk’a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer.aA>

 38. Selamın aleyküm arkadaşlar size sadece şunu diycem hocanımda işine karışmak istemem ama hocamın tüm yorumlarda demek istediği şudur
  Duaya başlamadan önce euzü besmele cekin daha sonrasında ilk önce Allahı överek başlayın sonra kendinizi düşünmeden aç açık hasta yoksul ve borcu olanlara dua edin daha sonra kendinize dua edin ne istiyorsanız allaha zikredin ağlamak cok güzel bir ayrıcalıktır ama ağlamadı taktirde allah yine edilmiş duaları kabul eder duanızı edin ve sabırla bekleyin kabul oldumu olmadımı diye düşünmeyin allah bir şekilde size duanızın kaşığını şüphesiz veririm ama ben dua ettim ya kabul olmuyor dersen allah hidayet ve iman versin derim hayırlı geceler aklınıza gelen herşeyi araştırın islam zor değil güzel bir dindir hamdolsun

 39. Hocam ben mersine gidmek istiyorum ama annem babam brakmıyor ve buna ters davranıyor.

  1. Mevla yardımcınız olsun. Size tavsiyemiz hayırlısını istemelisiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 40. Hocam merhaba benim size bir sorum olacak ben dua ederken hep ağlıyorum bide Allah deyisimde çok ağlıyorum hep dua ederken Allah’a yönelip ona ağlıyorum geçen kiız kardeşimle beraber dua yaptık o amin dedikçe benim gözlerimden yaş akıyor bu nedendir hocam.

  1. Bunun nedeni bir Allah vergisidir ve bu vergi İslam dininde ihlas olarak adlandırılmaktadır. Sizin bu durumunuz aslında gayet normaldir zira asıl sorun bu halde olmayan kullardadır.

 41. Selamunaleyküm Hocam ben çok büyük bir günah işledim sevdiğim kişiyi aldattım yani haksızlık yaptım ama asla cinsellik bir sekilde değil beraber değildik ama yazıştım ve bundan dolayı sevdiğim beni terk etti ama ben çok pişmanım tevbe ediyorum Rabbime söz veriyorum bidaha günah işlemiceğime dair :( ben çok seviyorum hocam Allaha hergün namazlarımın sonunda Dua ediyorum tevbe ediyorum söz veriyorum bidaha günah islemicegime dair ve sevdigim kisinin bana geri gelmesini diliyorum Allahdan onu bana hayirli kilmasini nasip etmesini diliyorum :( hocam özür dilerim cok uzattim sorum şu ben namazlarimin sonunda aglayarak Rabbimden af diliyorum pismanligimi dile getiriyorum tevbe edip söz veriyorum bidaha günah islemeyeceğime ve Sevdigimi bana hayirli kilmasini ve nasip etmesi Rabbimden diliyorum. Hocam duam kabul olurmu sizce ?

   1. İnşAllah Amin Allah razı olsun Hocam.. Allahın merhameti üzerinize olsun her daim İnşAllah.

 42. Hocam iki gün once gece kendim tv izlerken saniyelik bir olayla kabir azabını kendi mezarımı ve mezar taşımı gördüm rüya değildi eminim ve iki günden beri etkisindeyim şükür namazımda dahil kılıyorum tövbe ediyorum ve Allah’ım CC af diliyorum ama çok ağlıyorum içim yanıyor dayanamıyorum sizce nedir hocam bu..??

  1. Bu olayı kendinize bir eziyet haline getirmeyin. Şüphe yok ki bu bir manevi uyarıdır. İbadetlerinize daha çok önem vermeli ve iyi bir Müslüman olmak için elinizden geleni yapmalısınız. Fakat bunu kendinize sıkıntı yapmayın şöyle düşünmelisiniz. Mevlam beni seviyor ve beni uyarıyor bende ölüme hazırlıklı olmalıyım, zira ölümün bizi ne zaman bulacağı hiç belli değildir.

 43. hocam selamueleykum ben sevdıgım kız çok seviyorum oda Benı seviyor dua ediyorum ve agliyorum dua ederken

 44. hocam tövbe ederken bazen ağlıyorum.ağlamak tövbemin kabul olduğuna mı işarettir?

  1. Ağlamak tövenin kabul olduğuna işaret etmez samimi olduğunuza işaret etmektedir. Yüce Mevlamız tövbelerinizi kabul eylesin.

 45. Selamünaleyküm, hocam dualar ediyoruz ama bazen ettiğimiz dua daha iyi bir şekilde kabul olmasının nedeni nedir? Hayırlı olmayışından mı kaynaklanmaktadır?

 46. Allah Kabul Etmeyeceği Duayı Bize Ettirmez sözü doğru mudur? Israrla müsade edilen dua kabulün göstergesi midir?

  1. Allah Kabul Etmeyeceği Duayı Bize Ettirmez sözü yanlıştır zira her dua edenin duası kabul olmayabilir. Ancak şöyle denebilir dua büyük bir nimettir ve Allah (c.c) her kuluna dua etmeyi nasip etmemektedir.

 47. hocam ben dün duamı ederken Rabbim duam kabul olduysa bir işaret gönder Rabbim dedim sonra hapşırdım. Birde dün hiç hapşırmadım hocam sadece dua ettikten sonra hapşırdım. Hocam dua ettikten sonra hapşırmak duamın kabul olduğuna mı alamettir?

  1. Değerli ziyaretçimiz, hapşırmanız bir işaret olabilir veya olmayabilir. Bunu ancak gerçek manada yüce Mevla’mız bilmektedir. Bu konuda kesin bir şey söylememiz yanlış olacaktır.

  1. Evet ağlamak samimiyetin bir göstergesidir ve samimi duaların kabul olma ihtimali çok daha yüksektir.

   1. Mrb hocam ben sözlüyüm ama onu hiç sevmiyorum istemiyorum hep dua ediyorum bu işin bozulması için gece gündüz dua ediyorum kaderimdeki kişi değişir mi acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu