Dua Ederken Ağlamak Duamın Kabul Olduğuna mı İşarettir?

Selamünaleyküm, ben bir kızı çok seviyorum fakat o beni tanımıyor. Onun için dualar ediyorum, onun için dualar ederken ağlama arzusu geliyor ve bazen ağlıyorum. Hocam sorum şu; dua ederken ağlamam ve ağlama isteğimin gelmesi duamın kabulüne mi işarettir? Cevaplarsanız sevinirim.

Dua ederken ağlamak duamın kabul olduğuna mı işarettir? Sorusunun cevabı: 

Değerli ziyaretçimiz, bir insanın dua ederken ağlaması çok güzel bir şeydir. Bu aslında kulluğun bir gereğidir. Ağlayan bir kul dua ederken aciziyetini ve samimiyetini yüce Mevla’ya göstermektedir. Fakat dua ederken ağlamam geliyor diye bir Müslümanın benim duam kesin kabul edilecek inancına düşmesi yanlış olacaktır.

Zira duaların kabul oluşunun ve olmayışının bir çok hikmeti vardır. Fakat şu da bir gerçek ki gerçekten hayırlı bir şey isteyen bir kulun samimiyet ile ağlayarak dua etmesi çok daha tesirli olacaktır. Şu da var ki bir kulun sevdiği için ağlaması anlaşılabilir bir durumdur ve bunun için duada edebilir. Ancak unutmamalıyız ki bunu yaparken yüce Mevla’mızın hakkınıda vermeliyiz.

Yani bir kul günahları için hiç ağlamamışken konu daha çok nefsani olan bir istek için devamlı ağlayarak dua etmesi çok hoş bir durum olmayacaktır. Zira kullarını çok seven yüce Mevla’mız aynı samimiyeti kendi rızası içinde görmek isteyecektir. Yüce Mevla’mıza emanet olun.

Dua Ederken Ağlamak- Konu İle İlgili Sorular

Soru: Hocam dualar ediyoruz ama bazen ettiğimiz dua daha iyi bir şekilde kabul olmasının nedeni nedir? Hayırlı olmayışından mı kaynaklanmaktadır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz duaların kabul oluşunun veya olmayışının bir çok hikmeti vardır. Tabi dua etmeninde usülü ve gereklilikleri vardır ki bunları yaptığımız taktirde dualarımızın kabulü artabilmektedir. Bu konu ile alakalı olan Dualarımız Neden Kabul Olmuyor? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 92 YORUM
 1. Hbggghh dedi ki:

  3 senedir biriyle sevgiliyiz ve bunu tüm sulalem babam da dahi gerkez biliyor ve evlilik yoluna girecekken birden aramıza soğukluk girdi ve ne yapsam beni umursamıyor çok üzülüyorum çok ağlıyorum sizce ne yapmalıyım rabbbime her gün dua ediyorum.

 2. semih dedi ki:

  Allah tealanın kabul etmeyeceği hiç bir dua yoktur eğer kulu içten ve samimi bir şekil”de yalvarıyor ise edilen duaları hiç bir zaman geri çevirmez fakat her şeyin başı sabır dostlarım unutmayın”ki sabır”da bir imtihandır ben aylardır maddi sıkıntılar içerisinde boğuşup duruyorum ve ağır bir imtihanın içerisin”de olduğumun farkındayım zaman zaman istemesem”de bazen şeytanın verdiği vesveseye kapılıp yanlışa düştüğüm oldu haşa şüphesiz isyanım Allah”a değildi başıma gelen buhran ve sıkıntılardan dolayı yanlışa düştüm ama şu an hatamı geçte olsa anladım hiç bir zaman Allah”tan ümidi asla kesmeyin bu Allaha şirktir küfürdür şeytanın verdiği vesveselerden Allaha sığınırım.

 3. Ayşe gül tetik dedi ki:

  Sevdiğim adam beni çok üzüyor ve benimle gönül eglendirmis onu çok seviyorum ona söyleyemiyorum eskisi kadar samimi değiliz çok uzak benden ben babamda gormedigim sevgiyi aşkı herşeyi onda ogrenmistim Babamı da sevdiğim adamı da asla affetmeyeceğim birde hep sevdiğim adamı rüyamda görüyorum ne anlama geliyor hocam?

  1. Fadime dedi ki:

   Yaşadığınız çok ağır birşey. Rüyanın ne anlama geldiğini bilmem ama bence Onu fazla düşündüğünüz için olabilir. Benimde sevdiğim adam beni üzüyor. Hatta bir kere aşağılamıştı. Yaradandan başka yar yok.

 4. Seda dedi ki:

  Dua ederken uyuya kalmak günah mı ?

 5. Sinan dedi ki:

  Yav kusura bakmayın da siz islamalimi.com adminleri ve sahipleri hatalısınız insanların Ümit’lerini kurtlar gibi kemiriyorsunuz dua eden bir kişi nasıl olurda duam kesin kabul oldu diye düşünmemeli ağlayan ve dua ederken kalbine manevi haller olan kardeşlerim sevinin duanız kesin kabuldur zamanını bekleyin MEVLAMIZ KABUL ETMİŞ ELHAMDULİLLAH hatta bir müsliman duası kesin kabul olacak diye düşünerek duasına başlayacak böyle düşünmezse problem var kendini duaya adapte etmesi için samimi olması İçin kesin olacak gözüyle bakmalı duasına inşaallah

 6. Keso dedi ki:

  Hocam ben sözluyum ama istemiyorum karşı taraftaki nişanlmda istemiyor artk beni bu nişanin bozulmasi icin gece gündüz dua ediyorum zikir çekiyorum kuran okuyom gece gündüz dua ediyorum Türbelere gidiyorum hayr dağıtıyorum bozulmasi icn sizce ALLAH kaderimde o nişanlım olani değiştirir mi bi engel çıkarıp bozar mi çünkü anlayamıyoruz istemiyorum onu.

BİR YORUM YAZ