MezheplerSorularınız

Dr. Naik Zakir’in Mezhepler Hakkında Görüşleri İçin Düşünceleriniz Nelerdir?

Dr. Naik Zakir’in mezhepler hakkında tüm alimlerden faklı görüşü var.Onun görüşüne göre mezheplere uymamamız sahih hadislere bakmamız gerekiyor.Hatta bunları anlattıgı you tube’da bir videosu var lütfen bu VİDEOYU İZLEDİKTEN SONRA bu konu hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isterim.Sebepleriyle, İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz sorunuz üzere Dr. Naik Zakir’in mezhepler hakkında 2 tane videosunu izledik. Vardığımız sonuç Dr. Naik Zakir’in kendine göre haklı olduğu ancak insanlara doğru bilgi verirken insanların akıllarında yanlış düşüncelere düşmelerine sebebiyet vermesidir. Peki bu nasıl oluyor? Evet Dr. Naik Zakir’in haklı Peygamberin bir mezhebi yoktu ve her Müslüman Kuran ı Kerime ve sahih hadis i şeriflere bakarak dinini yaşayabilir. Bu zaten mezhep imamlarının kendileri de söylemektedir. Örneğin İmamı Azam benim ulaştığım dini bilgilerden daha doğrusuna ulaşan bir kimse benim önerdiğimle amel etmesin demiştir. Bu çok yerinde bir sözdür.

Ancak bu konuda şöyle bir şey ortaya çıkmaktadır. Örneğin biz şimdi size desek ki her hangi bir mezhebe uymayın ve her konuda Kuran ı Kerim ve Hadis i şeriflere başvurun. Bu durumda siz İslam dinine dair her konuda o konuda ki bütün ayetleri ve hadisleri okumalı ve çıkardığınız sonuca göre hareket etmelisiniz. Bu noktada Dr. Naik Zakir’in konuşma yaptığı o insanların hemen hemen hiç birinin buna güç yetireceğini veya zaman ayıracağını zannetmiyoruz.

Zira İslam dininde pek çok konu vardır ve bu konuları incelemeye her kulun gücü yetmeyecektir. Bu nedenle İslam alimleri bu konuların hepsini değerlendirmişler ve vardıkları her sonucu biz Müslüman kardeşleri ile paylaşmışlar ve bizleri büyük bir vebalden ve büyük bir meşekatten kurtarmışlardır. Bu noktada akıl sahibi bir Müslümanın ehli sünnet bir mezhebin görüşüne göre hareket etmesi yapacağı en doğru şeydir. Burada önemli olan şudur. İslam dinini mezheplere ayırmamaktır. Bir Müslüman şöyle demelidir. “Ben Müslümanım ve Kuran ı Kerime ve Peygamber Efendimizin hadis i şeriflerine göre amel ediyorum. Ancak ben bu konuların hepsine güç yetiremeyeceğim için bu konuları en ince ayrıntısına kadar inceleyen Hanefi mezhebinin iştihatına göre amel ediyorum”. İnşaallah konu yeterince açıklayıcı olmuştur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu