Abdest

Doktor Banyo Yapmamı Yasakladı Nasıl Gusül Abdesti Almalıyım?

Sol ayağım kırıldı neredeyse kalçama kadar alçıda ameliyat olacağım ve şuanda regl oldum. Doktor banyo yapmamı yasakladı nasıl gusül abdesti almalıyım? Böyle ameliyata girmem olur mu birde regl bittikten sonra abdestlenmek nasıl olacak banyo yapmamda yasak.

Cevap: Banyo Yasakladı Nasıl Gusül Abdesti Almalıyım?

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız şifa versin. İnşaallah en kısa zaman içerisinde sağlığınıza kavuşursunuz. Her Müslümanın bildiği gibi İslam dini kolaylık dinidir. Yüce Mevla’mız gücümüzün yetmediği konularda biz kullarını zorlamamaktadır. Bu dönemde ameliyata gusülsüz girmek bir yana gusülsüz dahi durmamalısınız. Ancak regl olduğunuzdan dolayı ve bu durum sizin elinizde olmayan bir durumdur. Bundan dolayı ameliyata regl olarak girmenizde dinen hiç bir sakınca yoktur.

Doktorunuz eğer sağlığınız açısından banyo yapmanızı uygun görmüyor ise ve banyo yapmanızı yasakladıysa yapmanız gereken şudur. Mesh etmek suretiyle gusül veya namaz abdest almalısınız.

Vücudunuzun yıkayabildiğiniz bölgelerini yıkayın. Eğer hiç bir yerinizi yıkamanız mümkün olmuyorsa yanınıza bir miktar su alarak vücudunuzun alçıda olmayan bölgelerini ıslak ellerinizle mesh edin. Sargılı bölümü ise örneğin alçılı bölgenin üzerini mesh edin ve böylece gusül abdestinizi alın. Namaz abdestinde de genel hüküm bu şekildedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Benim sırtımda ve 2 omzumda korsa var ve elim yetişmiyor nasıl gusül alacağım teyemmüm alabilirmiyim?

    1. Tam anlayamadık korseyi kendiniz veya bir başkasının yardımıyla çıkartamıyormuşuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu