İslam Alimi

Doktor Banyo Yapmamı Yasakladı Nasıl Gusül Abdesti Almalıyım?

Sol ayağım kırıldı neredeyse kalçama kadar alçıda ameliyat olacağım ve şuanda regl oldum. Böyle ameliyata girmem olur mu birde regl bittikten sonra abdestlenmek nasıl olacak banyo yapmamda yasak.

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız şifa versin. İnşaallah en kısa zaman içerisinde sağlığınıza kavuşursunuz. Her Müslümanın bildiği gibi İslam dini kolaylık dinidir ve Yüce Mevla’mız gücümüzün yetmediği konularda biz kullarını zorlamamaktadır. Bu dönemde ameliyata gusülsüz girmek bir yana gusülsüz dahi durmamalısınız. Ancak regl olduğunuzdan dolayı ve bu durum sizin elinizde olmayan bir durum olduğundan dolayı ameliyata regl olarak girmenizde dinen hiç bir sakınca yoktur.

Doktorunuz eğer sağlığınız açısından banyo yapmanızı uygun görmüyor ise ve banyo yapmanızı yasakladıysa yapmanız gereken mesh etmek suretiyle gusül veya namaz abdest almalısınız.

Vücudunuzun yıkayabildiğiniz bölgelerini yıkayın. Eğer hiç bir yerinizi yıkamanız mümkün olmuyorsa yanınıza bir miktar su alarak vücudunuzun alçıda olmayan bölgelerini ıslak ellerinizle mesh edin. Sargılı bölümü ise örneğin alçılı bölgenin üzerini mesh edin ve böylece gusül abdestinizi alın. Namaz abdestinde de genel hüküm bu şekildedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İsmail dedi ki:

    Benim sırtımda ve 2 omzumda korsa var ve elim yetişmiyor nasıl gusül alacağım teyemmüm alabilirmiyim?

    1. islamalimi dedi ki:

      Tam anlayamadık korseyi kendiniz veya bir başkasının yardımıyla çıkartamıyormuşuz?

BİR YORUM YAZ