Kadın

Doğumda Ölen Kadın Şehit Olur mu?

Doğumda ölen Müslüman kadın, şehit olur mu İslam’da kimler şehittir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, doğumda ölen kadın şehit olur mu? Sorusunun cevabı şöyledir.  Annelik Yüce Mevla’mız katında çok değerli bir vazifedir. Bu nedenle cenneti dahi annelerimizin ayaklarının altına sermiştir. Bu konuda ki hadis i şerifler şöyledir.

“Anne cennet kapılarının ortasındadır.” (İbn Hanbel, V, 198);

“Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6)

Doğum esnasında vefat eden Müslüman bir kadın doğum esnasında hakkın rahmetine kavuştuğu taktir de evet, şehit sayılır. Bu durumdaki kadının, farz olan borçları ve de kullar üzerindeki hakları haricinde tüm günahları bağışlanır.

İslam dininde bu hükmün delillerinde biri olan hadis i şerife yer verelim. Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v. ) bu konuda şöyle buyurmuşlardır:

– Kadın hamileliğinde, doğum yapıncaya ve çocuğu emzikten
keseceği güne kadar, Doğumda günahlar affolur Allah yolunda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Bu zaman ölürse şehit ecri vardır.
– Hamileyken, doğum yaparken veya lohusayken ölen kadın şehiddir. (Ebu Davud, Taberani)

Doğumda Ölen Kadın Şehit midir, İslam’da Kimler Şehittir?

Efendimiz (s.a.v.) hadisinde aşağıda sayılanların şehit olduklarını buyurmuşlardır:  Allah yolunda cihat ederek öldürülen kimse şehittir.

  • Veba hastalığına yakalanıp ölen kimse şehittir.
  • Su içinde denizde boğularak ölen kimse şehittir.
  • Akciğer hastalıklarından ötürü ölen kimse şehittir.
  • Enkaz altında kalarak ölen kimse şehittir.
  • Hamile olduğu halde ölen bir kadın şehittir.
  • Doğum yaparken ölen kadın şehittir.

“Ahkamu’l-Cenaiz”

Bir Kadın, hamile olduğunda, gündüzleri oruçlu, geceleri ayakta ve Mevla’dan korkan bir mücahit sevabı kazanır. Kadını ağrı sancı tuttuğunda kadına verilecek sevabın fazlalığını hiç kimse bilmez. Çocuğun anneyi her emdiğinde o çocuğu doğuran anne bir canın dirilmesine vesile olmuş gibi sevap kazanır.

Bebek büyüyüp annesinin sütünden kesilme zamanı gelince, vazifeli bir melek annenin iki omzuna vurup şöyle nida eder : ” Hiç günahın kalmadı, pak oldun. Haydi, hayata günahsız olarak yeniden başla”.

Ne mutlu o şanlı annelerimize. Sitemizde yer alan Ölüye Okunan Yasinler, Ayetler Ölüye Hayır Olarak Yazılıyor mu? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamun aleyküm hocam benim eşim çocuğum rahmetli oldu doğuma 20 gün kala kadir gecesi günü anıden rahmetli oldu 20 yaşında daydı ikl çocuğumuz bunla ilgili bana bir şeyler soler mısınız benden razıydı bende ondan 11 ay evli kaldığ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu