İslam Alimi

Doğum Yapan Kadının Günahları Silinir mi?

Doğum yapan kadının tüm günahları silinirmiş, doğru mudur? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Kadın, hamile olduğunda, gündüz saim, gece kaim ve Allah korkusu kendisinde galib olan bir mücahid sevabı hak eder. Onu ağrı tuttuğunda kendisine verilecek sevabı mahlukattan kimse bilemez. Bebeğin her emişinde ve soğurmasında bir can ihya etmiş gibi sevap alır. Ve sütten kestiğinde ise bir melek sırtını okşar ve: “Ha bir daha” der.” (bk. Ahmed GÜMÜŞHANEVİ; Ramuzu’l-Ehadis)

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Doğum yapmış olan kadının çektiği zahmet ve sıkıntılar günahlarına mutlaka kefaret olur. Mümin olan kul için en ufak sıkıntı bile günahların affına bir vesiledir.

Doğum olayı da çok zahmetli olduğundan günahların affına vesile olması umulur. Lakin doğum yapan kadının tüm günahları bağışlanır gibi kesin bir yargıda bulunulmaması gerekir. Doğum yapmanın faziletleri hakkında hadis-i şerifler şöyledir: Hazreti Câbir İbni atik (r.a.) şöyle rivayet eder:

Allah yolunda ölmenin dışında şehitlik 8 kısımdır:

1. Allah yolunda ölen şehittir.
2. Taundan ölen şehittir.
3. Denizde boğulan şehittir.
4. Zatül cenb sahibi şehittir.
5. İç illetinden ölen şehittir.
6. Yangında ölen şehittir.
7. Yıkıntı altında kalan da şehittir.
8. Doğum esnasında ölen kadın da gene şehittir.

Hazreti İbni Ömer (r.anhüma) şöyle rivayet eder: Kadın hamileliğinde, doğum yapıncaya ve çocuğu sütten keseceği güne kadar, Allah yolunda nöbet bekleyen kimse gibidir. Ve bu zamanlar içinde ölürse ona şehit sevabı vardır.

Hazreti Abdurrahman İbni Avf (r.a.) şöyle rivayet eder: Kadın, hamile olduğunda, gündüz sâim, gece kaim ve Allah korkusu kendisinde galib olan bir mücahit sevabı alır. Kadını ağrı tuttuğunda kendisine verilecek olan sevabı insanlardan kimse bilemez. Bebeğin her süt emişinde ve soğurmasında bir can ihya etmiş gibi sevap alır.

Hazreti Ebu Bekir İbni Hafs (r.a.) şöyle rivayet eder: Siz şu şekilde ancak şehit olursunuz: Harpte ölmekle, taunla, suda boğulmakla, iç illetiyle, hamile iken ölmekle.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Peki sezeryan için de geçerli mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sezeryanda sonuç itibari ile bir doğumdur.

 2. Ferat dedi ki:

  Allah razı olsun ferahladım

 3. zekiye dedi ki:

  Bir sanci bile gunahlari sileemi

  1. islamalimi dedi ki:

   Doğum yapmış olan kadının çektiği zahmet ve sıkıntılar günahlarına mutlaka kefaret olur.

BİR YORUM YAZ