ÇocukKurban

Doğum Kurbanı Kesilir mi, Ne zaman Kesmek Gerekir?

Çocuğumuz dünyaya geldiğinde doğum kurbanı kesilir mi ve kesilebilir ise ne zaman kesmek gerekir?

Cevap: İslam dini gelmeden önceki cehalet devri insanlarına kız çocukları dünyaya geldiği haber verildiğinde üzülür, oğlan çocuğu haberi verildiğinde ise, sevinip kurban keserlerdi. Kestikleri kurbanın kanını da çocuğun yüzüne, başına sürerler, bu geleneği devam ettirirlerdi. İslam dini gelince, Resul-i Ekrem Hazretleri, bu adetlere düzen verdi. Kötülerini kaldırdı, iyilerini de devam ettirdi.

“Cahiliye devri insanlarının yalnız oğlan çocukları için kestikleri kurbanı, kız çocuklarına da teşmil eden Peygamberimiz, onların çocuğun başına kan sürmeleri yerine, misk ve za’feran gibi güzel kokular sürmelerini tavsiye buyurdu. “ (Ebu Dâvud, Edâhî 21; Tirmizî, Edâhî 17; Nesâî, Akîka 3,)

Bu nedenle Müslümanlar, çocukları doğduğunda Allah’a hamd ve şükür niyetiyle isterlerse kurban keserler; çoluk-çocuk, eş-dostla güzel sohbetler yapar, tatlı ziyafetler hazırlarlar. Bu çocuk, ister oğlan, isterse kız olsun, değişmez. Sadece oğlan için sevinç gösterip, kız için üzüntü duymak, İslami bir anlayış olmaz. Olsa olsa, cahiliye devri insanlarına layık bir zihniyet olur.Kaldı ki, çocuğun hangisinin hayırlı ve sadık olacağı belli olmaz. Bazen erkek faydalı olacak sanılır, ama o tam tersine yaramaz çıkar; ihtiyarlıkta ana-baba kız çocuğuna sığınır, fayda görür.

Fıkıh kitaplarında ‘’Akîka, Nesîke ‘’ adıyla geçen bu çocuk kurbanını kesme günü, belli değildir. Kimi zaman çocuğun doğuşunun yedinci günü kesilir, bazen de yedi yaşına kadar müddeti uzatılır.

Akîka kurbanının sünnet olduğunu söyleyen diğer mezheplere mukabil, Hanefilere göre, mubahtır. Malî durumu yerinde olan keser, olmayan da kesmez. Ne kesen ne de kesmeyen bir vebale maruz kalmaz, manevi kaybı olmaz.Bu kurbanın kemiklerinin kırılmayacağını söyleyenlere mukabil, kırılmasını tavsiye edenler de vardır. Çocuk mütevazı olsun, diye kemiklerinin kırılması tercih edilebilir. Her ikisi de caizdir, niyete bağlıdır.Kurban kestikten sonra, etinden eş-dost, akraba, bilhassa fakirler muhtaçlar istifade etmeli sevince sebep olmalıdır.

Çocuğun İslami bir hayat üzere olması niyetiyle, civarda muhtaçlara yardım yapılır. Sadaka verilir. Bu sadakanın miktarını, sadakayı verenin mali durumu belirler.

Peygamber Efendimiz böyle yapmıştır: Sadakanın sevabı hürmetine, çocuğun İslami bir anlayış içinde ömür sürmesi niyaz edilir, kaza ve belalardan mahfuz kalması dileğinde bulunulur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu