İslam Alimi

Doğum Günü, Evlilik Yıl Dönümü Kutlamanın Mahzur Var mıdır?

Doğum günü tertip etmekte, evlilik yıl dönümü kutlayıp hediye vermekte mahzur var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Doğum veya yaş gününe değer vermeyi Hristiyanlar, biz Müslümanlardan öğrenmiş ve de, bizden almışlardır. Doğum günü kutlamak ibadet değildir bir adettir. Hristiyanlardan gelse de, ibadet olmadığından dolayı Müslümanların, yaş günü, evlilik yıl dönümü gibi günler düzenlemesinde bir sakınca yoktur.

Ancak Müslüman olmayanların ibadet olarak yaptıkları şeyleri, misal bayramlarını vesaire kutlamak kesinlikle caiz değildir. Ancak insana fayda vermeyen adetleri örnek almak, Batıyı taklit etmek ve onlara benzemek biz Müslümanlar için uygun sayılmamaktadır.

İslam dinimizce Evlilik yıl dönümü ya da günah olmayan adetleri taklit etmek caiz sayılır. Çünkü bu gibi Evlilik yıl dönümü durumları eşlerin doğum günleri de insanların birbirlerine olan muhabbetlerini çoğaltır.

Yüce Rabbimiz  kitabımız Kur’an-ı Kerim’de  huzurlu, mutlu ve iki cihan saadetiyle beslenen bir evliliğe sahip olmak ve evliliği böyle güzel sürdürebilmek için, biz kullarına  muhteşem bir dua ikram ediyor.

Rabbenâ heb lenâ ezvâcinâ  ve zürriyyâtinâ kurrate a’yünin ve’calnâ li’l-müttekine imâmâ.”

Anlamı :“Rabbimiz bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve nesiller bağışla ve bizi takva sahiplerine önder eyle”  Furkan 74


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ