AhlakYazarlar

Doğru Sözlü Olmak ve Yalanın Kötülüğü Daha İyi Nasıl Anlatılabilir?

Doğruluğun Fazileti Doğru söz, bir şeyden olduğu gibi haber vermek demektir.Doğru sözlü olmak, övülen işlerin aslı, nübüvvetin rüknü, takvanın neticesidir. Fahrettin Razi Hz. şöyle ifade etmişlerdir. Sıdk kelimesinin iki manası vardır.

 1. Doğrulukta (sıdkta) mubalağadır. Bu öyle kimsedir ki doğruluk âdeti olmuştur.
 2. Hakkı tasdiki çok olan, artık bununla meşhur olmuş kimsedir.

Ancak “sıddîk” için verilen bu iki manadan birincisi daha evladır. Zira bir şeyi tasdik eden, tasdikinde sâdık olmakla “sıddîk” diye isimlendirilir.”

Ayrıca anlatmaya şöyle devam etmek istiyorum ;“birr”, hayrın hepsi için isimdir. Doğru söz bütün hayırların anahtarıdır. Kişi doğruluk üzere devam ettiğinde, mele-i  a’lâ’da kavlen, fiilen ve itikâden sıddîk olarak meşhûr olur.  Artık levh-i mahfuzda ve meleklerin sahifelerinde ismi sıddîk olarak yazılır. (Mele-i A’lâ, “en yüksek hey’et, en âlî cemiyet yani Melekler alemi” şeklinde tefsir edilmiştir.

Yalan insanı fücura götürür. Fücur, diyanet perdesini yırtmak ve fesâda meyletmek, masiyetlere kendini kaptırmak demektir. Yalan üzere devam edenler ise “çok yalancı” manasına “kezzâb” olarak yazılırlar.

İbn-i Mes’ud (r.a.) şöyle demiştir: “Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince, bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah nezdinde “yalancılar” arasına kaydedilir.”

Peki şimdi bazılarımızın aklına gelebilir. Doğruluğun işaretleri nelerdir? İşte tam da buna bir cevap olarak kişide doğruluk alameti belirmesi için dikkat edeceğimiz hususları şöyle sıralayayım.

 1. Lisanı gıybetten korumak.
 2. Kötü zandan kaçınmak.
 3. Alay etmekten kaçınmak.
 4. Haramlardan gözü kapamak.
 5. Doğru konuşmak.
 6. Allah yolunda infâk etmek.
 7. İsrâf etmemek.
 8. Büyüklük ve Üstünlük istememek.
 9. Beş vakit namazı muhâfaza etmek.
 10. Ehli sünnet ve cemâat îtikâtı üzere olmak.”

İşte bakınız kısa kısa ifade edildi ki bunları bizler hafızamıza alarak, kendimizde doğruluk (sıdk) alameti belirmesi, oluşması için mutlaka uygulamalıyız. İnanın bütün bunları gerektiği zamanda bütün ritüelleri uygulayarak yaptığımızda kendimiz dahi fark edeceğiz mükemmel değişikliği.

Dolayısıyla her türlü doğruluk karşıtı (yalan) söz ve davranışlarımızdan dolayı kalbimizde oluşan siyah lekeyi, kara noktayı tertemiz yapıp kalbimiz parlasın. Unutmayalım ki vücut ikliminin tercümanı kalptir. Kalbimiz temiz olursa bütün vücudumuz temiz olur.

 

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu