Resimler

Divriği Ulu Cami/Sivas Hakkında Bilgi ve Resimleri

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan tarihi bir cami ve hastanedir. Divriği Ulu Cami 1228–29 yıllında o zamanlar Mengücekli beyi olan Ahmed Şah tarafından yaptırılmıştır. Dârüşşifa ise yine aynı tarihlerde, Ahmed Şah’ın eşi  Turan Melek tarafından mimar Hürrem Şah adında ki mimara yaptırılmıştır. Darüşşifa Divriği Ulu Caminin güney duvarına dayanmaktadır. Darüşşifanın kuzeydoğu köşesinde ise türbe yer almaktadır. Divriği Ulu Cami 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine eklenmiştir.

Kapıda Beliren İnsan Silüeti

Divriği Ulu Caminin en dikkat çeken özelliği kapısında beliren insan silüetidir. Divriği Ulu Camin giriş kapısına ikindi güneşi düştüğü vakit oluşan gölge ayakta duran bir erkek silüeti belirmektedir. Meşhur İslam alimlerimizden Evliya Çelebi bu eser için şöylebuyurmuştur: “Üstad, mermer bu camiye öyle emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle nakış bukalemun eylemiş ki, methinde diller kısır, kalem kırıktır.”

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu