Abdest

Dişinde Dolgusu Olan Kişi Maliki Mezhebine mi Tabi Olmalı?

Ben Hanefi mezhebine tabi biriyim. Senelerdir namaz kılıyorum ve dişim de dolgu mevcut. Bir arkadaşım ağzında dolgu kaplama olanların Gusül alırken Maliki mezhebini taklit etmeleri gerektiğini söyledi. Ben de bunu kabul ettim. Bu durumda ben iş yerinde de gusülde alamadan akşam eve geldim ve iki vakit namazı da Hanefi mezhebine göre kıldım ne yapmalıyım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu bilmelisiniz ki dişte yer alan dolgu günümüze yakın ve günümüzde yaşayan bir çok Hanefi alim tarafından gusül abdestine mani olarak görülmemiştir. Çünkü bu durumu bir zaruriyet ve sağlık yönünden önemli bir gereksim olarak belirlemişlerdir. Ve demişlerdir ki diş üzerinde veya içine yapılan doğu bir nevi sağlık yönünden zaruri bir sargı hükmündedir. Ve dolgu, yapıldıktan sonra o dişten bir parça olmaktadır. Gusülde önemli olan ağzın yemek ve benzeri artıklardan güzelce temizlenmesi ve Gusül esnasında iyice çalkalanmasıdır.

Bu nedenle bu konuda Maliki veya Şafi mezhebine uyulmasına bir gerek yoktur. Gusül konusuna gelince unutmamalıyız ki eğer Guslümüzü her hangi bir nedenden dolayı tekrar almamız gerekirse hemen bir imkan bulmalı ve Guslümüzü almalıyız. Gerekirse bunu iş yerinden izin alarak, gerekirse de başka yollarla yapmalıyız. Çünkü bir vakit namazımızı dahi bu nedenle kazaya bırakmamız dinen uygun olmaz.

Şafi Mezhebin de Dişteki Dolgunun Hükmü

Şafi mezhebinde dolgunun bir mahzuru yoktur. Çünkü Şafi mezhebinde ağız içinin her noktasına suyun birebir temas etmesine gerek yoktur. Bu nedenle Şafi mezhebinde de Hanefi mezhebinde olduğu gibi dişte yer alan dolgunun bir mahsuru yoktur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. kafanıza göre fetva veriyorsunuz hanefi mezhebine göre diş dolgusu olan biribaşka mezhebi taklid etmek zorundadır çünkü zaruret yoktur dinde bir konunun zaruret sayıldığı durumlarda dediğiniz söz konusudur.dinde bir konu zaruri değilmi olmasının şartları vardır.milleti yanlış fetva verip cenabet gezdirmeyin allah muhafaza yarın bunun hesabını veremezsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu