AbdestYazarlar

Diş Kaplatma ve Dolgu Yaptırmak Abdeste ve Gusle Mani midir?

İslam dini insanın hayatını merkeze alan yani önce insan hayatını koruyan bir sisteme dayalıdır. Her zaman ön planda tutulan insan sağlığı ve ömrünü huzur içinde yaşamasıdır. Hatta öyle ki bırakın bir hastalıktan tedavi olmayı o hastalığa hiç yakalanmamak için bazı kurallar ve tedbirler koymuştur.

Dolayısıyla günümüzde tıp ilminin de gelişmesiyle bazı hastalıklara kolayca tedavi bulunmaktadır. Bunların en başında gelen de diş kaplatma veya diş dolgusu gelmektedir. Bu sebepten aklımıza şöyle bir soru gelir. Dişimi dolgu yaptırsam veya kaplama yaptırsam aldığım abdest olur mu? İşte şimdi bu konu üzerinde duracağız.

Çürüyen dişleri doldurmak veya kaplatmak, dökülen dişlerin yerine suni diş takmak, insan sağlığı ile yakından ilgili bulunduğundan yararlıdır ve mübahtır. Bunu için de hava, su , asit ve benzeri şeylerden daha fazla müteessir olmayan altın gümüş ve benzeri madenleri tercih etmek her bakımdan tavsiye edilmiştir.

Asıl müslümanları ilgilendiren konu diş doldurmanın diş kaplatmanın veya çekilen dişin yerine her hangi bir maddeden yapılan yeni bir diş takmanın abdest ve gusle mani olup olmadığıdır. Fıkhi genel kaidelere göre bu bir ihtiyaçtan doğmaktadır. Keyfi değildir. O halde yara üzerine konulan sargı gibidir. Nasıl bir yarayı sargı beziyle sararken abdest ve gusle gerek yoksa, çürüyen dişi kaplatırken ya da doldururken veya yerine yeni bir diş takarken abdest ve gusle gerek yoktur.

Abdest ve gusülden maksat zahiri ve batıni temizliği sağlamaktır. Hanefi mezhebine göre gusülde ağza ve burna su alıp vermek farzdır. Şafiilere göre farz değil sünnettir.

Kısacası diş kaplatırken ya da doldururken önceden abdest almaya gerek yoktur. Yani abdeste ve gusle mani değildir.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam merhabalar..ben bir soru sormak istiyorum..geçen gün dişlerimdeki eğikliklerden dolayı ve dişleriminde düzgün olmasınıistediğimden dolayı diş hekimine başvurdum. bu durumun düzelmesi için diş teli tedavisinin gerekli olduğunu söyledi..hatta çenem de kapanış bozukluğu olduğunu bu tedaviyi olmamın ilerde çene kireçlenmesine gidiş riskimi de azaltacağını söyledi..yani sadece görsel değil tıbbi olrak da gerekli olduğunu söyledi.acaba hocam şimdi benim bu tedaviyle dişlerimi düzelttirmem caiz olur mu? yoksa burda şöyle bir durum var mı..Allah’ın yarttığı birşeyi verdiği birşeye müdahale etme sonradan düzeltme gibi…bunun dini boyutunu çok merak ediyorum..lütfen beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim…teşekkür ederim..

    1. Kıymetli ziyaretçimiz . Diş tedavileri bildiğiniz üzere çok çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Hatta günümüz teknolojisi ile daha rahat bir tedavi ortamı vardır. Onun için sizin diş teli ile tedaviniz de keyfi bir maksadınız yok. hatta belirtmiş olduğunuz çene kapanmaması tedavisi için belki zaruri ve bir çok faydası dahi olacaktır. Yoksa bazı medya da keyfi ve sadece güzellik amaçlı estetik bir operasyon amacınız yok. dolayısıyla bu tedavinin dini açıdan mahzuru yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu