Oruç

Diş Fırçalamak, Misvak Kullanmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken diş fırçalamak doğru mudur? Bununla birlikte oruçlu iken misvak kullanmak hakkında da bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu belirtmeliyiz ki diş temizliği bir Müslüman için önemli konulardan biridir. Zira Efendimiz kendi sünneti olan misvakı kullanarak adeta bu konuda insanlık tarihinde bir yeni çağ açmıştır. Fakat oruç iken bu konulara dikkat edilmelidir. Zira oruç ibadeti her ibadet gibi hassastır ve samimiyet ile kurallarına uyulması gerekmektedir. Hanefi ve Şafi mezhebine göre kuru misvakı oruçlu iken kullanmakta hiç bir mahsur yoktur. Yalnız bilindiği üzere ıslak misvaklar mevcuttur. İster ıslak, isterse sonradan ıslatılmak sureti ile ıslanmış bir misvakı Şafi mezhebine göre öğlen namazından önce kullanmak caiz, öğleden sonra kullanmak ise mekruhtur.

Hanefi mezhebinde ise öğlen önce veya sonra ıslak veya ıslatılmış misvakı kullanmakta bir sakınca yoktur. Fakat bununla birlikte ıslak misvakı kullanmak orucun edebine aykırı görülmüştür. Yani ıslak misvak kullanılması orucu bozmamaktadır, fakat ıslak bir şekilde kullanılmaması daha İslam dinine daha uygundur.

Buradan konu diş fırçalamaya geliyor. Aynı misvak gibi kuru bir fırça ile dişleri fırçalamanın Hanefi veya Şafi mezhebine göre bir mahsuru her yoktur. Lakin oruçlu iken diş fırçasını diş macunu ile kullanmak uygun değildir. Zira diş macunlarının çeşitleri çoktur ve her çeşidi hakkında yeterli bilgimiz olmayabilir. Bununla birlikte kullandığımız diş macununun dişler fırçalandığı taktirde boğaza gitmemesi çok düşük bir ihtimaldir. Yani kimse diş fırçalarken diş macununu yutmadan dişlerini fırçalayabileceğinden emin olamaz. Bu nedenle oruçluyken diş macunu ile diş fırçalamak uygun bir şey değildir. Bu nedenle bir oruçlu iken eğer diş temizliği yapılacak ise kuru bir misvak tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Tabi bu konuda şunuda diyebiliriz. Diş temizliğine düşkün bir Müslümanın yapacağı en güzel şey sahura kalkarak yemeğini yedikten sonra sabah ezanı okumadan önce dişlerini ister misvak, ister diş macununu kullanmak sureti ile temizlemek olacaktır. Zira böyle yapan bir kimse hem diş sağlığından emin olacak, hem orucu tehlikeye girmemiş olacaktır. Yüce Mevla’mız tutmuş olduğumuz ve tutacağımız bütün oruçlarımızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Eğer macundan veya sudan yutarsanız orucunuz bozulur. Bununla birlikte dişleriniz kanar ve kanı yutar iseniz yine orucunuz bozulur. Ancak diş fırçalamak orucu bozmaz. Bununla birlikte İslam alimlerimiz oruçlu iken bu gibi durumlardan uzak durmayı önemle tavsiye etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu