AhlakYazarlar

Dinimize Göre Hakiki Tesettür Nasıl Olmalı?

Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler Işığında Tesettür! (Örtünme)

Bizler için en kolay şey cehalettir. Çünkü cahiller kıyamette “Ya Rabbi! bizler namazın sevabını, terk edildiği zaman günahını, haramdan kaçınıp, helale yaklaşmanın sevap olduğunu bilmiyorduk.” diyecekler. Ama onların cehaleti özür kabul edilmeyecek. Onun için bizler ilmi kendimize gaye edinmeliyiz. İşte bu vesile ile öğrenmemiz ve öğretmemiz gereken en önemli konulardan biri de tesettürdür.

Ayet-i kerime ile sabit olduğu için farzı ayındır tesettür.

Ayet-i kerime : “Habibim! mü’min kadınlara söyle; gözlerini sakınsınlar, ırzlarını muhafaza etsinler, zinetlerini açmasınlar, zahir olan başka (el yüz hariç) ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar.” (sure-i nur 31)

Ayet-i kerimede geçen “baş örtülerini yakaları üzerine vursunlar” ifadesi şöyle tefsir edilmiştir: Başlarını, saçlarını, kulaklarını, boyunlarını, gerdanlıklarını, zinetlerini açık tutmayıp bu suretle sımsıkı örtünsünler ve o halde bu emri ifa edecek baş örtüsü kullansınlar.

Müfessirlerimizin nakline göre cahiliye devrinde inanmayan kadınlarda baş örtüsü kullanırdı. Tabiinin büyüklerinden Said bin Cübeyr hazretleri diyor ki: “Cehalet devrinde kadınların adetleri, başlarına baş örtüsü örtüp iki omuzları arasından arkaya doğru sarkıtarak tamamen gerdanları ile göğüslerinin bir kısmını açık bırakmak idi.” 

Örtünme emrindeki dikkat çeken hikmeti ilahi nelerdir?

 • Haya ve iffeti korumaktır. Örtünme kadının hem ruhen hemde bedenen daha huzurlu ve daha rahat yaşamasını sağlar.
 • Kadın her zaman saygıdeğerdir, hürmet edilmeye layıktır. Onun saygınlığını zedeleyen her şey ya haram, ya da mekruh sayılmıştır.
 • Kadın aynı zamanda annedir ve annelik kadının en mümeyyiz vasfı ve onurudur. Onun annelik vakarını sarsacak her şey ya haram, ya da mekruhtur.
 • Kadın ne kadar çok açılırsa o kadar saygınlığını ve itibarını kaybeder. Ne kadar çok süslenip boyanırsa, yüzünden ilahi nur o nisbette kalkar.

Peygamber efendimiz (s.a.v.): “Ya Rasülullah hanımların en hayırlısı kimdir?” sualine şöyle cevap verir: “Hanımların hayırlısı kendisi yabancı erkeğe bakmayan, yabancı erkeği de kendisine baktırmayandır.”

Unutulmamalıdır ki bir hanımefendi Allah’ın emrine uyup ne kadar tesettürüne, haram ve helale dikkat ederse hem Allah katında hem de insanlar yanı  o kadar izzet ve şerefi, itibarı artar. Buna mukabil bir hanımefendi ne kadar açılır saçılırsa, harama ve helale dikkat etmezse o kadar hem Allah yanında hemde insanlar arasında izzeti, şerefi ve itibarı alçalır.

Yüce mevlam bizleri tesettürüne dikkat edip haya ve iffetini koruyabilen kullarından eylesin.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Sorular & Yorumlar

  1. Böyle bir soruyu neden sorma gereği duydunuz anlamadık. Sorunuzun cevabı bir kadın örtünmesine kadınların yanında dahi dikkat etmelidir.

   1. Fasık kadınların yanında başını örtmek farz diye duydum ?

   2. Sorunuz hakkında detaylı bir yazı yayınladık. Anasayfada ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu