AileYazarlar

Dinimize göre Ana ve Baba Hakları

Anne Baba’ya ihsanın önemi!

Allah’ü Teala kendisine ibadet ve ubudiyetten sonra, anne-babaya ihsanla muameleyi emretmiştir. Nisa sure’sinin 36. ayet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır.

“Hem Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın babaya anaya ihsan edin…”

Cenab-ı hakkın kulu üzerinde ki ilk nimeti onu yaratmak ve sonra da rızkıyla yaşatmaktır. Anne baba ise bu iki nimetin sebep ve vesilesi kılınmışlardır. Ayet-i Celile’de evladı anne karnında taşımak ile yaratılmasında, emzirme ile de yaşatılmasında annenin sebebiyeti zikredilse de bu mana da baba daha öndedir. Zira baba evladını yıllarca sulbünde taşımış ve onun yetişmesi için çalışmıştır. Şu halde Allah’ü Teala’ya ibadetten sonra onlara hizmet emredilmiştir.

Abdullah İbn-i Mes’ud (r.a.) Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e amellerin en faziletli olanlarından sorduğunda, Rasülüllah (s.a.v.) Efendimiz evvela “Vaktinde kılınan namazı”, ikinci olarak da “ana-babaya iyilik etmeyi” zikretmiştir.

Anne Babadan Hangisi Hizmette Önceliklidir?

Onlara yapılacak hizmet ve iyilikte ise anne daha önce gelir. Çünkü:

“Rasülüllah (s.a.v)’e bir adam geldi ve “Ey Allah’ın Rasülü kendisine güzelce (iyilik ederek) dost olmama en layık insan kimdir”, dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Annendir” buyurdu. Adam “Sonra kim” dedi. “Yine annendir”, “Sonra kim” “Yine annendir” buyurdu.  Tekrar adam “Sonra kim” deyince, Rasül-i Ekrem (s.a.v.) “Babandır” cevabını verdi.”

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu