Çocuk

Dinimizde Kız Çocuklarının Kaç Yaşında Evlenmeleri Uygun olur?

İslam dininde kız çocuklarının kaç yaşında evlenmeleri uygun olur? Halk arasında bu konuda çeşitli şeyler duymaktayız bu konuda İslam kaynaklarından yola çıkarak bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretimiz, İslam dinimizde olan Dört büyük mezhep imamlarının da içinde bulunduğu çoğu âlimlerimize göre, buluğ yani erginlik çağına daha girmemiş olan bir kız evladın kendisine uygun bir kişiyle evlendirilmesi dinimizce caizdir. Âlimlerimizin dayandığı kaynakları şöyle sıralayabiliriz:

1. “Kadınlarınızdan âdetten kesilenlerin iddetinde tereddüt ederseniz, onların iddet süreleri üç aydır. Henüz âdet görmeyenlerin de süreleri böyledir.”(Talak, 65/4)
Ayeti kerimede yer alan “Henüz âdet görmeyenlerin de süreleri böyledir.” cümlesi daha âdet görmemiş buluğ çağına girmemiş kız çocuklarının da münasip bir şekilde evlendirilebileceğini bizlere açıklamaktadır.

2. “İçinizden evli olmayanları evlendiriniz.”(Nur, 24/32)
Bu ayeti kerimeden de anladığımız insanlara herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır. Bu ayeti kerime erginlik çağından önce de evlenmenin mümkün olduğunu biz kullara açıklamaktadır.

3. Hazreti Aişe annemiz şöyle buyuruyor:
“Ben altı –diğer bir rivayette yedi- yaşında iken, Hazreti Peygamber (s.a.v) benimle evlendi, dokuz yaşında da benimle birlikte oldu” Hadisi, Buharî, Müslim, Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir.(bk. Neylu’l-Evtar, 6/120).

4. Hazreti Ali’nin de içinde olduğu sahabeden bazı kişilerin de yaşları daha küçük olan kız çocuklarını evlendirdikleri bildirilmektedir.

5. Kimi zaman küçük yaşta olan bir kız çocuğunu evlendirmek bir maslahata yani tecrübeye binaen olabilir. Mesela bir Baba, kızına uygun olan bir talibi kaçırdığı takdirde, bir daha öyle bir kişiyi bulmayabilir korkusuyla kızını güvendiği kişiyle evlendirebilir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 7/179-180).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu