Genel

Dinimizde Hayvan Hakları

Bazen öyle zamanlar gelir ki insanlar ne yaptıklarının bilincine varamazlar. İnsanlar özellikle savunmasız ve kendini koruyamayan hayvanlara karşı öylesine zulüm ve işkence içine girerler ki bu duruma gerçekten anlam verilemez.

Dinimizde de oldukça günah olan bu durumu insanlar maalesef bir türlü anlayamaz ve bu bakımdan da gerçek anlamda oldukça günah bir hale gelinir. “ Ey İman edenler! Sözleşmeleri yerine getirin. İhramlı iken avlanmayı helal saymamanın şartıyla, çeşitli havyalar size helal kılındı. Ancak haram oldukları size okunacak olanlar müstesna. Şüphesiz Allah dilediği hükmü verir.” Ayetinde ise Hayvanlar için ne kadar anlamlı ve bir o kadar da insanların bu konuda oldukça duyarlı olmaları gerektiği konusunda hükümler vardır. Bazen gerçekten düşünmeden insanlar kırıcı olabiliyor. Artık son zamanlarda Hayvan haklarının ihlalleri tamamen başlamış ve ileri seviyeye kadar gelmiştir. Dinimizce gerçekten Hayvanlara yapılan bu acımasız hareketlerin günahı gerçekten çok fazladır ama insanlar bunu düşünmeden ve üstüne giderek daha fazla bu hareketleri yapar hale gelmişlerdir maalesef. Allah ayet ve hadislerde bu konu ile bir çok önemli emirler vermiş ve insanlardan Hayvanlara karşı zulümden kesinlikle kaçınmalarını belirterek kendilerini günahtan uzak tutmaları konusunda oldukça uyarmıştır.

Son zamanlarda bu konuda bir çok yasak çıkmıştır ama maalesef insanlar bu “ yasakları” dinlemeyerek hala yapmak istediklerini yapmaktadırlar. Hayvanlar korumasızdır yani kendilerini koruyamazlar ama insanlar bunu bildikleri halde hayvanların üzerine daha da çok giderek bu konuda Allah’ın emirlerini de hiçe saymaktadırlar. Yazık ki insanlar kendi menfaatleri doğrultusunda Hayvanlara hala işkence yapmaktadır ve öbür hayatı ne yazık ki düşünmezler. İnsanlar artık Dinimizin bu konudaki yasaklarını dinlemeyerek, hayvanlara işkence yapmakta ve bazı insanlarda bundan zevk almaktadırlar. İnsanlar artık bu konuda ne yazık ki hiç duyarlı değildirler ve bir çok hayvana işkence, zulüm yaparak ellerine ne geçiyor buda ayrı bir konudur.

İnsanların bu konuda Allah’ın emirlerini dinlemeleri ve Hayvanlara değer vermeleri gerekir. Ne yazık ki son zamanlarda özellikle “Hayvan Hakları” çiğneyen insanlar, her alanda zavallı Hayvanlara zarar vermeye ve bundan da zevk almaya devam etmektedir. İnsanların bu konuda bilinçli olmaları gerekir ama ne yazık ki insanlar hala bu konuda bilinçli olmayarak Hayvanlara karşı zulme ve işkenceye devam etmektedirler…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu