AileSorularınız

Dinimizde Evlatlık Edinmenin Sevabı ve Günahı Kimlere Yazılır?

Evlat almanın sevabı ve günahı kimlere yazılır . Onun iyiliği için söylenen yalan günah mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere evlatlık alınabilecek çocuklardan kasıt yetim çocuklardır. Başka bir değişle İslam dininde evlatlık almak diye bir şey söz konusu değildir. Zira yüce Mevla’mız ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır.

– Onları (evlatlıklarınızı) babalarına nispet ederek çağırın (zira onlar sizin gerçek evlatlarınız değildir). Bu, Allah katında daha (doğru ve) adaletlidir. Eğer babalarını bilmiyorsanız, onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Hata ile yaptığınız bir işte size hiçbir günah yoktur. Fakat kasten yaptığınız şeylerde size günah vardır. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Ahzap suresi 33.5)

Bu ayeti kerime gösteriyor ki evlatlık edindiğimiz çocuklar bizim evladımız olamazlar. Onların bizimle bağı din kardeşi olmalarıdır. Fakat bu ayeti kerime yanlış anlaşılmamalıdır. Yüce Mevla’mız bir yetimin başka birinin evladı olamayacağını ve evladın ancak kan bağı ile olabileceğini bizlere bildirmektedir ki bu konun bir çok hikmeti vardır. Dolayısı ile bu hükümden yola çıkarak İslam dininin yetimlere önem vermediği anlaşılmamalıdır. Zira yüce Mevla’mız gerçek evlat ile evlatlığın yerlerini belirlemiştir ve bu iki kavramın karışmaması için aralarına bir sınır koymuştur. Bu hakikat ile birlikte Kuran ı Kerimde yetimler hakkında bir çok ayet indirmiş ve yetimlerin en ufak bir haksızlığa veya güçlüğe uğramamaları için gerekli bütün önlemleri almıştır. Bunlarla da bu işi sınırlı tutmamıştır ve yetime bakmayı gözetmeyi hakkını korumayı çok büyük bir sevap olarak belirmiştir. Yetimlere iyi davranan kimselere özel mükafatlar vermiştir.

Özetle sorunuza cevap verecek olur isek İslam dininde evlatlık edinme yoktur, İslam dininde kimsesiz çocukların hakkını korumak, sahip çıkmak, ortada bırakmamak vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu