Genel

Dini Televizyonlardan Öğrenmek

Son zamanlarda insanların dindarlığını bozan ve iç alemlerini boşaltan doğru olmayan görüşler genellikle medya televizyon yoluyla çoğaldı. İlmi birikimi ve yeterli edebi adabı olmayan kişiler sabahlara kadar televizyon ekranlarında dini konuları tartıştılar. Hatta hiçbir ilmi ölçüye riayet etmeden tartıştılar.

İzleyicilerin kafalarını gönüllerini karmakarışık eden üsluplar kelimeler kullandılar. Televizyonlarda bu üslupsuz konuşan kişileri birden keşfediverdi. Ana haber bültenlerinden kadın programlarına kadar tutun her fırsatta bu kişileri konuşturdular.

Niye reyting alıyorlardı işlerine geliyordu. Dini bilgilerden uzak yetişen kitleler ise islamiyeti anlama açlığı çekiyorlardı. En çok işittiğimiz sözler ise,’’Kuran’da böyle deniliyor!’’ ya da ‘’ bu Kuran’da yok!’’sözleriydi.

Ey kardeşlerimiz şunu iyi bilmeliyiz ki, din televizyonlardan gazetelerden ve ilmi birikimi, edebi adabı olmayan kişilerden öğrenilmez. Öğretse öğretse iyi niyetli hassasiyet sahibi kişilerden çıkmış temiz ve islama uyan yapımlar dindarlığı güçlendirebilir Zihin ve gönülleri açar. İnsanlarımız için dinimizin hükümlerinin kaynağı olan ancak salih hocalar ve şüphesiz ilmihal kitaplarıdır. Yani işin ehline sorarak ve okuyarak din öğrenilir. Yüzyıllardan beri usul buydu bugünde budur.

Sadece sahih bir ilmihal kitabı bile dinimizi öğrenmeye güzel bir kılavuzdur rehberdir. Günümüzde elimizde merhum hocamız Ömer Nasuhi Bilmen hoca efendinin (Büyük İslam İlmihali gibi) kıymetli bir kitabı varken hangi boş şeylerle vakit kaybettiğimizin farkına varmamız gerekir Müslümanlar olarak.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu