İslam Alimi

Dini Kitap Okurken Abdest Almalı mıyız?

Selamın aleyküm hocam, Kur’an-ı Kerim dışındaki Hazreti Muhammed (s.a.v)’in hayatını anlatan, hadis, ayet, surelerin fazileti veya islam dini hakkındaki kitapları okurken abdest almalı mıyız?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, yüce kitabımız Kuran ı Kerime abdestsiz olarak dokunmak İslam dininde caiz değildir. Bu konu ile ilgili ayeti kerime şu şekildedir. “Ona tertemiz olanlardan başkası dokunamaz”.(Vâkıa Sûresi, 79.)

Bu bilgiyi verdikten sonra sorunuza cevap verecek olur ise dini bir kitap okuyorsunuz ve içerisindeki  bazı bölümlerde ayetler yazmaktadır. Bu durumda genel hüküm şöyledir. “Tefsirlerde ki Kuran ayetlerine el sürülmesi caiz değildir. Fakat diğer kısımlarına el sürülebilir.”4 et-Tahtâvî. Hâşiyetü’Tahtâvî alâ Merâki’l-Felâh. (İstanbul: Temel Neşriyat, 1985), s.66.

Dolayısı ile dini bir kitap okuyorsunuz ve bu kitap Kuran ı Kerim değil, ama bazı bölümlerde ayetler yer almaktadır. Bu kitabı ayetlere el sürmeden okumak caizdir. Tabi bu bir tefsir kitabı da olabilir. Bununla birlikte sorunuzda yer alan Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v)’in hayatını anlatan ve hadis i şeriflerinin yer aldığı bir dini kitabı da abdestsiz okuyabilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz bilgiler dini hükümlerdir. Ancak şu bilgiye yer vermeden konuyu sonlandırmak mümkün değildir. İslam alimlerimiz yukarıda verdiğimiz bilgileri vermekle birlikte kendi hayatlarında bu konuya dikkat etmişlerdir. Örneğin dört büyük mezhepten biri olan İmam ı Malik hazretleri abdestsiz hadis i şerif rivayet etmememiştir ki İmam ı Malik bu konuda sadece bir örnektir ve bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Özetle, bu konularda dikkatli olmanın hayrı çok büyüktür. Abdestsiz olmanın bir mahsuru olmamaktadır. Ancak abdestli olursak hayrımızın katlanacağını belirterek konumuzu sonlandıralım.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Özge yılmaz dedi ki:

    Abdest alman gerekmez çünki abdest almak zor iş diye şeytan vesvese verir ve o kitabı okumaktan uzaklaşırsın. Yukarda bahsedileden ayette ona tertemiz olanlar dokunabilir der gusül abdesti bizi temizler zaten diğer abdest e lüzum kalmaz.

BİR YORUM YAZ