Sözlük

Dini Kısaltmaların Anlamları

Dini kitaplarda yazılarda veya makalelerde bir çok dini kısaltmaların olduğunu görmekteyiz. Bu kısaltmaların anlamını bilmek tabi ki önemlidir.

Zira bu kısaltmalar sıkça karşımıza çıkmakta ve kimi zaman aklımızda bir soru işareti olarak kalabilmektedir. Şimdi en çok kullanılan kısaltmaları ve anlamlarını sıralayalım.

Kaynaklarımızda Yer Alan Dini Kısaltmaların Anlamları

(c.c.) : Okunuşu “Celle celeluhu” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Cenab-ı yüce Allah’ı il’a etmek ve yüceltmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu övgü kelimesi yüce Mevlamıza mahsustur.

(s.a.v.) : Okunuşu “Sallallahu aleyhi ve sellem” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Peygamber Efendimize salat ve selam olsun demektir ki bu övgüde Peygamberimize mahsus bir duadır.

(r.a.) : Okunuşu “Radiyallahu anh” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Allah ondan razı olsun. Sahabeler ve İslam dini açısından büyük zatlar için söylenir.

( k.s.): Okunuşu “Kuddise sirruhu” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Yüce Allah onun bütün sırrını mukaddes etsin. Bu dua İslam alimleri ve veliler için kullanılmaktadır.

(a.s.) : Okunuşu “Aleyhis selam” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Allah’ın selamı onun üzerine olsun: Bu dua sadece peygamberlere mahsus bir duadır.

(r.h.) : Okunuşu “Rahmetullahi aleyh” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Allah ona rahmet etsin. Vefat etmiş İslam alimleri ve müminler için yapılan bir duadır.

(hz.): Okunuşu “Hazreti” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Hazret kelimesi gene itibar ile yüceltmek manasında kullanılan bir övgü kelimesidir. Bu nedenle Hazretleri kelimesi saygı duyulan her insan için kullanılabilmektedir. Peygamberlere, sahabelere, meleklere, veli insanlara hazreti denilebilmektedir.

Sitemizde yer alan Taassup Nedir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu