İslam Alimi

Dini Kısaltmaların Anlamları

Dini kitaplarda yazılarda veya makalelerde bir çok kısaltmalara rastlaya bilmekteyiz. Bu kısaltmaların anlamını bilmek tabi ki önemlidir. Zira bu kısaltmalar sıkça karşımıza çıkmakta ve kimi zaman aklımızda bir soru işareti olarak kalabilmektedir. Şimdi en çok kullanılan kısaltmaları ve anlamlarını sıralayalım.

(c.c.) : Okunuşu “Celle celeluhu” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Cenab-ı yüce Allah’ı il’a etmek ve yüceltmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu övgü kelimesi yüce Mevlamıza mahsustur.

(s.a.v.) : Okunuşu “Sallallahu aleyhi ve sellem” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Peygamber Efendimize salat ve selam olsun demektir ki bu övgüde Peygamberimize mahsus bir duadır.

(r.a.) : Okunuşu “Radiyallahu anh” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Allah ondan razı olsun. Sahabeler ve İslam dini açısından büyük zatlar için söylenir.

( k.s.): Okunuşu “Kuddise sirruhu” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Yüce Allah onun bütün sırrını mukaddes etsin. Bu dua İslam alimleri ve veliler için kullanılmaktadır.

(a.s.) : Okunuşu “Aleyhis selam” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Allah’ın selamı onun üzerine olsun: Bu dua sadece peygamberlere mahsus bir duadır.

(r.h.) : Okunuşu “Rahmetullahi aleyh” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Allah ona rahmet etsin. Vefat etmiş İslam alimleri ve müminler için yapılan bir duadır.

(h.z.): Okunuşu “Hazreti” olan bu kısaltma anlamı şöyledir: Hazret kelimesi gene itibar ile yüceltmek manasında kullanılan bir övgü kelimesidir. Bu nedenle Hazretleri kelimesi saygı duyulan her insan için kullanılabilmektedir. Peygamberlere, sahabelere, meleklere, veli insanlara hazreti denilebilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. hakan dedi ki:

  bazen radıyallahü anha deniyor anh yerine anha kullanılıyor o neden acaba

 2. Ertunc dedi ki:

  İşime yaradı teşekkürler

 3. şevval dedi ki:

  Vallahi (s.a.v) ,in okunuşunu bilmiyordum çok teşekkür ederim allah razı olsun

 4. mahmut dedi ki:

  Allah hayrınızı kabul eder inşallah. Allah razı olsun sizden.

 5. ezo dedi ki:

  Allah razı olsun çok teşekkürler

 6. mursidd dedi ki:

  Çok sağolun heqiqeten cok maraqli ve lazımı id.

 7. Emil dedi ki:

  Allah Razi Olsun.

 8. nihal dedi ki:

  Bu güzel bilgiler için teşekkürler.

 9. mine dogan dedi ki:

  Çok işime yaradı beğendim.

BİR YORUM YAZ