GenelYazarlar

Din Kardeşliği ve Arkadaşlığı Nasıl Olmalı?

Özellikle şu günlerde çok ihtiyaç duyduğumuz kardeşlik duygusu ve birlik beraberliğimizi temin edebilmek için muhtaç olduğumuz güç nedir? Elbette Din ve din kardeşliği anlayışıdır. Toplum olarak, millet olarak bizlerde ne kadar kardeşlik bilinci yerleşmişse o kadar birbirimize sahip çıkıyor, birbirimizin dertleriyle dertleniyoruz demektir.

Çünkü din kardeşliği, islam güneşinin etrafında toplaşan ve bu yüce dinin inanç, vazife ve ahlak esaslarını kabul eden insanların birbirlerine karşı oluşan muhabbetin ve sarsılmaz bağların adıdır. Din kardeşliği, yeryüzündeki bütün müminlerin zaman, mekan ve mesafe gözetmeksizin birbirinin sevinç ve kederini paylaşması, onların huzur ve saadetini kendi huzuruna tercih etme asaletidir.

Bu manada din kardeşliği ve arkadaşlığı nesep ve süt kardeşliğinden daha efdaldir. Çünkü nesep kardeşliğinde kişinin ölümü ile diğer kardeşler onun malına varis olur olurlar. Fakat din kardeşliğinde bir mümin vefat eden din kardeşinin servetine değil dini hizmetine, uhravi servetine ve onun bıraktığı yerden din hizmetine devam eder.

Bu tarif edilen din kardeşliği nasıl temin edilir dersek eğer bunun en güzel örneğini asrı saadette arayacağız. Çünkü mıhacir ve ensar arasındaki kardeşlik bağı gözler önündedir. Daha önceleri birbirlerine hasım ve düşman iken islam sayesinde nasıl dost ve kardeş olmuşlar birbirlerini bu güzel hisle kucaklamışlar.

Bizler Ahir zaman ümmeti olarak ensar ve muhacirin arasındaki bu kardeşliğe örnek alırsak işte o zaman ihtiyacımız olan güce kavuşuruz demektir. Şu zamanımızda ne kadar da çok ihtiyacımız var değil mi? kardeşlik, arkadaşlık bağına. İnanıyorum ki bu din kardeşliği bütün dünya müslümanları arasında yayılacak ve giderek güçlenecektir.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu