DuaYazarlar

Dert Etme Dua et “İmtihan”

İmtihan kelimesi mihnet kökünden gelir. Mihnet ise, sıkıntı, acı demektir. Şöyle bir bakalım hayatımıza , ne çok  üzülmüşüz fani olan sonu olan acıların arkasından . Uğurlarken acı çektiğimiz acıların çoğu şimdi geçti elhamdülillah…

Şuan ki sıkıntılarında elbette geçecek , hatta geçeceğine dair Rabbim ne dedi hatırla !

İnne  meal usri yusrâ(n),  Şüphe yok ki her güçlükle beraber bir de kolaylık var. (inşirah süresi)

Bu ayeti hepimizin hayatında canlı örneği vardır, örneğin hepimiz mutlaka “ içim çok sıkılmıştı, çok iyi geldi “ “iyiki geldin içim rahatladı “ “ çok ferahladım “ demişizdir. Bu gibi bir sürü örnek verebilirim . Hepimiz muhakkak ki sıkıntının dibine kadar ulaşıp tekrar güneşin doğduğuşunu görmüşüzdür . Her zorluğun arkasından gelen kolaylıklar elhamdülillah sıkıntılarımızın çoğunu unutturdu.

Rabbim hakkıyla sabr etmeni istiyor sadece, sonrası mı ? Sonra tabiî ki yine her şey mükemmel olmayacak . Kimse dünyaya sefa sürmeye gelmedi, gidenlerin hepsi yarım kalan işleriyle gitmedi mi ? Kimi namaz kılacaktı , kimi imanını kurtaracaktı  kimi ise imanlar kurtaracaktı … Ama hepsi yarım kaldı !

Kalmadığını sanıyorsan , dün ölmüş olabileceğini düşün ve daha yapman gerekenleri … Dünyalık hiçbir sıkıntı baki olan hayatına hazırlık yapmamış olmanın bahanesi olamaz ! Dünya imtihan yeridir ve sıkıntılar bizim sınavdan güzel bir not alıp güzel bir yere yerleşmemizi sağlar ! Zaten iki seçeneğimiz tek var, ya Cennet ya Cehennem ! Rabbim Cehennem ateşi ve azabından korusun insaAllah…

Nasıl ki ; okulda girdiğin bi imtihanda (sınav’da) aldığın düşük not ile güzel bir gelecek kuramayacağın, güzel bir okula yerleşemeyeceğin gibi , dünya imtihanında da aynen bu şekilde bir sistem var !  Sen kalkıp tüm imtihanlarına isyanı çekersen kalmamak ne mümkün ! Oysa her sıkıntında okuyabileceğin dağlarca ağır derdin de olsa hafifleteceği bir dermanın var, Senin bir kitabın var kardeşim “ Kur’an-ı Kerim” okumazsan imtihandan önce , İmtihanda – Kitabın ne ? dediklerinde nasıl cevap verebilirsin ???

Dünya fani , içindekiler de fani az önce aldığın nefes bile gitti tutabildin mi ? Her haline elhamdülillah her haline sayısız şükürler bile etsen az kalmaz mı ?

İmtihanların en ağırı imtihansız kalmaktır kardeşim ! Her kul imtihanlarla biraz daha iyi anlar kulluğun görevlerini ve nasıl olması gerektiğini . İmtihansız kul yok kardeşim , hepimizin taşıyabileceği kadar bir imtihan muhakkak ki var omuzlarımızda ! Bak ne diyor Kitabımız da ;

“ İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?“(Ankebut Suresi )

O içini sıkan , uykunu kaçıran , gözyaşlarından körleşecek gibi olduğun imtihanların var ya , işte onların hepsi geçecek ! Sen yeter ki hakkıyla sabr et ! Sen yeter ki yanlış limanda yanlış kapıda bekleme !

Hem bir düşünsene hiç ağlamadığını , acı kelimesinin ne olduğunu bilmediğini !

Ne kadar aciz bir kul olduğunu anlayabilir miydin ? Seni yoktan var eden Rabbini tanıyabilir miydin ?

İmtihan olmazsa , Şükür etmeyi de unutursun , Şükür olmazsa dua edecek bir şeyin de kalmaz … Dua’n olmazsa istemeyi de bilmezsin ! istemeyi bilmeyen de her şeyi veren, Kul’u olduğumuz Rabbi nasıl tanıyabilir ?

Hem sen bilmiyor musun ki ; tüm imtihanlarının günahlarına kefaret olduğunu !Günahlarından seni arındırdığını …

Ve-l hasl “ dert etme kardeşim dua et “  sen ki iman etmişsin senin tek derdin Ümmetim , Ümmetim , Ümmetim diyen bir Peygamberin (sav) sevgisini kazanmak , onun yolundan gidememe korkusu olmalı ! Hadi kardeşim içten bir “Allahh” de , ve gör bakalım ne derdin kalıyor ne de sıkıntın !

İmtihandır imtihanındır , geçer insaAllah …

Sorular & Yorumlar

  1. Allah razı olsun kardeşim Allah var gam yok tespininle çok güzel söyledin,Ramazan ayı gönül hanenize nurları doldursun kardeşim,selam ve dua muhabbetle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu