Namaz

Daire Amiri, Memurun Cuma Namazına Gitmesine İzin Vermezse Ne Yapması Gerekir?

Hocam Daire amiri, memurların cuma namazına gitmelerine izin vermezse ne yapmaları gerekir?

cevapDeğerli ziyaretçimiz: Cuma namazı akıllı olup buluğ çağına gelen sağlıklı erkeklere farz kılınmıştır. Bu sebeple cuma namazını bile bile kılmayanlar haram işlemiş olurlar.

Daire müdürü, memurların cuma namazına camiye gitmeleri için izin vermezse, evvela amiri, güzel bir yolla bu işten vazgeçirmeye çalışmalıdırlar. Böyle bir İmkan olmadığında memur kimse ya kendi naklini başka yere isteyecek ve ya maddi durumu müsait olduğunda istifa etmelidir. Durumu müsait değilse görevine devam etmeli cuma namazına gitmeden öğle namazını kılmalıdır, bunun günahı da amire ait olur.

İmam Abu Hafs da şöyle buyurmaktadır; “İşverenin izni olmadan, işçinin cuma namazına gitmesi caiz değildir.” demişler ise de işçi ve memurun cuma namazına gitmelerine mani olmak büyük bir vebaldir.

İbn Kasım ve Şebramilisi şöyle diyorlar: “Cuma namazına izin vermeyen bir işverenin yanında bir işçinin çalışabilmesi için, muhtaç olması gerekir. Muhtaç olmadığı takdirde cuma namazını kılmayarak yanında çalışması haramdır.”

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu