İslam Alimi

Dabbetül Arz Nedir?

Dabbetü l Arz Nedir?Dabbe terimi İslam sözlüğünde “canlı, hafif yürüyen, debelenen, binek hayvanı, nüfuz ve sirayet eden” anlamlarına gelmektedir. Dabbetü l Arz, Dabbe kelimesi ile yeryüzü anlamına gelmekte olan “arz” kelimesinin birleşmesinden oluşan bir terkiptir. Bu terkip Kuran ı Kerim’de bir ayette geçmiş ve ağaç kurdu anlamında kullanılmıştır. Bahsi geçen ayet şöyledir.

“Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun ölümünü onlara ancak değneğini yemekte olan bir kurt (Dabbe teriminin kullanıldığı kelime) gösterdi. Süleyman’ın cesedi yıkılınca cinler anladılar ki, eğer gaybı bilmiş olsalardı aşağılayıcı azap içinde kalmamış olacaklardı. ” (Sebe’ 34/14).

Bunun yanı sıra Dabbetü l Arz kelimesi “Dabbetün mine’l-arz” şeklinde, kıyamet alameti olarak bir ayette geçmektedir: “O söz başlarına geldiği (kıyamet yaklaştığı) zaman, onlara yerden bir dabbe, (yaratık) çıkarırız da, bu onlara insanların ayetlerimize kesin bir iman getirmemiş olduklarını söyler.” (Neml, 27/82). Bunların dışında dabbe kelimesi, Kuran’da 12 ayette her türlü canlı anlamında kullanılmıştır.

Dabbetü l Arz Çıkışı: Kıyametin alametlerinden biri olarak bilinen Dabbetü l Arz, yerden çıkacağı bildirilmesi ile birlikte dabbetü’l-arzın nasıl bir yaratık olduğu, neye benzediği ve ne zaman çıkacağı bildirilmemiştir. Bu konudaki farklı bütün söylemler bir delile dayanmamaktadır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ