Sözlük

Dabbetül Arz Nedir?

Kıyamet alametlerinden biri olan ve insanlarda ciddi bir merak oluşturan Dabbetül Arz Nedir? başlıklı bu konuda bir çok bilgi vereceğiz. Şimdi konumuza geçelim.

Dabbetül Arz Nedir? Hakkında Bilgi

Dabbe terimi İslam sözlüğünde “canlı, hafif yürüyen, debelenen, binek hayvanı, nüfuz ve sirayet eden” anlamlarına gelmektedir. Dabbetü l Arz, Dabbe kelimesi ile yeryüzü anlamına gelmekte olan “arz” kelimesinin birleşmesinden oluşan bir terkiptir. Bu terkip Kuran ı Kerim’de bir ayette geçmiş ve ağaç kurdu anlamında kullanılmıştır. Bahsi geçen ayet şöyledir.

“Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun ölümünü onlara ancak değneğini yemekte olan bir kurt (Dabbe teriminin kullanıldığı kelime) gösterdi. Süleyman’ın cesedi yıkılınca cinler anladılar ki, eğer gaybı bilmiş olsalardı aşağılayıcı azap içinde kalmamış olacaklardı. ” (Sebe’ 34/14).

Bunun yanı sıra Dabbetü l Arz kelimesi “Dabbetün mine’l-arz” şeklinde, kıyamet alameti olarak bir ayette geçmektedir:

“O söz başlarına geldiği (kıyamet yaklaştığı) zaman, onlara yerden bir dabbe, (yaratık) çıkarırız da, bu onlara insanların ayetlerimize kesin bir iman getirmemiş olduklarını söyler.” (Neml, 27/82).

Bu bilgilerin dışında dabbe kelimesi, Kuran’da 12 ayette çeşitli türde canlılar anlamında kullanılmıştır.

Bazı müfessirler,  ayette (en-Neml 27/82) geçen ve ahir zamanda bir kıyamet alameti olarak zuhur edecek olan dabetül arzın olarak adlandırılan bu canlının hiçbir canlıya benzemeyeceğini belirtmişlerdir. Ayeti kerimede bu canlının konuşma özelliğinden bahsedilmesinden dolay  bu canlının bir insan olabileceği söylemişlerdir.

Dabbetül Arzın Çıkışı

Kıyametin alametlerinden biri olarak bilinen Dabbetü l Arz, kaynaklarımızda yerden çıkacağı bildirilmiştir. Bununla birlikte dabbetü’l-arzın nasıl bir yaratık olduğu, neye benzediği ve ne zaman çıkacağı bildirilmemiştir.

Birçok kaynakta çeşitli bilgilere ulaşabilmekteyiz.  Ancak bu konudaki farklı bütün söylemler bir delile dayanmamaktadır. Bu bilgileri yorum olarak değerlendirebiliriz. Ancak kesin bir bilgi olarak bakmak yanlış olacaktır.

Zaman olarak ise kesin bir zaman belirtilmemektedir. Ancak kıyametin büyük alametlerinden biri olan bu canlı kıyamete yakın bir zamanda çıkacağı belirtilmektedir.

Kıyamet Alametleri Nelerdir?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu