AbdestSorularınız

Cünüplüğü 1-2 Gün Bekletince Günah Olur mu?

Cünüp durmanın en fazla bir namaz vakti arası kadar olduğunu biliyorum. Ancak cünüplüğü 1-2 gün bekletmek zorundayım günah olur mu?

Cünüplüğü 1-2 Gün Bekletmek Günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu noktada sorunuz eksik kalmakta. Zira neden 1-2 gün bekletmeniz gerekmekte. Örneğin hasta mısınız veya doktor tavsiyesi mi var veya çölde kaldınız ve su mu bulamıyorsunuz. Zira İslam dininde nedenler çok önemlidir.

Fetvalar kişinin durumuna göre, kişinin içerisinde bulunduğu zorluğa veya kolaylığa göre değişebilmektedir. Unutmayın alimlerimiz şöyle derler: Örneğin bir gemidesiniz ve gemi suya battı. Siz ise yüzerek gemiden arta kalan bir tahta parçasına tutundunuz. Bu durumda namaz kılmanız üzerinize farzdır. Hal böyle iken bir Müslümanı 1-2 gün cünüp kalmak zorunda bırakan neden ne olabilir diye düşünüyoruz. Ancak bir sonuca varamıyoruz.

Özetle, sorunuza cevap verecek olursak hem İslam edebine aykırı bir şey yapmış olursunuz. Bununla birlikte 1-2 gün kılmadığınız namazların cezası üzerinize yazılır. Bilindiği üzere İslam dini kolaylık dinidir. Eğer siz zorunluluğunuzu belirtmiş olsaydınız size bir çözüm yolu sunabilirdik. Fakat tabi 1-2 gün sonra gusül aldığınız taktirde almış olduğunuz gusül kabul olacaktır.

Gusül abdesti hakkında detaylı bilgi için şu konuya baş vurabilirsiniz: Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Mezinin İçinde Meni Gelebilir mi?

Soru: Hocam bazı sitelerde zevk suyunun içinde sperm olduğu söyleniyor. Peki dinimize göre mezi çıkarsa içinde meni olup olmadığını nasıl anlarız. Gusül almamız gerekir mi?

Cevap: Mezi bir sızıntı şeklinde meni ise yoğun bir şekilde gelmektedir. Mezinin içerisinde sperm olum olmadığını bir kimsenin anlaması mümkün değil. Bu nedenle mezi gusül gerektirmez. Meni ise gusül gerektirmektedir.

Cünüplüğü Bekletmek Hakkında Sıkça Sorun Sorular

Ailem Banyoya İzin Vermiyor Gusül Almayı Bir İki Gün Bekletebilir miyim?

Gençler bu konuda çok şikayetçi oluyorlar. Ailelerin bu konuda ki anlayışsızlığı ise anlaşılır bir durum değildir. Ancak bunun nedeni ailenizin sizin ergenlik çağına girdiğinizi fark etmemesi olabilir. Bu nedenle ailenize neden gusül almanız gerektiğini söylemelisiniz. İmkanınız varken gusül almamanız caiz olmaz. Ancak aileniz bildiği halde izin vermiyorsa gusül almamanız günahı onların üzerine olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam Merhaba Cünüp olduktan sonra gusul abdesti alacaktım fakat 1 gün önce yıkandığımdan dolayı ailem banyoya girmeme izin vermedi hasta olacağım için ben ne yapmalıyım 1 2 gün bekletsem gusülü günahı var mıdır lütfen cevap verirseniz sevinirim lütfenn !!!

  2. Hocam selamün aleyküm bir sorum olacaktı açık açık konuşayım şimdi ben tövbe ettim aradan 4 – 5 gün geçtikten sonra şehvetim arzularım yani şeytan vesvesesi diyelim beni tekrar kötü şeylere sürüklüyor ve mastürbasyona sürükleniyorum sonra pişman oluyorum ne yapmalıyım?

  3. Selamın aleyküm hocam ben akşam cünüp olsam ve ve imsaktan sonra yıkansam bir sakıncası varmıdır çünkü bazı sayfalar çok fazla günahı olduğu nu söylüyor

  4. Hocam benim 2 tane erkek evladım var Ama çok yaramazlar bazen çok sinirlenip allah belanı vermesin diyorum belamı vermiş oluyorum şimdikten teşekkürler.

  5. Hocam bazı sitelerde zevk suyunun içinde sperm olduğu söyleniyor.Peki dinimize göre mezi çıkarsa içinde meni olup olmadığını nasıl anlarız.Gusül almamız gerekir mi?

    1. Mezi bir sızıntı şeklinde meni ise yoğun bir şekilde gelmektedir. Mezinin içerisinde sperm olum olmadığını bir kimsenin anlaması mümkün değil. Bu nedenle mezi gusül gerektirmez. Meni ise gusül gerektirmektedir.

    1. Bu tür durumlarda euzu besmele çekmenizi tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte bur tür şeyleri umursamamanız daha doğru olacaktır. Mevla’mız yardımcınız olsun.

  6. Aralık ayında ‘Sınavlarda yüksek not alırsam 3 gün oruç tatacağım’ diyerek adak orucunda bulundum.Bir gününü tuttum fakat diğerlerini 4 ay geçmesine rağmen tutamadım günah olur mu? ceza olrak fazladan oruç tutmam gerekir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu