İslam Alimi

Cünüplüğü 1-2 Gün Bekletince Günah Olur mu?

 

Cünüp durmanın en fazla bir namaz vakti arası kadar olduğunu biliyorum ama 1-2 gün bekletmek zorundayım günah olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu noktada sorunuz eksik kalmakta. Zira neden 1-2 gün bekletmeniz gerekmekte. Örneğin hasta mısınız veya doktor tavsiyesi mi var veya çölde kaldınız ve su mu bulamıyorsunuz. Zira İslam dininde nedenler çok önemlidir. Fetvalar kişinin durumuna göre, kişinin içerisinde bulunduğu zorluğa veya kolaylığa göre değişebilmektedir. Unutmayın alimlerimiz şöyle derler: Örneğin bir gemidesiniz ve gemi suya battı. Siz ise yüzerek gemiden arta kalan bir tahta parçasına tutundunuz. Bu durumda namaz kılmanız üzerinize farzdır. Hal böyle iken bir Müslümanı 1-2 gün cünüp kalmak zorunda bırakan neden ne olabilir diye düşünüyoruz ama bir sonuca varamıyoruz.

Özetle, sorunuza cevap verecek olursak hem İslam edebine aykırı bir şey yapmış olursunuz. Bununla birlikte 1-2 gün kılmadığınız namazların cezası üzerinize yazılır. Bilindiği üzere İslam dini kolaylık dinidir. Eğer siz zorunluluğunuzu belirtmiş olsaydınız size bir çözüm yolu sunabilirdik. Fakat tabi 1-2 gün sonra gusül aldığınız taktirde almış olduğunuz gusül kabul olacaktır.

Konu ile ilgili Sorular

Soru: Hocam bazı sitelerde zevk suyunun içinde sperm olduğu söyleniyor.Peki dinimize göre mezi çıkarsa içinde meni olup olmadığını nasıl anlarız.Gusül almamız gerekir mi?

Cevap: Mezi bir sızıntı şeklinde meni ise yoğun bir şekilde gelmektedir. Mezinin içerisinde sperm olum olmadığını bir kimsenin anlaması mümkün değil. Bu nedenle mezi gusül gerektirmez. Meni ise gusül gerektirmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Hasret dedi ki:

  Hocam benim 2 tane erkek evladım var Ama çok yaramazlar bazen çok sinirlenip allah belanı vermesin diyorum belamı vermiş oluyorum şimdikten teşekkürler.

 2. Adıvermesem hocam dedi ki:

  Hocam bazı sitelerde zevk suyunun içinde sperm olduğu söyleniyor.Peki dinimize göre mezi çıkarsa içinde meni olup olmadığını nasıl anlarız.Gusül almamız gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Mezi bir sızıntı şeklinde meni ise yoğun bir şekilde gelmektedir. Mezinin içerisinde sperm olum olmadığını bir kimsenin anlaması mümkün değil. Bu nedenle mezi gusül gerektirmez. Meni ise gusül gerektirmektedir.

 3. Efe dedi ki:

  Bazen etrafımda bir gölge gibi bir şeyin hızla gittiğini görüyorum. Ne olabilir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür durumlarda euzu besmele çekmenizi tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte bur tür şeyleri umursamamanız daha doğru olacaktır. Mevla’mız yardımcınız olsun.

 4. İlayda dedi ki:

  Aralık ayında ‘Sınavlarda yüksek not alırsam 3 gün oruç tatacağım’ diyerek adak orucunda bulundum.Bir gününü tuttum fakat diğerlerini 4 ay geçmesine rağmen tutamadım günah olur mu? ceza olrak fazladan oruç tutmam gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   İki gün daha oruç tutarak sözünüzü yerine getirmelisiniz.

 5. Zeynep dedi ki:

  İlayda ismi dinen sakıncası var mı çocuğa ismi vermek ahirette ismimi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Dinen bir sakıncası yok. İsterseniz çocuğunuza bu ismi verebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ